Jak se množí kytky?

Jak množit řízky

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.
Archiv

Kdy množit kytky

Předjaří a jaro je vhodnou dobou pro množení pokojových rostlin. Z kousku výhonu, jehož odebrání rostlina ani nepocítí, doroste nová. Využít můžete i výhony z řezu, který pokojovky udrží pěkné a košaté. Čím více, tím lépe, platí u pokojových rostlin.

Jak se množí rostliny

Množení rostlin je proces, kdy se počet jednoho nebo více organismů zmnoží. Rostliny se množí přirozeně dvěma různými způsoby – pohlavně semeny (generativně) a částmi rostlin (vegetativní rozmnožování).

Jak nechat zakořenit kytku

Stačí, když je odstřihnete a spodní částí ponoříte do vody, on pustí kořínky a můžete je dát do květináče. Zelenec se dá do substrátu vysadit i bez předchozího pobytu ve vodě. Když bude zemina vlhká, zakoření ochotně i v něm. Zelenec, který již vyplnil květináč, při přesazování jednoduše rozdělte.
Archiv

Jak rozmnožit bylinky

Množení bylinek

Mnoho bylinek můžeme množit semeny, převážně jednoleté druhy. Některé druhy ale ze semen rostou příliš dlouho, semena špatně klíčí nebo dokonce vůbec semena netvoří (převážně hybridy, např. máta peprná). V takovém případě můžeme použít řízkování nebo dělení trsů.

Jak rozmnožit vinnou révu

Většinou se zakořeňují tříočkové řízky, ale zakoření i jednočkový řízek. Horní řez není nutné obnovovat, měl by být 2-3 cm nad horním nodem. Spodní řez je nutné obnovit, měl by se udělat bezprostředně po spodním nodem, navíc se doporučuje řez nůžek opravit ostrým nožem, aby byl ideálně hladký.

Jak množit rozchodník

Množí se velmi snadno řízkováním; všechny druhy rozchodníků zakořeňují neobyčejně snadno – stačí ulomit kousek lodyhy matečné rostliny, vložit ho do země a brzy vyrostou nové rostliny. Rozmnožování dělením trsů je také možné.

Jak se množí Anturie

Pokud si chcete anturie sami množit, je to poměrně nenáročné pomocí řízků, množení ze semen je však vhodné pro odborníky. Řízkování provedeme ze starší a zrovna nekvetoucí rostliny. Vyjmeme ji z květináče, roztrhneme na několik částí, kdy každá musí mít listy i kořeny.

Které rostliny se rozmnožují semeny

Rostliny, které vytvářejí semena, se dělí na nahosemenné a krytosemenné. Nahosemenné rostliny nevytvářejí plody, útvary podobné plodům se nazývají semenné plody. K nahosemenným rostlinám řadíme jinany a jehličnany.

Kdy se Řízkuje

Právě předjaří je ideálním obdobím pro řízkování mnoha druhů rostlin a nejen těch pokojových. U řízkování jde v principu o to, že z kousku výhonu rostliny, jehož odebrání rostlině neuškodí, vyroste nová rostlina se stejným genetickým materiálem, jaký měla rostlina mateřská. Využít přitom můžeme i výhony z řezu.

Jak se množí Zamiokulkas

Jestliže chcete rostlinu rozmnožit, oddělte trsy a nasaďte je zvlášť do jiného květináče. Druhou technikou rozmnožování je pomocí lístků, které se sadí do květináče s předem vyhřátým substrátem. Lístky si v květináči vytvoří cibulky a začnou se hnát do výšky.

Jak se mnozi Rozmaryn

Stačí nůžkami ustříhnout asi 6 cm dlouhou větvičku rostliny a dát jí do vody. Cca. za 10 dní zapustí kořeny. Až jsou kořeny trošku pevnější (délka tak 3-6 cm), můžete dát rozmarýnu rovnou do hlíny.

Kdy množit rozmarýn

Množení rozmarýnuNa jaře odřízněte asi 15 až 20 cm dlouhé výhony. Spodní lístky odstraňte.Zapíchněte výhony do misek s univerzálním substrátem s přídavkem štěrku.Zalévejte jen málo. Po 4-6 týdnech prověřte, zda se vyvinuly kořínky. Řízky vysaďte do květináčů následující jaro.

Jak se starat o vinnou révu

Pokud pěstujete vinnou révu ve skleníku, zaštípněte vzhůru rostoucí výhon až na 2 m, pak vyberte další silný výhon, který vyveďte také vzhůru a zaštípněte stejným způsobem. Ostatní postranní výhony uštípněte až v polovině září. Jestliže máte révu u opěrné zdi, můžete nechat tři hlavní výhony, které povedete vedle sebe.

Jak správně zasadit vinnou révu

Před výsadbou zvolíme vzdálenost jednotlivých keřů od sebe 90-150cm, podle způsobu vedení. Připravíme si jamku pro výsadbu o rozměrech 40 x 40cm a hloubce 50 cm,dno jamky dobře prokypříme , dáme několik lopat dobré orníce a rozleželého kompostu. Do jamky můžeme poté nasypat i hnojivo na vinnou révu.

Jak často zalévat rozchodník

Jakmile rozchodníky zakoření, nemusíme se o ně prakticky dále starat. Díky dužnatým listům vyžadují minimální zálivku, bohatě jim postačí, když sem tam zaprší. Většina druhů nakvétá od konce léta do října, a zdobí tak zahradu v době, kdy jiné květiny už mají po sezoně.

Jak se starat o rozchodník

Za předpokladu, že jsou rozchodníky vysazené na vhodných místech, nevyžadují žádné speciální pěstitelské zásahy, nenapadají je nemoci ani škůdci. Když poleví v kvetení, bude lepší je zmladit rozsazením. Potom budou opět pěkně kvést. Jediným zásahem je odstraňování suchých soukvětí brzy na jaře.

Co dělat aby měla anturie plno květy

Je třeba postavit nádobu na misku s kamínky a vodou a zeminu udržovat stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Listy rostlin navíc stále rosíme, nikoli však květy, protože by na nich vznikaly nepěkné skvrny. Obzvláště důležitá je zálivka odstátou vodou pokojové teploty, stejně jako rosení a případné sprchování vlažnou vodou.

Jak pěstovat Anturii aby kvetla

Byť mají anturie rády teplo, pokud chceme podpořit jejich kvetení a též v zimě je dobré snížit teplotu v místnosti na cca 15 až 16 oC, respektive je přemístit do prostoru o těchto stabilních teplotách. Anturie též mají rády stále vlhký substrát, nikoli však přemokření.

Co nemají nekvetoucí rostliny

Mezi kvetoucí rostliny patří dřeviny (bříza, modřín, líska) a byliny (tulipán, bledule, jitrocel). Nekvetoucí rostliny nevytváří květy.

Jak se šíří semena

Plod obsahuje jedno nebo více semen, která se šíří někdy společně (pukavé plody), někdy zvlášť. Šíření semen je stejně rozmanité jako šíření pylu po opylení. Existuje několik způsobů, jak se semeno přenáší z mateřské rostliny na nové stanoviště, zejména větrem, hmyzem, ptáky, savci nebo vodou.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak množit muškáty

Muškáty zakořeňují dobře ve směsi písku a rašeliny při mírné vlhkosti a teplotě 16–18 °C. Pokud řízky odlamujeme v kolínku, tak čistými prsty. Řízky z rostliny odebíráme vylomením nebo ostrým nožem či nůžkami. Buď odstřihneme stonek a ten potom rozdělíme na jednotlivé řízky, nebo jednotlivé řízky oddělujeme přímo.

Jak často zalévat Zamiokulkas

Zamiokulkas je vlastně takový neutrál, ani moc světla, ani příliš malé množství, ani příliš zálivky, ani málo. Čili se zálivkou je to stejné jako se světlem. Byť zamiokulkas připomíná sukulenty, vody určitě potřebuje dost. Ideální je vydatná zálivka jednou týdně.

Kdy přesazovat Zamiokulkas

Je to období, kdy přirůstají mladé výhony a ty jsou pro rostlinu náročné. V okamžiku, kdy se rozvinou, opět až do jara omezte zálivku. Jednou za dva roky ho na jaře přesaďte do květináče v průměru o 5 cm většího, na dno dejte kamínky, pak běžný substrát s trochou písku.