Jak se naučit couvat autem?

Jak správně zaparkovat couváním

Pokud nemáme dostatek místa pro zaparkování popředu, zaparkujete pozadu couváním. Zastavte tak, abyste stáli zadní částí vozu na stejné úrovni jako vůz, vedle kterého budete parkovat. Pak stočíte volant nadoraz doprava a v oblouku couváte na parkovací místo. V zrcátkách kontrolujete obě strany vozu.
Archiv

Jak točit volantem při couvání

Při couvání sledujeme vnější zpětné zrcátko (to směřující do silnice); když vidíme polovinu přídě auta zaparkovaného za sebou, je čas natočit kola na opačnou stranu (točíme volantem směrem od chodníku). Při parkování k chodníku s vysokým obrubníkem dáváme pozor na ráfky kol. Najíždíme pomalu, abychom je nepoškrábali.

Jak odhadnout vzdálenost při couvání

Odhad vzdálenosti

Dá se jednoduše nacvičit tak, že si na přední a zadní nárazník připevníte balónek a parkujete ke stěně. Když uslyšíte prasknutí, jste již velmi blízko zdi. Samozřejmě správně nastavenými zpětnými zrcátky vidíte, kam couváte a jak blízko jste od sousedního auta.
Archiv

Jak si najet při parkování

Začněme s parkováním dopředu

Pokud je parkovací místo vlevo, najeďte k němu mírným obloukem, dokud nebude zadní část vašeho vozu na stejné úrovni jako přední nebo zadní část toho auta, vedle kterého chcete zaparkovat. Následně otočte volantem doleva až na doraz a zvolna začněte najíždět do mezery.
Archiv

Jak blikat při parkování

Pravidlo číslo jedna u podélného parkování zní. „Dát najevo úmysl, tedy blinkr doprava, ukázat, že chci zaparkovat. Ten kdo jede za člověkem, který chce zaparkovat, by měl zastavit, počkat a nechat ho manévr dokončit,“ popisuje Oldřich Žáček.

Kde se nesmí parkovat

Zastavit a stát se nesmí zejména:

na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.

Jak moc točit volantem

Poloha rukou "ve tři čtvrtě na tři" je ta nejlepší pro točení volantem, protože bez přehmátnutí zvládnete největší úhel natočení kol. S rukama správně na volantu tak dokážete projet nejprudší oblouk.

Jak správně držet volant v autoškole

Je zarážející, kolik řidičů neví, jak se správně drží volant. Zapomeňte na staré časy, kdy se v autoškole učilo držení „za deset dvě“ a vězte, že správná poloha rukou na volantu je dnes pouze jedna. A to „tři čtvrti na tři. “

Jak na zpátečku v autě

Zpátečka se řadí u každého auta jinak. Může být v pozici „šestky“ anebo třeba s pojistkou (například kroužek pod hlavicí) na místě „jedničky“ či „dvojky“. Pokud vám zpátečka nejde zařadit, zkuste namísto hrubé síly nejdříve zařadit jedničku a pak znovu zkusit zpátečku.

Jak couvat podle zrcátek

Správně by měl řidič koukat do zrcátek, střídavě do pravého a levého. Vidí tak celou délku auta, jeho přední část i vůz vedle. Nepřítelem žen je navíc prostorová představivost, při couvání často otáčejí volantem na opačnou stranu než mají. Proto také některé řidičky zacouvávaly i na čtyřikrát, podotkl Vyhnánek.

Kdy davat blinkr a kdy ne

neboli „silniční zákon” v různých pasážích vyjmenovává situace, kdy jsou řidiči povinni dávat blinkr, následovně: Při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého. Při přejíždění z vyhrazeného jízdního pruhu do přilehlého jízdního pruhu. Při objíždění stojícího vozidla, překážky nebo chodce.

Jak daleko můžu stát od přechodu

Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.

Jak zastavit s autem

Řidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo. Při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.

Jak správně zatáčet

V disciplíně zvané zatáčení platí hlavní, velmi jednoduché pravidlo: rychlejší je ten, kdo ze zatáčky vyjede jako první, a ne ten, kdo do ní první najel. Jde tedy o to dobře zvolit nájezdovou rychlost, brzdit včas, ne až v zatáčce, ale před ní. A pak projet plynulou stopou a být rychlý a aktivní při výjezdu.

Jak mít ruce na volantu

Když víte, že budete projíždět pravotočivou vracečku 180° a klasická poloha „tři čtvrtě na tři“ by vám nestačila, přehmátněte si následujícím způsobem – ruce přesuňte o přibližně 90° proti směru hodinových ručiček tak, aby pravá ruka držela volant ve 12 hodin a levá v 6 hodin. Zahajte oblouk a jednoduše otočte rukama.

Co se stane když zařadím bez spojky

Se zařazením dalšího převodu je to těžší, ale opět nic nemožného. Když na neutrál roztočíme motor (spojení s hnací hřídelí) na otáčky, jimiž by se při dané rychlosti točil na jiný převod, můžeme jej opět úplně bez odporu zařadit.

Co se stane když v plné rychlosti zařadíte zpátečku

Vůz byl vybavený automatickou převodovkou a řidič na něm s notnou nervozitou za jízdy zařadí zpátečku. Nebudeme vás napínat, ohromná exploze nepřijde, jen se zapnou zadní parkovací senzory a kamera. Řídící jednotka převodovky nedovolí zařadit zpátečku při dopředném pohybu takovouto rychlostí, poze vyřadí na neutrál.

Jak mít spravne zrcatka

Správně se nastavují zpětná urcátka následovně: Levé zrcátko – nakloňte se k bočnímu oknu a nastavte si zrcátko tak, abyste v nich viděli bok auta. Pravé zrcátko – nakloňte se ke středovému tunelu a nastavte zrcátko tak, abyste i tady viděli krajem zrcátka bok auta.

Jak mají být zrcatka v autě

Sedněte si do svého sedadla a nastavte si ho tak, jak byste seděli během jízdy. Pohleďte do levého vnějšího zrcátka. Měli byste vidět zadní část vašeho vozu a pruh vedle vás. Pokud nevidíte zadní část vozu nebo pruh vedle vás, upravte zrcátko tak, aby bylo správně zaměřeno.

Kdy blikat na křižovatce

Podle vyhlášky máme povinost blikat, jen když odbočujeme vlevo, protože měníme směr i přesto, že zůstáváme na hlavní. Pokud jedeme rovně, neměníme směr, tudíž blinkr dávat nemusíme.

Jak si správně najet do křižovatky

Najetí do křižovatky. Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst.

Kde nesmím zastavit

Zastavit a stát se nesmí zejména:

na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.

Kdy musím pustit chodce

Řidič podle platných předpisů nesmí omezit nebo ohrozit chodce, který přechází vozovku na přechodu pro chodce nebo který přechod pro chodce hodlá zjevně využít. Řidič musí v těchto situacích umožnit chodci nerušené a bezpečné přejití vozovky.

Jak řadit před krizovatkou

Před křižovatkou vždy musíme podřazovat.

První je na neutrál – nejčastější způsob, druhý je na rychlost, kterou máte zařazenou a před zastavením jen zmáčknout spojku-nejjednodušší způsob. Třetí – nejsložitější je podřazování /zařazování nižších rychlostí, tzv. brzdění motorem/.

Jak řadit do zatáčky

Ve vhodném okamžiku při potřebě zrychlit v zatáčce vpravo na moment podržíte volant jen jednou rukou (bude mít v té chvíli tendenci vracet se "rovně" a Vy jej jemným prokluzováním doleva – pokud je třeba již vyrovnávat zatáčku otáčením vlevo – nebo pevným úchopem a otáčením vpravo nasměrujete žádaným směrem) a zařadíte …