Proč cestovat do Švédska
Švédové jsou velmi přátelští, srdeční, pohostinní, otevření vůči jiným kulturám a navíc mají velký smysl pro humor. Švédsko také platí za jednu z nejliberálnějších zemí v Evropě i ve světě. Švédové se o vás budou zajímat, rádi s vámi prohodí pár slov a seznámí vás se svou zemí a kulturou.
Co potřebuji na cestu do Švédska
Občanům České republiky k cestě do Švédska plně postačí platný pas či občanský průkaz. Na švédském velvyslanectví vám rádi poskytneme základní informace a obecné informační brožury o Švédsku.
Na co si dát pozor ve Švédsku
Švédsko je obecně bezpečnou zemí. Tamní obyvatelé jsou velice mírumilovní, poctiví a důvěřiví, takže z jejich strany se kriminálních činností dočkáte jenom výjimečně. To spíše mezi zahraničními turisty si dávejte větší pozor na to, aby při větší koncentraci osob nedošlo k odcizení vašich osobních věcí.
Jak se platí ve Švédsku
Ve Švédsku lze běžně platit platebními kartami Visa, MasterCard, DinersClub a American Express. Využít můžete také cestovní šeky. Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut.
Jací jsou Švédové
Švédi jsou velice slušní a příjemní lidé. Za všech okolností jsou zdvořilí, korektní a pocestnému v nouzi ochotně pomohou, nakolik je to v jejich silách. A co mýtus, že nebývá snadné se s nimi sblížit Stejně jako svůj životní prostor si chrání i své soukromí a trvá jim, než si k někomu novému vytvoří vztah.
Kdy je nejlepší navštívit Švédsko
Za teplem je nejlepší vyrazit do Švédska v období okolo oslavy slunovratu – koncem června, kdy je ve Švédsku nejdelší den a na severu lze pozorovat půlnoční slunce. Zima je nejhezčí v březnu. Už není tak velká zima a je stále dostatek sněhu. Polární záři lze pozorovat od půlky září do začátku dubna.
Co se nesmí vozit do Švédska
„nebezpečné předměty“ (slzný plyn, pepřový sprej, výbušniny, vystřelovací nože, vrhací hvězdice, obušky, kolty, hole s hroty, radioaktivní, explodující a hořlavé látky, atd.).
Co si přivézt ze Švédska
I bez nich totiž hravě najdeme pět skvělých suvenýrů, které oceníte vy nebo obdarovaný určitě mnohem víc.DALARNSKÝ KONÍK: pro všechny generace. Koník.ŠVÉDSKÝ KAVIÁR: polechtá chuťové buňky. Švédský kaviár.SOBÍ MASO: sušené, čerstvé…VÝROBKY Z VLNY: zahřejí v mrazivém počasíLÉKOŘICE: sladká i slaná, jen jí musí být dost.
Na co se podívat ve Švédsku
17 míst co vidět ve ŠvédskuŠvédské Laponsko. Průvodce regionem.Abisko. Abisko je nádherný národní park, v němž jsou nejlepší podmínky pro sledování polární záře v celém Švédsku.Gotland. Gotland je největší a nejkrásnější ostrov ve Švédsku.Falun.PiteåHöga Kusten.Kungsleden.Umeå
Kdy vyrazit do Švédska
Za teplem je nejlepší vyrazit do Švédska v období okolo oslavy slunovratu – koncem června, kdy je ve Švédsku nejdelší den a na severu lze pozorovat půlnoční slunce. Zima je nejhezčí v březnu. Už není tak velká zima a je stále dostatek sněhu. Polární záři lze pozorovat od půlky září do začátku dubna.
Co je levné ve Švédsku
Švédsko poměrně čile obchoduje se zbytkem Evropy a je zde k dostání téměř cokoliv, ale zejména u dovážené zeleniny či ovoce počítejte s vysokými cenami. Naopak ryby, zvěřina či některé mořské plody mohou být i levnější. Velmi drahá je zejména doprava a MHD, pohonné hmoty stojí přibližně stejně.
Co jíst ve Švédsku
Tradiční je také lososí maso (älg), sobí maso (ren), skopové a jehněčí maso. Připravují se jako steak a přílohou bývají brambory a nepostradatelné brusinky. K masům nebo i samostatně se konzumuje chleba, brambory, kaše, tuřín, zelí a luštěniny.
Co je typické pro Švédsko
Švédská kuchyně: Tradičně selská a vydatná aneb Co musíteMasové kuličky a brusinková omáčka jsou nejznámějším švédským pokrmem.Bramborový lívanec (raggmunk)Kanelbullar, velice oblíbené kynuté těsto se skořicíJanssons frestelse.Masové kuličky.Pohřbený (marinovaný) losos (gravad lax)
Jak dlouho se jede autem do Švédska
Cestu z Prahy do Stockholmu o délce cca 1 400 km pojedete zhruba 17 hodin.
Co se pije ve Švédsku
Tradiční a populární pití
Velmi oblíbeným nápojem je káva či čaj s mlékem. Typickým alkoholickým nápojem je Aquavit („živá voda“), tedy 45% nápoj z obilí či brambor, s obsahem různého koření, především však kmínu. S alkoholem se však běžně nesetkáte, jeho konzumace na veřejném prostranství je přísně zakázaná.
Co si koupit ve Švédsku
Koník.Švédský kaviár.Sušené sobí maso.Udělejte si radost svetrem nebo čepicíLékořice.
Co dělat ve Švédsku
Co dělat ve ŠvédskuKebnekaise – nejvyšší hora Švédska leží poblíž Kungsleden.Národní park Sarek – nedotčená příroda, kde však chybí horské cesty.Vasa Museum – je námořní muzeum ve Stockholmu na ostrově Djurgården.Stockholmská radnice – na tuto velkolepou stavbu bylo použito osm milionů červených cihel.
Co se vyplatí koupit ve Švédsku
I bez nich totiž hravě najdeme pět skvělých suvenýrů, které oceníte vy nebo obdarovaný určitě mnohem víc.DALARNSKÝ KONÍK: pro všechny generace. Koník.ŠVÉDSKÝ KAVIÁR: polechtá chuťové buňky. Švédský kaviár.SOBÍ MASO: sušené, čerstvé…VÝROBKY Z VLNY: zahřejí v mrazivém počasíLÉKOŘICE: sladká i slaná, jen jí musí být dost.
Jak nejlevněji do Švédska
Nejlepší cena jednosměrné letenky Česká republika–Švédsko za posledních 72 hodin je 469 Kč (Praha Letiště Václav Havel–Gothenburg Landvetter). Nejlepší cena zpáteční letenky Česká republika–Švédsko za posledních 72 hodin je 1 065 Kč (Praha Letiště Václav Havel–Gothenburg Landvetter).
Jaké je hlavní město Švédsko
StockholmŠvédsko / Hlavní město
Stockholm (Hlavní město) • Mapy.cz.
Jak dlouho trvá cesta z Česka do Švédska
Průměrná doba letu z destinace Česko do cílového města Stockholm (hlavní město státu Švédsko), je 1 hodina a 59 minut/y. Při odletu z města Praha.
Jak dlouho se jede do Švédska
Cestu z Prahy do Stockholmu o délce cca 1 400 km pojedete zhruba 17 hodin. Doporučujeme koupit lístky na trajekt včas (v případě obou variant cesty) a vzít to z Německa rovnou do Švédska (druhá varianta).
Jaké moře je ve Švédsku
Na jihozápadě dělí Švédsko od Dánska Kattegatt a Skagerrak, a na východě od Finska Baltské moře a Botnický záliv. Velmi členité pobřeží má délku 2500 km. Švédsku patří dva velké ostrovy – Gotland a Oland.
Kdo stojí v čele Švédska
Švédsko je konstituční monarchií a králem je Carl XVI. Gustaf. Role krále je pouze ceremoniální a reprezentační, poslední zbytky moci ztratil monarcha v roce 1974.
Jak se mluví ve Švédsku
Švédština patří společně s dánštinou, norštinou, islandštinou a faerštinou k severogermánským jazykům. V současnosti jí mluví přibližně 10 milionů lidí ve Švédsku a v pobřežních oblastech Finska. Švédi, Norové a Dáni si obvykle vzájemně rozumějí.