Jak se nosí oblek?

Jak se nosí zapnuté sako

Zvykem je, si knoflíky na saku zapínat, až na poslední. Ten se nezapíná nikdy. Pokud se vám však v zapnutém saku nesedí příjemně, nemusíte se bát, ho rozepnout. Jestliže sako nosíte například do práce, nejspíš ho budete moci nechat rozepnuté.

Jak správně nosit vestu

Vesta zpestří váš šatník a umožňuje kombinace

Italská móda nám denně ukazuje, že oblek s vestou z jiného materiálu může být stylovou volbou. Například zvolte jednobarevnou látku pro kalhoty a sako a kostkovanou pro vestu. Tím vám vznikne více možností, jak nosit váš oblek.
Archiv

Jak by měl sedět oblek

Správně by měly krásně rovně splývat s ramen bez záhybů a mačkání látky.Rukáv volně splývá, látka na rameni se nikde nekrabatí.Límec saka přiléhá ke krku.Sako dostatečně zakrývá zadek.Rukáv saka končí u zápěstí, aby koukal cca 1,5 cm košile.Jen jeden záhyb v přední části kalhot.

Jak nosit panske sako

Oblekové sako

Formálního vzhledu dosáhnete při použití obou součástí obleku, tedy saka a kalhot. Oblekové sako však můžete nosit i samostatně, a to například doplněné o bílé tričko a bílé tenisky. Vznikne tak nebezpečně přitažlivý outfit, který vypadá svižně a mladistvě.
Archiv

Jak si zapnout oblek

Zapeklité zapínání

U pánského saka s jedním knoflíkem není co řešit. Na formální akci jej nosíte zapnuté vždy, když stojíte, rozepnete před usednutím. Nejčastější je pánské sako se dvěma knoflíky. Spodní knoflík je vždy rozepnutý.

Co se nosí pod sako

Pro formálnější elegantní vzhled doplňte váš outfit košilí, svetrem nebo rolákem a obujte si kvalitní kožené boty. Pokud chcete dosáhnout ležérnějšího vzhledu, oblékněte si pod sako jednobarevné tričko. Takto oblečení můžete vyrazit na posezení s přáteli nebo na procházku městem.

Jak mají být dlouhe kalhoty od obleku

Délka kalhot končí vzadu dva až tři prsty nad zemí.

Platí v případě, že jste obutí. Délka kalhot musí být ukončena tak, abyste netahali kalhoty po zemi nebo se vám netvořila řada varhánků v přední části kalhot nad botou.

Co si obléct pod vestu

Pod ní můžete nosit jen triko s dlouhým rukávem, mikiny s kapucí, roláky nebo pletené svetry. Je to zcela na vás. A samozřejmě záleží na příležitosti, ke které si vestu obléknete. Nosit ji můžete na procházku, na nákupy do města, do práce nebo třeba do kina.

Jak poznat levný oblek

Pozornost věnujte švům u kapes, dolního lemu a límce. Asi je docela jasné, že laciný oblek nebude z extra kvalitní látky. Ale oblek drahý z levné látky být může a značka bude doufat, že to nikdo nepozná. Jakmile se oblek přehnaně leskne, nejenže budete možná vypadat jako Elvis, ale látka bude pravděpodobně umělá.

Jak poznat kvalitni sako

Kvalitnější saka mají výztuhu ručně přišitou na několika místech. Jak to poznat Zkuste vzít sako do ruky a prohmatat látku. Pokud cítíte jen dvě vrstvy látky, je výztuha lepená, pokud tři, je přišitá.

Jaké se nosí pánské obleky

Tmavý oblek se hodí na večerní nošení a ve dne pro formálnější nebo slavnostnější příležitosti, např. do divadla, na koncerty, večeře, promoce nebo plesy. Světlý oblek pro běžné nošení do kanceláře nebo na obchodní schůzky. Společenský oblek se až na výjimky nosí s kravatou, méně často s motýlkem.

Kdy Zapinat sako

Zapeklité zapínání

Přitom je to tak jednoduché. U pánského saka s jedním knoflíkem není co řešit. Na formální akci jej nosíte zapnuté vždy, když stojíte, rozepnete před usednutím. Nejčastější je pánské sako se dvěma knoflíky.

Kde nosit sako

Ačkoliv sako patřilo v minulosti do kategorie formálního oblečení, dnes už tomu tak není. Sako nebo jeho méně formální obdobu blejzr totiž můžete vynosit nejen do kanceláře či divadla, ale také na rande, večírek nebo dokonce ples.

Jak nosit bílé sako

Bílá varianta si báječně rozumí například s černým rolákem a barevnými botami, ale také s džínami a teniskami. Bílé sako je sice poněkud náročnější na údržbu, jeho nespornou výhodou však je, že ho spolehlivě zkombinujete s jakoukoliv jinou barvou.

Jaké tričko pod sako

Pod sako si můžete vzít úzké jednobarevné tričko, případně tričko z lesklého materiálu s elegantním květinovým potiskem. Naprosto skvěle vypadá také rolák. Nemusíte se bát usedlosti, naopak.

Jak má být dlouhé sako

Sako musí zakrýt to, co má

Abychom si tedy rozuměli: ideální délku saka poznáte tak, že vám zakryje celé velectěné pozadí. Další metoda je ještě o fous přesnější. Oblékněte sako, spusťte ruce podél těla a pokud bude kořen palce v rovině s dolním okrajem saka, jedná se o správnou délku.

Co nosit k vestě

Sladit prošívanou vestu se zbytkem šatníku není nic složitého. Skvěle vypadá se samotnou košilí, sakem, kabátem, svetrem, bundou a klidně i mikinou – jaký kus oblečení k vestě zvolíte, je tedy čistě na vás.

Jak nosit pletenou vestu

S bílou košilí a koženými kalhotami, s šaty s nabíranými rukávy nebo s krajkovým topem. Způsobů, jak nosit pletenou vestu je hned několik a je už jen na vás, jestli si ji vyberete v krémové, černé, šedé, béžové nebo třeba vzorované variantě.

Jak poznat kvalitní oblek

Hledáte-li skutečně kvalitní oblek, zapomeňte na syntetické materiály. Ty nejlepší vlastnosti najdete pouze u přírodních vláken. Vede vlna, a to i pro letní obleky. Výrobci nabízejí materiály, které jsou kombinací vlny a dalších přírodních vláken, jako je bavlna, len, kašmír a hedvábí.

Jak poznat kvalitní sako

Kvalitnější saka mají výztuhu ručně přišitou na několika místech. Jak to poznat Zkuste vzít sako do ruky a prohmatat látku. Pokud cítíte jen dvě vrstvy látky, je výztuha lepená, pokud tři, je přišitá.

Jaké sako k Riflím

Sako je elegantnější módní kousek, a proto se vyhněte opraným, roztrhaným a moc volným džínům. V takových riflích byste totiž mohl působit jako člověk, který o sebe nedbá. Barvu džínů doporučujeme volit například modrou, která patří mezi osvědčenou klasiku a snadno ji zkombinujete s oblečením nejrůznějších barev.

Kdy nosit bílý oblek

Frak (neboli tail coat) je nejformálnější variantou pánského obleku. Oblékněte ho na večerní slavnosti po 20. hodině a tehdy, když je na pozvánce uvedeno „white tie“. V případě svateb se s tímto dresscode setkáte na velmi formálních večerních recepcích, případně královských svatbách.

Jaký je rozdíl mezi oblekem a Smokingem

Specifikem smokingu oproti běžnému černému obleku je lesklý (tradičně hedvábný) límec saka a lampasy na kalhotách. Límec je tradičně buď špičatý nebo šálový. V poslední době se stále častěji nosí smokingy s obyčejným oblekovým límcem. Zapínání může být buď jednořadové nebo dvouřadové.

Jak má být Zaple sako

Pokud má sako knoflíků více, vždy musí být pouze zapnutý jeden z nich. Není tedy chybou či opomenutím, ale naopak cílem, když muži nosí jeden či více knoflíčků rozepnutých. U saka opatřeného dvěma knoflíky zapínáme vždy ten horní.

Co si Oblect pod sako

Sako je elegantnější módní kousek, a proto se vyhněte opraným, roztrhaným a moc volným džínům. V takových riflích byste totiž mohl působit jako člověk, který o sebe nedbá. Barvu džínů doporučujeme volit například modrou, která patří mezi osvědčenou klasiku a snadno ji zkombinujete s oblečením nejrůznějších barev.