Jak Okopat cibuli
Malé cibulky vysazujte do měkkého řádku tak hluboko, aby vrcholky cibulek „nevykukovaly" ze země, ale byly na úrovni půdy. Cibule má ráda prostor, proto ji sázejte na vzdálenost 10 cm do řádků, které jsou 25 cm od sebe. Cibuli je nutné pravidelně okopávat. Řádek také můžete sem tam posypat trochou kuchyňské soli.
Archiv
Jak si vypěstovat cibuli
Zásady správného pěstování
To znamená že na jaře sázíme do země malé cibulky, které si zakoupíme. Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.
Co když kvete cibule
Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.
Archiv
Kdy se má sklízet cibule
Správný termín sklizně cibule přichází tehdy, kdy nať začíná zasychat, pokládat se na zem a krček změkne. Pokud jste ji pěstovali ze sazečky, v teplejších oblastech to bývá už kolem poloviny července. Na tu z výsevu si musíte počkat zhruba o měsíc déle.
Co pěstovat po sklizni cibule
Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr. Dá se vysadit i na česnekové záhony. Po cibuli a česneku navíc můžete vysadit různé zelené hnojení, například hořčici.
Jak často se zalévá cibule
Správné zalévání cibule
Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.
Jak hluboko se sazi cibule
Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.
Kam zasadit cibuli
Kde se cibuli bude dařit
Cibuli sazečku bychom totiž měli vysazovat do vyhřáté půdy, ale jen tehdy, kdy už nehrozí mráz. Cibule nemá ráda přemokřenou půdu a přehnojování dusíkem. Tak jako u jiné zeleniny i u cibule je dobré, pokud ji sázíme každý rok na jiné místo. Do téže půdy je ji vhodné dát až cca po 3 letech.
Co znamená když se začne cibule kroutit
S největší pravděpodobností je napadená vrtalkou porovou. Pokud nať cibule důkladně prohlédnete a najdete malé bílé skvrnky / vpichy/ , mohou být drobné, nebo až 1 cm dlouhé,tak je to ono. Vrtalka naklade do natě vajíčka,z kterých se vylíhnou larvy,které sestupují dolů co cibule.
Jak dlouho muze být Nakrajena cibule
Je ale třeba dbát na to, abyste ji používali vždy čerstvou. Nakrájená cibule totiž po 12 až 24 hodinách začne vytvářet jedovaté toxiny. Můžete z toho dostat i žaludeční infekci.
Jak se pozná zralá cibule
Zralost cibule se projeví tak, že je nať převážně suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Pokud necháme cibule dostatečně dozrát, budou nejen větší, ale také déle vydrží. Ovšem při opožděné sklizni už hrozí zvýšený výskyt chorob. Naopak předčasně sklizená cibule se špatně dosouší i skladuje.
Co pěstovat po cibuli
Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.
Co můžeme sázet po cibuli
Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.
Jak dlouho se suší cibule
Za deštivých dnů cibuli sušte v dobře větrané místnosti, nejlepší jsou staré dobré půdy, kde je sucho a kde profukuje vítr. Dostatečně vysušená by měla být zelenina po třech až čtyřech týdnech. Poznáte to podle proschlých slupek. Nastává čas ukroutit zbývající nať a oddělit slupky špinavé od hlíny.
Čím se hnojí cibule
Horticerit – hnojivo pro cibuli a česnek se používá zejména pro základní hnojení před výsadbou, ale je vhodné i pro přihnojování rostlin v průběhu vegetace. Používá se pro cibuli a česnek, lze použít i pro okrasné cibuloviny. Dávkování: Doporučená dávka hnojiva je 30-70 g/m2.
Kdy se sází ozimá cibule
Ozimá cibule se sází od října do konce roku. Stejně jako u česneku a jarních cibulovin chceme aby ještě před zimou zakořenila, ale nezačala předčasně rašit.
Co potřebuje cibule
Velmi doporučujeme pěstovat cibuli ze semen. Rostlinky jsou kvalitnější, jsou již pevně usazené tím, jak se usadí semínko v půdě, jsou rovnější a nejdou brzy do květu. Cibule potřebuje slunné stanoviště, ne přímé světlo. Půda by měla být dobře propracovaná, provdušněná s dávkou živin.
Jak často se má zalévat cibule
Správné zalévání cibule
Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.
Jak hluboko se sází cibule
Sázení cibule
Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.
Kdy sázet cibulky cibule
Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.
Co způsobuje kroucení cibule
Odpověď: Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua).
Kdy se stříká cibule
Chemická ochrana
S ochranou cibule je třeba začít včas, to znamená již před výskytem prvních příznaků, a to většinou již v červnu. Podle průběhu počasí je třeba ošetření opakovat v 7 až 14 denních intervalech v závislosti na průběhu počasí a podle druhu přípravku až do fyziologické zralosti rostlin.
Jak uchovat cibuli na zimu
Vyberte suché, tmavé, dobře větrané a hlavně chladné místo k uskladnění. Na takovém místě můžete koupenou a přebranou cibuli zavěsit v síťkách, ve kterých se často prodává. Nebo cibuli rozložte v dřevěných či plastových bedýnkách – je důležité, aby byly vzdušné.
Proč cibule nadýmá
Cibule a jablka
To proto, že obsahuje tzv. fruktany, odborně frukto-oligosacharidy. Bohužel může vyvolat nejenom flatulenci, ale také pyrózu (reflux). Také v tomto případě může pomoci její tepelné zpracování (vhodnější je její úprava na tuku než vaření).
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.