Jak se násobí zlomek?

Jak se dělí a násobí zlomky

Při násobení dvou a více zlomků, násobíme mezi sebou zvlášť čitatele a jmenovatele.Při násobení můžeme krátit čitatele jednoho zlomku se jmenovatelem druhého zlomku.Při dělení dvou zlomků, převrátíme druhý zlomek a operaci dělení změníme na násobení.
Archiv

Jak se krátí zlomky při násobení

Prvním krokem při násobení zlomků je vynásobení obou čitatelů. V druhém kroku společně vynásobíme jmenovatele. Nakonec si nový zlomek zjednodušíme. Jinou možnou variantou je zkrácení zlomků ještě před samotným násobením.

Jak dělit zlomek

Dělení dvou zlomků je to samé jako násobení prvního zlomku převrácenou hodnotou toho druhého. V prvním kroku si přepíšeme druhý zlomek na jeho převrácený tvar (jen přehodíme čitatel a jmenovatel). Poté vynásobíme oba čitatele spolu a oba jmenovatele spolu. A nyní již máme výsledek.

Jak se zjednodušuje zlomek

Zjednodušit složený zlomek znamená upravit ho na základní tvar zlomku. Zjednodušení provedeme tak, že čitatel složeného zlomku vydělíme jmenovatelem složeného zlomku.

Jak se naučit zlomky

Na úplný začátek se hodí dělení s klacíky. Hra pomáhá dětem pochopit, co to vůbec zlomky jsou. Vyzkouší si v praxi, jak se celek – suchá větvička – zlomí na části, například na dvě poloviny. Ideální je zastavit se někde na kraji lesíka či křovin, kde je dostatek drobných suchých větví.

Jak převést číslo na zlomek

Abychom převedli desetinné číslo na zlomek, napíšeme si číslo bez desetinné čárky jako čitatel a do jmenovatele násobek desítky dle nejmenšího desetinného místa. Pokud je číslo vlevo od desetinné čárky, napíšeme ho stranou jako celé číslo.

Kdy mohu krátit zlomky

Krátit můžeme pouze ty zlomky, které mají v čitateli i jmenovateli součin.

Jak napsat zlomek

Převod zlomku na desetinné číslo

Význam zlomku je prostě podíl čitatele a jmenovatele. Zlomek tedy vyjádříme jako desetinné číslo prostě tak, že podělíme čitatele jmenovatelem (může se hodit postup pro „dělení pod sebou“). Příklady: 3 4 = 3 : 4 = 0 , 75 \frac{3}{4} = 3:4 = 0{,}75 43=3:4=0,75.

Jak se sčítají zlomky

Při sčítání zlomků a celého čísla je nutné celé číslo převést na zlomek se základem rovném zlomku ve sčítanci. Převod celého čísla na zlomek není nic jiného, než vynásobit celé číslo jmenovatelem zlomku sčítance a pod zlomkovou čáru napsat jmenovatele zlomku sčítance.

Jak se odčítají zlomky

Zlomky se stejným jmenovatelem sčítáme tak, že sečteme čitatele a jmenovatele opíšeme. Zlomky se stejným jmenovatelem odčítáme tak, že čitatele odečteme a jmenovatele opíšeme.

Jak naučit děti zlomky

Hra pomáhá dětem pochopit, co to vůbec zlomky jsou. Vyzkouší si v praxi, jak se celek – suchá větvička – zlomí na části, například na dvě poloviny. Ideální je zastavit se někde na kraji lesíka či křovin, kde je dostatek drobných suchých větví. Případně lze na podzim použít i suché pevnější stonky bylin.

Jak se krátí zlomek

Krácení zlomků je matematická úprava pomocí, které nalezneme základní tvar zlomku. Při krácení je nutné nalézt největšího společného dělitele čitatele a jmenovatele. Společným dělitelem vydělíme čitatele i jmenovatele zlomku a získáme tím vykrácený (základní) tvar zlomku.

Jak se cte zlomek

zlomek 1/2 čteme „jedna polovina“, 1/3 „jedna třetina“, atp. Je-li čitatel číslo celé a větší než jedna, čte se číslo ve jmenovateli v prvním nebo druhém pádu množného čísla.

Jak se odečítá zlomek

Lomené výrazy sčítáme a odčítáme stejně jako číselné zlomky. Číselné zlomky se stejným jmenovatele sečteme nebo odečteme tak, že jednoduše sečteme, nebo odečteme jejich čitatele a výsledek napíšeme nad společného jmenovatele.

Jak sčítat

Při sčítání sčítáme sčítance, takže pokud chceme sečíst 2 + 3, pak dvojka i trojka se nazývá sčítanec. Výsledkem je pak součet, tedy pětka ve výrazu 2 + 3 = 5 je součet. Sčítat můžeme prakticky jakákoliv čísla, ať už přirozená jako 1, 5, 157 nebo záporná -4, -74.

Co je to zlomek

Zlomek (či lomený výraz) označuje v matematice podíl dvou výrazů (tj. zlomek naznačuje dělení) a lze pomocí něj zapsat jakékoliv racionální číslo. Zlomek obsahuje zlomkovou čáru, nad kterou je čitatel a pod ní je jmenovatel, přičemž čitatel i jmenovatel jsou celá čísla.

Kdy se děti učí zlomky

Na začátku třetího ročníku můžeme dětem nabídnout následující úlohy. Děti pracují se zlomky, pojmenovávají je, ale ještě nezapisují. Dříve se učí jim porozumět a pak až zapisovat.

Jak se počítá sčítání zlomku

Sčítání zlomků se stejným jmenovatelem

Pokud mají sčítané zlomky stejného jmenovatele, stačí prostě sečíst čitatele. Jmenovatele necháme stejného, tedy a c + b c = a + b c \frac{a}{c}+\frac{b}{c}=\frac{a+b}{c} ca+cb=ca+b.

Jak se zapisuje zlomky

Hlavní pojmy. Každý zápis zlomku je založen na části celku (například polovina jako 1⁄2, tři čtvrtiny jako 3⁄4, dvě třetiny jako 2⁄3). označujeme jako jmenovatel (pod zlomkovou čárou). Aby měl zlomek smysl, nesmí být jmenovatel roven nule (v oboru reálných čísel nelze dělit nulou).

Jak vypadá zlomek

Zlomkem můžeme zapsat jakékoliv racionální číslo. Zlomek se skládá ze dvou částí. Horní část se nazývá čitatel a spodní jmenovatel. Existuje i složený zlomek, což není nic jiného, než zlomek, který má v čitateli či jmenovateli další zlomek.

Jak se počítá se zlomky

Zlomek je jen jinak zapsané dělení, hodnotu zlomku vypočítáme tak, že vydělíme čitatel jmenovatelem. Takže obecně pokud máme zlomek , pak hodnotou zlomku je číslo a/b. Předchozí zlomek (dvě pětiny) by pak měl hodnotu 2/5, což je 0,4.

Co se učí v 7 třídě matematika

7. třídaObsah kurzu.Zlomky.Poměry a úměry.Procenta.Geometrické tvary a tělesa.Obsah a obvod.Shodnost a podobnost.

Co to je racionální číslo

Racionální číslo je číslo, které lze vyjádřit jako zlomek, tj. podíl dvou celých čísel, většinou zapsaný ve tvaru nebo a/b, kde b není nula.

Kdy se učí Trojčlenka

Trojčlenka se na prvním stupni určitě neučí… Dokonce jsme neučili ani průměr… desetinná čísla se učí v 5. ročníku, zlomky se začínají ve 4.

Co znamená v matematice r

Reálná čísla značíme pomocí písmene R, obvykle se zdvojenou svislou čárou: ℝ. Pokud si představíte nekonečnou číselnou osu, pak reálná čísla představují všechny možné vzdálenosti mezi dvěma body, které můžeme na osách nalézt.