Jak se množí rozmarýn?

Jak se mnozi rozmarýn

Množení rozmarýnuNa jaře odřízněte asi 15 až 20 cm dlouhé výhony. Spodní lístky odstraňte.Zapíchněte výhony do misek s univerzálním substrátem s přídavkem štěrku.Zalévejte jen málo. Po 4-6 týdnech prověřte, zda se vyvinuly kořínky. Řízky vysaďte do květináčů následující jaro.
Archiv

Jak pěstovat rozmarýn doma

V našich podmínkách se bude rozmarýnu nejlépe dařit jako nádobové rostlině. V místnosti mu poskytněte světlé stanoviště, ovšem nesmí být vystaven průvanu. Přes léto miluje letnění, lépe než v místnosti mu bude na balkoně, terase, či ho zapusťte i s nádobou do země, na slunném a zároveň závětrném místě.

Jak správně pěstovat rozmarýn

Rozmarýn lze doma zasadit kdykoliv, ale venku počkejte na teplejší část jara, která již nepřinese ranní mrazíky. Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě. Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí. Vydlabejte díru cca 15 cm hlubokou a vložte do ní rostlinku rozmarýnu.

Kdy a jak stříhat rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Kdy sušit rozmarýn

Pro sušení je dobrý sběr těsně před květem. Natě svazujeme do svazečků a sušíme zavěšené na vzdušném a stinném místě. Suché lístky odrhneme a uskladníme v dobře uzavíratelné nádobě.

Kdy přesazovat rozmarýn

Kdy a jak přestěhovat rozmarýn domů Menší mrazíky obvykle hravě zvládne, takže ideální čas nastává různě, ale obvykle se stěhuje na konci října. Ideální je, když je rozmarýn již celoročně v nádobě a s ní jej též stěhujeme domů. Přesazení z volné půdy na podzim do květináče snáší o poznání hůře.

Jak moc zalévat rozmarýn

Rozmarýn nemá rád vlhkost

Naopak nemá rád vlhkost, zemina v květináči nesmí být přemokřená a květináč by neměl stát ve vodě. Držte se pravidla, že další zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne. Během vegetačního období nezapomeňte rostlinu přihnojovat.

Jak se suší rozmarýn

Sběr, sušení, uskladnění: K okamžité spotřebě se rozmarýn sklízí po celé léto. Pro sušení je dobrý sběr těsně před květem. Natě svazujeme do svazečků a sušíme zavěšené na vzdušném a stinném místě. Suché lístky odrhneme a uskladníme v dobře uzavíratelné nádobě.

Kdy se sklízí rozmarýn

Sběr, sušení, uskladnění: K okamžité spotřebě se rozmarýn sklízí po celé léto. Pro sušení je dobrý sběr těsně před květem. Natě svazujeme do svazečků a sušíme zavěšené na vzdušném a stinném místě. Suché lístky odrhneme a uskladníme v dobře uzavíratelné nádobě.

Co odpuzuje rozmarýn

Možná jste ale nevěděli, že jeho aroma odpuzuje hmyz podobně jako levandule. Neváhejte si tedy větévky v sáčku dát do šatní skříně. Při nákupu rostlinky se nezapomeňte zeptat na kultivar dané rostliny.

Jak voní rozmarýn

Aromatická bylina vonící kafrem a borovicí, která je také součástí známého provensálského koření.

Proč mi usychá rozmarýn

Pozor však na pěstování v zimě, rozmarýn nesnáší, když má v chladném ročním období přemokřené kořeny. To by se mu nemuselo líbit a začal by usychat. Buďte na něj tedy v tomto období opatrní. A pokud jej máte na zahradě, raději jej přikryjte netkanou textilií, aby byl chráněn.

Na co se používá rozmarýn

Rozmarýn lékařský

Kromě pozitivních účinků na mozek podporuje tato bylinka trávení a chuť k jídlu, zvyšuje tvorbu a vylučování moči a pomáhá při nadýmání. Je také známým posilovačem imunitního systému a dokáže pozvednout náladu. Koupel z odvaru rozmarýnu má osvěžující účinky a velice dobře čistí i póry.

Jak zpracovat rozmarýn

Rozmarýn dodá neotřelou chuť salátům, nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Přidává se do polévek, k zelenině, k rybám, do karbanátků, zapečených brambor a omáček i polévek. Rozmarýn je výborný k úpravě skopového, vepřového masa a divočiny. Můžete s ním dochutit dokonce i zmrzlinu.

Jak zachránit rozmarýn

Rozmarýnu se dobře daří i v květináči s půdou obohacenou kompostem a s dobrou drenáží. Během sucha ho zavlažujeme a v sezoně i přihnojujeme hnojivem na bylinky. Máme-li ho během zimy vysazený venku a uhodí silné mrazy, navrstvíme na něj slámu, listí, seno a zakryjeme starým kobercem, čímž se ho pokusíme zachránit.

Jak často hnojit rozmarýn

Dbejte na správné hnojení asi 1x za 14 dní a používejte tekuté, nejlépe organické hnojivo. Při úspěšném pěstování se rozmarýn „vytáhne“ z hlíny po 4-8 týdnech. Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte.

Co dělat s rozmarýnem

K čemu se rozmarýn hodí

Je dobrý s baklažánem, cibulí, rajčaty, pastiňákem, se zelím, s čočkou, houbami, s výše uvedeným masem, bramborami, s vejci, rybami, smetanovým sýrem. Je také dobrý v ovocných nápojích, s meruňkami.

Odkud je rozmarýn

Rozmarýn pochází z oblastí u Středozemního moře, kde je vlhký vzduch. Latinský název Rosmarinus má původ ve slovech ros a marina – mořská rosa. Již staří Řekové a Římané využívali jeho kulinářské a speci˹cké vlastnosti. Vyráběli z něho víno, neboť věřili, že účinkuje proti srdeční slabosti.

Čím hnojit rozmarýn

Rozmarýn totiž přelévání vyloženě nesnáší. Ke hnojení používáme tekutá hnojiva. Hnojíme pouze v průběhu vegetačního období, v intervalu 14 dnů. Na podzim před příchodem prvních mrazů je nezbytné rostlinu zazimovat.

Jak často Zalívat rozmarýn

Rozmarýn není třeba příliš často zalévat, protože nesnese přílišnou vlhkost. V žádném případě by neměl stát ve vodě. Keřík zalévejte teprve tehdy, když půda v květináči zcela vyschne. Rozmarýn můžete pěstovat po celý rok, je však nutné ho na zimu přesunout do tepla.

Jak oživit rozmarýn

Rozmarýn je třeba zalévat opatrně. Nesnáší přemokření! Přihnojování je dostačující 1 x za 3 týdny roztokem tekutého hnojiva. Průběžně konzumované rostliny nehnojíme anebo jejich růst podporujeme pouze bylinnými výluhy nebo maceráty.

Jak pěstovat rozmarýn na zahradě

Rozmarýn má rád slunné stanoviště, snese i stín. Daří se mu v dobře propustné, chudší, vlhké, ale nepřemokřené půdě s pH 6 až 7. Ochraňte ho před prudkým větrem. Venku zvolte teplejší část zahrady, třeba u jižní stěny domu.