Jak se opylují rajčata?

Co opyluje rajčata

V přírodě rostlina rajčete využívá k přenosu pylu vítr a hmyz (včely, čmeláci, motýle a mnoho dalších). Na farmě Ráječek pěstujeme rajčata ve fóliovníku, kde vítr nefouká a mnoho hmyzu nepoletuje, k opylení by tedy samo o sobě nedocházelo. Z tohoto důvodu nasazujeme jako opylovače čmeláky my.
Archiv

Jak se opylují květy rajčat

Ruční opylování rajčat spočívá ve protřepání květenství, zatímco se pyl vylévá . Nejlepší je to udělat odpoledne, protože tehdy se otevírají květiny. Před samotným protřepáním květů snižte vlhkost v tunelu, zkontrolujte, zda se u jedné rostliny vylučuje pyl, a poté protřepejte rostliny nebo samotné květinové klastry.

Jak se opylují rajčata ve skleníku

Můžete také jemně poklepávat na jednotlivá květenství. Co se ale rozhodně vyplatí, je umožnit doopylení rostlin ve skleníku, zejména rajčat, hmyzem. Dnes už to mohou být i uměle chování čmeláci, které si můžete zakoupit. Většinou však rajčatům a paprikám k opylení opravdu stačí pravidelné a vydatné větrání.
Archiv

Jak ručně opylovat

Květy, které mají příští den kvést, jsou odpoledne už plně vyvinuté, žluté a na vrcholu mají zlehka se pootevírající špičku. Takový samčí, k opylování vhodný („zralý“) květ opatrně přelepíme krepovou lepicí páskou, nebo jej sevřeme kolíčkem na prádlo. Totéž uděláme u samičích květů.

Jak daleko musí být Opylovač

Výběr vhodných opylovačů pro jednotlivé odrůdy je důležitý především ve výsadbách s omezeným počtem odrůd. Dobrý opylovač musí být v blízkosti opylované odrůdy, měl by kvést ve stejnou dobu, musí mít pravidelnou vysokou násadu květů a vyznačovat se velkou tvorbou pylu geneticky kompatibilního s danou odrůdou.

Co je to Vijan u rajčat

Vijan (Cincinnus) je jednoduché květenství patřící do skupiny vrcholičnatých. Vrcholičnatá květenství se vyznačují tím, že vřeteno (pokračování stonku v květenství) vyrůstá tak zkráceno, že ho boční větve přerůstají.

Jak se opylují okurky ve skleníku

Odrůda skleníkových okurek vytváří dlouhé, chutné plody, stejně jako ty, které si koupíte na trhu. To nevyžaduje opylení. Proto se odstraňují všechny samčí květiny, abyste zabránili opylení a následnému zhořknutí plodů.

Proč mi neplodí rajčata

Občas se mohou zahrádkáři setkat s tím, že jejich rajčata ve skleníku neplodí. Tento problém může být způsobem právě tím, že rajčatové květy nejsou dostatečně opyleny, jelikož se hmyz do skleníku nemůže dostat.

Jak opylovat

Zatímco samosprašné rostliny nevyžadují při opylování žádnou péči, rostlinám cizosprašným musí pěstitelé pomáhat buď pravidelným třesením, nebo přenášením pylu ze samičích rostlin na samčí, aby mohl vzniknout zárodek nových rostlin. K přenášení je nejvhodnější použít kousek vaty nebo malý štěteček.

Kdy včely opylují květy

Život včel Včely přezimují v úlu. Na jaře včely opouštějí úl, na květech sbírají nektar a pyl. Přitom květy opylují. Pyl zachycený na jejich těle z jednoho květu pomůže opylovat květ druhý.

Co znamená Cizosprašná

Cizosprašnost (alogamie) je děj, při němž dochází k opylení pylem z jiné rostliny, jedná se tedy o rozmnožování pohlavní. Cizosprašnost je u rostlin mnohem častější než samosprašnost (autogamie). Cizosprašné rostliny mívají výraznější tvary, barvy a vůně květů.

Co znamená samosprašné

Samosprašnost (autogamie), někdy také samoopylení, je opylení květu přenesením vlastního pylu z prašníku na bliznu. Opakem je cizosprašnost, tj. přenesení cizího pylu.

Kdy a jak Zaštipovat rajčata

Jakmile boční výhonky nasadí květy, už se vám je navíc nebude chtít vylamovat. Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Jak zalévat rajčata ve skleníku

Za 1 čtvereční m emitovat 20 litrů vody. Jakmile půda vyschne, zalévání opakujte. Je však třeba mít na paměti, že při intenzivní zálivce se ve skleníku zvyšuje vzdušná vlhkost, kterou rostliny příliš nesnášejí. Větrání neumožňuje udržovat stálou vlhkost na úrovni 45-65%.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak daleko musí být opylovač

Výběr vhodných opylovačů pro jednotlivé odrůdy je důležitý především ve výsadbách s omezeným počtem odrůd. Dobrý opylovač musí být v blízkosti opylované odrůdy, měl by kvést ve stejnou dobu, musí mít pravidelnou vysokou násadu květů a vyznačovat se velkou tvorbou pylu geneticky kompatibilního s danou odrůdou.

Které rostliny opylují včely

U listové a kořenové zeleniny nás opylení může zajímat, pokud si chceme vypěstovat vlastní semínka. Bez opylení hmyzem se v tomto případě neobejde brokolice, kedlubna, všechny odrůdy zelí i kapusty, čekanka, vodnice, pažitka, petržel, pórek a mrkev.

Proč včela opyluje

Včely plní důležitou úlohu v rozmnožování rostlin. Rostliny pro rozmnožování potřebují přenést pyl z tyčinky na pestík neboli opylovat.

Jak včely opylují

Včely sbírají pyl na rostlinách, za letu jej rouskují a pokračují ve sběru na další rostlině téhož druhu – tím ji opylují správným pylem. Díky nadprodukci pylu rostlinami je ho dost nejen k opylování samotnému, ale i pro včelu, která jej přináší do úlu ve formě rousek. Včela medonosná využívá pyl jako zdroj bílkovin.

Co znamená Samosprasne

Samosprašnost (autogamie), někdy také samoopylení, je opylení květu přenesením vlastního pylu z prašníku na bliznu. Opakem je cizosprašnost, tj. přenesení cizího pylu.

Co znamená Cizosprašná třešeň

Drtivá většina odrůd třešní je cizosprašná. To znamená, že k opylení potřebují jinou odrůdu. Nestačí pouze jiný strom – neboť z hlediska opylování jsou dva stromy téže odrůdy vlastně stromem jediným, pouze rozroubovaným na dvě různé podnože.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.