Kdy množit jehličnany
Řízky jehličnanů lze odebírat v průběhu podzimu i zimy, ale nejpříhodnější doba pro zakořenění konec léta. Dřeviny jsou nyní plné sil a uložily si před zimou zásoby živin. Na jaře jsou naopak vyčerpané, proto jarní měsíce množení řízkováním tolik nepřejí.
Jak se mnozi smrk
Nejpřirozenější způsob rozmnožování smrků (a dřevin vůbec) představuje výsev semen, tedy generativní množení. Používá se u základních druhů, zatímco pro kultivary je vhodné upřednostnit roubování či řízkování – vegetativní množení.
Co potřebují jehličnany
Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.
Jak Mnozit Modrin
Rozhodneme-li se pro vegetativní množení, odebereme během léta z polovyzrálých výhonů zhruba 20 cm dlouhé řízky, spodní část šikmo seřízneme pod očkem a necháme zakořenit. I v tomto případě bývá úspěšnost poněkud nižší, můžeme ji však podpořit, když budeme řízky pravidelně rosit.
Jak roubovat jehličnany
Ve chvíli, kdy nám kořeny prorostou na spodu květináče ven, můžeme přistoupit k roubování. Kmínek očistíme od jehličí a necháme jen nahoře pár větviček. Na roub si vezmeme větvičku z mateční rostliny a má pupen Na ní odstraníme jehlice do půlky větvičky a přistoupíme k roubování. Roub podélně seřízneme dlouhým řezem.
Jak se množí stromy
Způsob množení běžně používaný pro přenášení části z jednoho stromu na druhý se nazývá roubování. Větvička ustřižená z jedné rostliny, se spojí s jinou a vytvoří zcela novou rostlinu. Část výhonu, tzv. roub, je oddělen střihem z jedné rostliny, aby se stala součástí jiné.
Jak pěstovat jehličnany
Pěstování jehličnanů je snadné, pokud jde o lokalitu, jsou poměrně nenáročné. Pokud dostanou dostatek živin, světla i vláhy, a budete se o ně pravidelně starat, zejména je stříhat, resp. zaštipovat, budou dělat radost dlouhá léta. Většině druhů se lépe daří na slunných či polostinných stanovištích, ale zvládnou i stín.
Jak dlouho žije smrk
V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.
Proč rezaví smrk
„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.
Co škodí jehličnanům
Největší nebezpečí je, že jehlice stromu ožere nějaký hmyz. Tomu se stromy brání produkcí pryskyřice, která hmyzu nechutná. Co však jehličnanům nejvíce škodí, jsou emise, tedy škodlivé látky vypouštěné do vzduchu továrnami a výfuky aut. Škodliviny smíšené s vodou tvoří ve vzduchu kyselý déšť.
Jak rychle roste modřín
V mládí roste velmi rychle, ale po 20 letech růst zpomaluje, v 60 letech ve výškovém růstu značně ochabuje, asi ve 100 končí. Tloušťkový růst však pokračuje neomezeně dál. Výborně se mu daří ve směsi s dřevinami stinnými, zvláště s bukem, který modřínu vytváří krycí etáž.
Kdy opadá modřín
Na jaře světle zelené, později tmavnou a na podzim zežloutlé opadávají. V květnu vytváří modřín žluté samčí šištice a červené šištice samičí, které v témže roce dozrávají. Na jaře příštího roku se mírně otevřou a vypadávají z nich křídlatá semena. Prázdné šišky na zem opadávají i s částmi větviček.
Jak roubovat Čarověník
Roub seřízněte z jedné strany a ve spodní části zakraťte lýko. Roub vsaďte do zářezu na podnoži. Roub stáhněte s podnoží gumovou páskou. Páska časem sama odpadne.
Co jsou to jehličnany
Popis. Třída jehličnany se nyní stala velice různorodou, většinou ji tvoří stálezelené neopadavé stromy, keře nebo liány. Jsou to převážně rostliny statnějšího vzrůstu, které nejsou choulostivé na krátkodobý nedostatek vláhy. Listy mají jehlicovité, šupinovité, hladké nebo zpeřené a dokonce nepřetržitě přirůstající.
Jak se množí Sakura
Sakury se rozmnožují roubováním, většinou na Prunus avium – třešeň ptáčnici, obvykle ve výšce koruny. Byly zaznamenány i úspěchy s řízkováním některých kultivarů (např.
Jak zasadit semena jehličnanů
Výsev semen jehličnanů
Od výsevu až do konce srpna plochu z poloviny zastíníme. Všechny tyto druhy jehličnanů vyséváme do písčité, kypré a humózní půdy, doporučuji smíchat písek s rašelinou v poměru 3 díly rašeliny a 1 díl písku. Vhodný je i agroperlit, který zaléváme dešťovou vodou, aby ho okyselila.
Kdy upravovat jehličnany
Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna.
Na co se používá smrk
Zedníci používají smrk na hladítka, bednění a podlážky lešení. Smrkové dřevo je důležitou surovinou pro výrobu papíru. Zvláštností je tzv. rezonanční smrk (kmeny s velkou hustotou letokruhů), ze kterého se vyrábí hudebních nástrojů.
Jak poznat jedli od smrku
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Jak stříhat jehličnany
Když živý plot dosáhne požadované výšky, sestřihněte také vrchol, aby se řídký plot postupně zahustil. Mladý jehličnatý živý plot lze stříhat nůžkami na živý plot. Vysoký plot lze stříhat nůžkami na živý plot s dlouhými rameny. Jehličnatý živý plot nelze zmladit průklestem.
Jak tvarovat smrk
Tvarování smrků:
Provádíme velmi podobně jako tvarování jedlí, ale u botanických druhů jako například Smrk Pančičův-Picea omorika se špatně tvaruje do vejčitého tvaru, ale snažíme se rostlinu tvarovat na úzký habitus, kde je vrchol ukončen špičkou. Růstový vrchol přitom můžeme zastříhávat nad tažným pupenem.
Jak zachránit usychající smrk
Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.
Proč žloutne jehličí
Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou.
Proč opadává modřín
Všichni živočichové i rostliny se vyvíjejí a jsou přírodou obdařeni schopnostmi, aby se přizpůsobili na změnu ročních období a podmínkám prostředí, ve kterém žijí. Modříny se tedy chrání opadáváním jehlic před vyčerpáním z nadměrného vypařování vody.
Co roste pod modřínem
Správný název je hřib dutonohý (Boletinus cavipes), lidově dutonožka. Tato houba se vyznačuje souvisle dutým třeněm a hodí se hlavně do jídel připravovaných z čerstvě nasbíraných hub.