Jak se Rizkuji kvetiny
Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.
Archiv
Jak se rozmnožují kvetiny
Rostliny se množí přirozeně dvěma různými způsoby – pohlavně semeny (generativně) a částmi rostlin (vegetativní rozmnožování).
Kdy množit pokojové rostliny
Nejvhodnější dobou pro množení pokojových rostlin je právě jaro a počátek léta. Kdy je dostatek světla a vyšší teploty. Rostliny množíme několika způsoby, řízkováním, pomocí výběžků, odnoží nebo dělením trsů. Každá rostlina má svou metodu, některé, dobře se množící, většinou pak několik nebo všechny.
Archiv
Jak zastřihnout květiny
Zaštipování výhonků
I zde je zásah velmi jednoduchý – vždy nad očkem (nebo kolénkem) odštípneme jeden až tři centimetry výhonku. Pokud jsou očka velmi těsně vedle sebe, mělo by se zkracovat nad druhým očkem shora. Z oček pak vyraší nové výhonky, a tím dosáhneme hustého a keříčkového vzhledu rostliny.
Jak urychlit zakořenění
Pokud bychom chtěli jejich růst podpořit a i urychlit, můžeme sáhnout třeba po lignohumátu (výživa a podpora kořenového systému), který zředíme s vodou dle návodu. Další možností je použít stimulátor kořenů (bílý prášek), který opatrně nasypeme na řízek v místech, kde má vzdušné kořeny.
Jak dlouho trvá zakořenění řízků
K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.
Kdy včely opylují květy
Život včel Včely přezimují v úlu. Na jaře včely opouštějí úl, na květech sbírají nektar a pyl. Přitom květy opylují. Pyl zachycený na jejich těle z jednoho květu pomůže opylovat květ druhý.
Jak Zakorenit Pokojovky
Jak postupovat Řízky odebíráme z vrcholu rostliny se třemi až čtyřmi listy (či páry listů), těsně nad pupenem či v paždí listu. (Rostlina se často na místě řezu rozvětví). Nebo odlomíme boční výhon a použijeme ho celý, jen zkrátíme patku.
Jak se množí Monstera
Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do zeminy.
Kdy přepnout na květ
Většina pěstitelů se rozhodne přepnout rostliny na kvetení asi po čtyřech týdnech vegetativního růstu, ale technicky vzato je můžete nechat ve vegetativním růstu neomezeně dlouho. Jakmile vaše rostliny obdrží méně světla, začnou automaticky využívat svou energii k růstu palic místo listů.
Jak Zaštipovat rostliny
Odštipujeme pouze část špičky. Kromě řízení růstu stávající rostliny můžeme z vrcholku vypěstovat i úplně novou rostlinu. Stačí odštípnutý vrcholek namočit do vody, kde za pomoci vhodného kořenového boosteru snadno a dobře zakoření.
Jak množit kvetoucí keře
Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.
Kdy dělat řízky
Řízkování je prováděno v srpnu a v září, kdy jsou letorosty poněkud vyzrálejší. K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem.
Jak se množí řízkováním
Ideální je odebírat řízky z vrcholu rostliny. Odebíráme řízky se třemi až čtyřmi listy (nebo páry listů) těsně nad pupenem a nebo v paždí listu. Nesmíme zapomenout, že rostlina se na místě řezu často rozvětví.
Co sbírají včely z květu
Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.
Jak dochází k opylení květu
Opylení je přenos pylu z prašníku na bliznu (u krytosemenných). U nahosemenných rostlin je pyl přenášen přímo na vajíčko. Přenos pylu se uskutečňuje buď živočichy, v našich podmínkách převážně hmyzem, nebo větrem, případně vodou. Největší význam pro opylování v Evropě mají blanokřídlí, především včely.
Kdy stříhat tlustici
Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.
Jak se množí Zamiokulkas
Jestliže chcete rostlinu rozmnožit, oddělte trsy a nasaďte je zvlášť do jiného květináče. Druhou technikou rozmnožování je pomocí lístků, které se sadí do květináče s předem vyhřátým substrátem. Lístky si v květináči vytvoří cibulky a začnou se hnát do výšky.
Jak velký květináč na monsteru
Monstery jako takové rostou spíše pomalu. Pro přesazování volíme vždy květináč, který je minimálně o jednu třetinu větší než ten současný, aby kořeny monstery měly dostatek prostoru.
Proč monstera place
Slzení listů
Jedná se o gutaci. Gutace nebo také slzení rostlin je jejich schopnost, při němž rostliny odstraňují přebytečnou vlhkost prostřednictvím listů. Gutace je projevem kořenového vztlaku. Nejčastěji nastává při vysoké vzdušné vlhkosti a nízkých teplotách.
Jak přepnout na květ
Je třeba dávat pozor na to, kdy začínají kvést. Jakmile zpozorujete první květy, zjistěte aktuální délku tmy. Pod střechou můžete začít na 9 hodinách tmy a každý týden tuto dobu prodlužovat o 15 minut. Kritická doba je pak o 15 minut kratší než délka tmy v čase, kdy se objeví první květy.
Jak se pozná samec marihuany
Samci na rozdíl od samic blizny nemají. Pod bliznami časem nakynou kalichy ve tvaru slzy. Hustými shluky těchto kalichů postupně obrůstají všechny větve, zejména na koncích, kde se vytvářejí kýžená lepkavá květenství zvaná lidově palice.
Kdy Zaštipovat
Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.
Jak množit keř
Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.
Kdy se Řízkuje
Většinu rostlin je dobré řízkovat v období, kdy již nehrozí raní mrazíky, tedy od května do července. S trochou úsilí a času si tak můžete namnožit třeba dostatečné množství rostlin pro kvetoucí živý plot. Dole větvičku seřízneme dlouhým šikmým řezem. Na řízku ponecháme jen 1 až 2 páry listů nebo 3 až 4 listy.