Jak se množí převislé jahody?

Jak množit převislé jahody

Jahodníky se obvykle rozmnožují odnožováním. Na šlahounu vyroste většinou několik dceřiných rostlinek. Tyto rostlinky oddělte od sebe nůžkami, přičemž každé rostlince ponechejte cca 2–4 cm dlouhý zbytek šlahounu (z té silnější části). Rostlinky by měly mít zárodky kořenů dlouhé alespoň několik milimetrů.
Archiv

Jak pěstovat převislé jahody v truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Archiv

Jak se pěstují převislé jahody

Chcete-li docílit převislý vzhled, je to možné. Jahody vysadíte do závěsné nádoby nebo do klasického truhlíku a přirozeně vyrůstající šlahouny vytvoří postupně převis – mladé sazenice, které mohou také podle kultivaru rodit a mít tak plody až do mrazů. Jedná se například o stáleplodící převislé jahody 'Mara de Boise'.

Jak stříhat převislé jahody

Pro zdárný vývin plodů se musí šlahouny zastřihnout za třetím odnožem. Na zimu je třeba šlahouny odstřihnout zcela a závěsný květináč zapustit do záhonu na zahrádce. Na jaře stačí vyměnit substrát a pokračovat v pěstování.
Archiv

Proč nekvetou převislé jahody

Co dělat se šlahouny od jahod Nenechávejte je zakořenit! Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat.

Kdy se mnozi jahody

Jahody množte vždy v létě, poté, co doplodí. Zbytečně ale čekání neprodlužujte, mělo by se to dělat do konce července, aby sazenice měly dost času zakořenit před zimou.

Jak přezimovat jahody v květináči

Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.

Jak hluboko koření jahody

Slabě rostoucím odrůdám stačí 20 cm, středně rostoucím 30 cm, bujně rostoucím dopřejeme až 40 cm.

Kdy stříhat jahody na jaře

Zaschlé, staré listy zastříháváme až poté, co srdéčko jahodníku mírně naraší. Pryč musí všechny staré listy, načež odpad vyvezeme do kompostu. Hned poté, co ostříháme suché listy, je třeba prokypřit půdu okolo rostlin. Ideální je ruční nářadí a postupujeme opatrně, abychom rostliny nepoškodili.

Co dělat když jahody nekvetou

Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat. Sazenice, které letos nekvetly, si raději označte, abyste věděli příštím rokem, o které jde.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Jak zasadit jahody z Vyhonku

Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon. Mladé rostliny se mohou „objevit“ i samy – starší jahodníky pouštějí výhonky, které samy zakořeňují, a záhon se tak rozrůstá.

Co dát po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Jak často zalévat jahody v květináči

Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.

Jak zasadit jahody na jaře

Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30–40 cm. Pro častěji zamokřené pozemky se doporučuje výsadba do hrůbků.

Čím pohnojit jahody na jaře

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.

Jak poznat přelité jahody

Přelitým rostlinám navíc často žloutnou listy. Příčinou žlutých listů může být i nedostatečně zalitá rostlina, což si většina pěstitelů myslí a ve snaze ji zachránit přidávají ještě větší zálivku.

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Kdy se ořezávají jahody

Jahodník zakládá květní pupeny pro příští úrodu od poloviny září do poloviny října, z toho důvodu by mělo být sežínaní porostu provedeno co nejdříve. Včasné posekání starých listů zmlazuje porost, u většiny odrůd zvyšuje úrodu. Jahodník velkoplodý zaručuje bohatou sklizeň.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Jakou hlínu potřebují jahody

Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou.

Kdy se sází jahody na jaře

Pokud sázíme na jaře (nestihli jsme upravit na podzim záhon), vhodná doba je druhá polovina dubna, asi 2 – 3 týdny po založení záhonu. Od jarní výsadby samozřejmě ne-můžeme očekávat úrodu. Aby se rostliny nevysílily, vyštipujeme poupata. Ponecháme si jen pár plodů na ochutnání.

Čím hnojit jahody aby kvetly

Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.

Jak se starat o jahody na jaře

Především je třeba prokypřit zeminu, rostliny přihnojit a také ostříhat staré listy.Při stříhání starých listů také zároveň kontrolujeme srdíčka rostlin.Hned poté, co ostříháme suché listy, je třeba prokypřit půdu okolo rostlin.Po prokypření půdy je třeba sáhnout po vhodném hnojivu.