Jak se najíst před maratonem?

Co snídat před maratonem

Snídaně samotná by měla rovněž být dopředu naplánovaná a odzkoušená, rychle stravitelná. Převážně sacharidy – ovesná kaše, těstoviny, rýže, banány, bílé pečivo, med, hrozinky s trochou bílkoviny (cottage sýr, proteinový prášek, vaječný bílek) a trochou kvalitního oleje (za studena lisovaný olivový olej).

Co si dát na snídani před závodem

Vytvořte zásoby glykogenu

Zařaďte proto do jídelníčku potraviny, které jsou bohaté na sacharidy a mají nízký glykemický index. Patří mezi ně rýže, celozrnné těstoviny, pečivo či brambory. Každé jídlo je vhodné doplnit dostatečným množstvím bílkovin — například v podobě vajíček a kvalitního masa a také zdravými tuky.
Archiv

Jak se nakopnout před behem

“ Vyzkoušeným způsobem, jak ji doplňovat, jsou sportovní nápoje, na výběr je mnoho značek. Pravidelné upíjení vás pak nejen zavodní, ale díky vysokému obsahu cukru i dodá energii. Zároveň doplní elektrolyty, které nahradí vypocené minerály, jako je sodík, draslík a vápník.

Co snídat před běháním

Ideální jsou obilné kaše s mlékem nebo jogurtem, ovocem a ořechy; tvaroh s cereáliemi a ovocem; celozrnné pečivo se sýrem. Zkoušej a sleduj, jak tvé tělo reaguje. Já vím, že pokud jdu něco delšího v nízké intenzitě, můžu mít klidně i vejce a celozrnné pečivo.

Jak trénink týden před maratonem

Pokud ladíte na maraton, tak tři týdny před startem by měl být týdenní objem kilometrů snížen na 80% standartního objemu, dva týdny by to mělo být na 60%, a týden před maratonem pouze na 40% (v těch 40% by měly být započteny i kilometry vlastního závodu).

Jak se Obleknout na maraton

Základem je vrstva termoprádla, která bude hřát a dobře odvádět pot. Dále si můžete vzít hřejivý funkční nátělník a nezapomeňte na větru a případně i vodě odolnou bundu. Hodit se vám budou také šátek na krk, rukavice a čepice na hlavu. Právě od hlavy uniká z těla nejvíc tepla.

Co jíst v den závodu

Při závodě

Ideální jsou banány, pomeranče nebo hroznový cukr. Pokud jste na trati již delší dobu a cítíte, že vám dochází energie, neváhejte sáhnout po speciálním doplňku stravy (gely, energetické tablety, případně tyčinky).

Co jíst týden před maratonem

Den před závodem jezte lehká dobře stravitelná jídla, zaměřte se na těstoviny nebo na rýži, ty vám dodají sacharidy pro podání nejlepšího výkonu. Maso zvolte krůtí, kuřecí nebo rybu. Na většině občerstvovaček najdete banány nebo pomeranče a hroznový cukr.

Co užívat při běhání

Jedná se třeba o hořčík nebo železo, z vitamínů pak B-komplex, případně céčko. Nic se však nemá přehánět a doplňky stravy (ani vitamíny, ani minerály) by se neměly užívat dlouhodobě.

Co si dát ráno před Behanim

Co jíst před ranním během – hlavně jednoduše

Po doběhnutí si dejte snídani ve formě celozrnných cereálií s mlékem nebo ovocné smoothie s jogurtem. Pokud máte volnou pracovní dobu, můžete vsát v pohodlný čas pro vás, posnídat například ovesnou kaši s lesním ovocem a po zhruba 2 h vyběhnout.

Kdy jíst před Behanim

Přibližně 3–4 hodiny před tréninkem je vhodné sníst hlavní jídlo sestávající z komplexních sacharidů, bílkovin a středního množství tuku a vlákniny.

Kdy se najíst po běhání

Po doběhu je nutné doplnit zásoby

A to v tzv. výživovém okně, které trvá 45 minut po tréninku. Svačina po běhu by se měla skládat z jednoduchých cukrů, minimálně tuku a vlákniny. Poměr bílkovin k sacharidům může být maximálně 1:4.

Jak dlouho se připravit na maraton

Předtréninkový program. Ještě než začnete trénovat na maraton, měli byste být schopni po dobu 4 – 5 týdnů bez problémů dodržovat následující harmonogram. Pokud vám to činí potíže, odložte ještě na pár týdnů vaši přípravu na maraton. Jinak riskujete zranění.

Co na sebe při 10 stupnich

Při teplotách 5 až 10 stupňů spodní tričko, které odvede pot, tričko s dlouhým rukávem a tenkou bundičku, která neprofoukne. Při teplotách pod 5 stupňů je dobré mít jako první vrstvu funkční termotričko, které tě udrží v teplu a suchu. Pak teplejší mikinu a bundičku proti větru.

Jak se obléct do 20 stupňů

Jaké materiály zvolit Ve dvaceti stupních budete vděčná za tenké a lehké materiály. V těchto dnech zvolte svetříky, košile nebo bundy z lehké vlny, kůže nebo voděodolného materiálu. Tričko pak z bavlny nebo jiné prodyšné lehké tkaniny.

Co si dát k jídlu před Během

Přibližně 3–4 hodiny před tréninkem je vhodné sníst hlavní jídlo sestávající z komplexních sacharidů, bílkovin a středního množství tuku a vlákniny. Příkladem může být: rýže s kuřecím masem na pomeranči. francouzské brambory.

Jak se najíst před závodem

Poslední den před závodem se soustřeďte na jídla, která jsou lehká. Pokud budete mít start závodu ráno, večer před závodem se zaměřte na těstoviny, brambory nebo na rýži. Zajistíte si tak příjem sacharidů a tedy energii na výkon. V množství se nijak extra nemusíte omezovat.

Co jíst po maratonu

Tuhá strava

V prvním jídle jsou nejdůležitější složkou sacharidy. Po závodě si můžeme dopřát i jednoduché cukry (s vyšším glykemickým indexem), které se rychle vstřebávají. Tyto sacharidy obsahuje například bílé pečivo, marmeláda, med nebo palačinky.

Jak dlouho Nejist před behem

Půl hodiny před během už byste neměli jíst vůbec. Poslední menší jídlo by mělo být hodinu před začátkem a většímu jídlu dejte hodiny aspoň dvě. Michal si před závody, kde mu nejde o výsledek, klidně i tu klobásu někdy dopřeje, ale to jsou spíše výjimky. Dá si ji ale nejméně hodinu před startem.

Co nedělat před Během

Co nedělat před během 10 chyb, se kterými se setkal každý běžec10 častých chyb, které před během možná také děláte.Nenajíte se.Přejíte se.Zkoušíte nové potraviny před důležitým během.Podceňujete hydrataci.Nepřipravujete tělo na zát잊patně se oblečete.Naplánujete si trasu, která nezohledňuje váš aktuální stav.

Co si dát ráno před behem

Dopřej si meruňky, švestky, banán či musli (raw) tyčinku. Dobrým zdrojem jsou také datle, případně fíky s hrozinkami. U ovoce však pozor na citrusové plody, jejich kyselost může dráždit žaludek. Stejně jak větší příjem vlákniny před sportem může způsobit píchání v boku.

Jaký je dobrý čas na maraton

Říká, že váš nejlepší možný čas (NČM) na maratónské distanci lze odvodit z nejlepšího času na 10 kilometrů (NČD) a to, když jej vynásobíte téměř ďábelským koeficientem 4,666. Pokud máte nejlepší čas na 10 000 metrů například 40 minut, bude výsledek 40*4,666=186,64 minut, tedy 3 hodiny 6 minut 38,4 vteřiny.

Jak uběhnout svůj první maraton

První část se vyplatí běžet spíš volněji až zadrženě, a když to pak jde, přidat v druhé půlce trati. A ještě jeden podstatný fakt: Po každém maratonu je nutná i dostatečně dlouhá regenerace a teprve po nějakých třech až šesti týdnech je na tom tělo fyziologicky tak jako předtím.

Co si obléct do 13 stupnu

První nejmírnější úroveň: +17 až +13 stupňů

Obvykle vystačíte s minimálními vylepšeními vašeho běžného cyklistického oblečení. Potřebujete chránit navíc jen ruce a nohy a to zvládnou i obyčejné, klasické tenké návleky na ruce, případně i na nohy, plus na hlavu tenká čepička nebo tenká čelenka.

Jak se obléct do 12 stupňů

Když je 7 – 12 stupňů nad nulou

Za těchto podmínek je pro teplokrevnější běžce na místě stále ještě obléknout kraťasy nebo kratší elasťáky, vršek už si zaslouží minimálně dlouhý rukáv. Ti zimomřivější už klidně mohou sáhnout po dlouhých elasťácích a například po funkční mikině či větrovce jako druhé vrchní vrstvě.