Jak se otrávit oxidem uhelnatým?

Jak je citit oxid uhelnatý

Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. Mezi hasiči bývá oxid uhelnatý nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě.
Archiv

Jak vzniká oxid uhelnatý

Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý, hořlavý plyn bez chuti a bez zápachu. CO vzniká nedokonalým spalováním všech uhlíkatých materiálů. Když pomineme přírodní zdroje, na emisích CO se podílí především doprava a veškeré průmyslové procesy, kde probíhá spalování.

CO produkuje oxid uhelnatý

Oxid uhelnatý (CO) vzniká neúplným spalováním různých paliv, včetně uhlí, dřeva, dřevěného uhlí, oleje, petroleje, propanu či zemního plynu. Zařízení poháněná spalovacími motory, jako jsou přenosné generátory, automobily, sekačky na trávu také produkují oxid uhelnatý.

Kde vznika oxid uhelnatý

Jedovatý oxid uhelnatý je produktem nedokonalého spalování – vzniká při hoření jakéhokoliv paliva . Příčinou výskytu zvýšených koncentrací v interiérech je nedostatečné odvětrání místností, kde jsou kamna, sporáky, karmy (koupelny) a další spalovací zařízení umístěna.

Jak dlouho trva otrava oxidem uhelnatým

Během expozice stabilní koncentraci CO v ovzduší procento COHb nejprve rychle narůstá, po 3 hodinách se začíná vyrovnávat a po 6-8 hodinách expozice dosahuje rovnovážného stavu.

CO dělat při úniku oxidu uhelnatého

Při podezření na otravu oxidem uhelnatým se co nejrychleji postarejte o to, abyste postiženého dostali na čerstvý vzduch nebo alespoň vyvětrali prostor, ve kterém se nachází.

Kde se hromadí oxid uhelnatý

Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý. Protože je lehčí než vzduch, hromadí se v horních vrstvách. Člověk, který se například delší dobu koupe ve vaně a pak se najednou postaví, se ve větší výšce nadýchá koncentrovaného oxidu uhelnatého.

Jak poznat únik oxidu uhelnatého

Pozor na oxid uhelnatý

Ten vzniká nedokonalým spalováním zemního plynu. Bohužel zde si vlastními smysly nijak neporadíte. Jediný způsob, jak únik oxidu uhelnatého zjistit, je pomocí speciálního detektoru. Nijak závratná investice do podobného zařízení se vám určitě vyplatí.

Kde se hromadi oxid uhelnatý

Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý. Protože je lehčí než vzduch, hromadí se v horních vrstvách. Člověk, který se například delší dobu koupe ve vaně a pak se najednou postaví, se ve větší výšce nadýchá koncentrovaného oxidu uhelnatého.

Jak se pozná otrava

Otravu z jídla poznáte podle bolesti břicha, průjem, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení nebo dokonce horečka. JAK POSTUPOVAT I když se v tu chvíli budete možná cítit na umření, tak vážné to není. Tělo by se mělo se zažívacími problémy samo poprat do několika dnů.

CO smrtelna koncentrace

Přirozená koncentrace oxidu uhelnatého v ovzduší se pohybuje kolem 0-10 ppm, v domácnostech s plynovým kotlem a v městských aglomeracích může být tato hodnota až 200 ppm. První příznaky otravy oxidem uhelnatým se objevují při koncentraci kolem 200 ppm, život ohrožující je koncentrace nad 400 ppm.

CO delat kdyz je citit plyn

Sirné zápachy jsou spolehlivým detektorem

Nejčastěji se jedná o sloučeniny síry, jako jsou sulfidy či thioly – neboli sirné alkoholy, známé také pod starším názvem merkaptany, které intenzivně zapáchají i při nízkých koncentracích. Typický zápach plynu se tak tvoří uměle.

Jak rychle se projeví otrava

JAK JI POZNÁTE Mezi příznaky otravy patří bolesti hlavy, svalová slabost, rozostřené vidění, obrna, nevolnost, sucho v ústech, obtíže s dýcháním nebo potíže s močením. Komplikace se dostaví už 12 nebo 36 hodin po jídle a následky mohou být fatální.

Co dělat při intoxikaci

v případě vypití většího množství alkoholu zkontaktovat Toxikologické a informační středisko (tel: 224 919 293, www.tis-cz.cz); pokud jsou uživatelé nezletilí jedinci, kontaktovat vždy záchrannou službu (!), v případě závažnějších komplikací volat ihned zdravotnickou záchrannou službu (155).

Čím je nebezpečný svítiplyn

Otrava svítiplynem je v podstatě otrava oxidem uhelnatým, který je ve svítiplynu obsažen v různém množství, podle toho, z čeho je vyroben. V dobách, kdy byl svítiplyn používán jako otopný plyn v domácnostech, stával se častým prostředkem sebevražd. Z toho pochází úsloví "pustit si plyn".

Co se stane když sním jedovatou houbu

Otrava houbami může mít celou řadu příznaků. Ty především závisí na množství a druhu hub, které byly požity, a na celkovém zdravotním stavu otráveného. Po pozření se může otrava projevovat zvracením, křečemi, dušností a třesem. Začne klesat krevní tlak a hrozí selhání základních životních funkcí.

Jak dlouho trvá otrava

Léčba otravy jídlem

Během 2 dnů příznaky zpravidla samy odezní. Obvykle jako léčebné opatření stačí zmírňovat dopady zvracení a průjmu. Na prvním místě je rehydratace. Zvracením i průjmem totiž tělo ztrácí mnoho tekutin.

Jak je cítit zemní plyn

Nejběžněji se dá únik plynu zjistit typickým zápachem. Zemní plyn je sice sám o sobě bez zápachu, ale právě kvůli bezpečnosti je odorizován sloučeninami síry a zapáchá již při nízkých koncentracích.

Jak dlouho trvá otrava houbami

„První příznaky otravy se projevují za zhruba půl hodiny, někdy to trvá i dvě až tři hodiny po požití pokrmu. Dostavují se zažívací problémy, člověk může být dezorientovaný, mít závratě, halucinace, čímž otrava připomíná alkoholové opojení.

Jak vypadá otrava houbami

Pro otravu houbami je charakteristické postižení některých orgánových systémů organizmu. Jsou houby, které postihují pouze zažívací ústrojí s projevy zvracení a průjmů. Jiné, které dále poškozují játra nebo ledviny. Otravy některými houbami se projevují nadměrným sliněním, pocením a poruchami vidění.

Jak se léčí otrava

Vhodný je slabý černý čaj, neperlivé minerálky nebo rehydratační nápoje. Mezi vhodné potraviny patří dietní suchary, piškoty, pečivo, rýže, brambory nebo banány. Neužívejte léky proti průjmu, protože mohou zastavit vylučování bakterií. Povolené je pouze živočišné uhlí.

Co dělat při otravě

v případě vypití většího množství alkoholu zkontaktovat Toxikologické a informační středisko (tel: 224 919 293, www.tis-cz.cz); pokud jsou uživatelé nezletilí jedinci, kontaktovat vždy záchrannou službu (!), v případě závažnějších komplikací volat ihned zdravotnickou záchrannou službu (155).

Jak je citit unikajici plyn

Unikající plyn nemusíte vždy zaznamenat čichem, plynový hlásič vás ale upozorní alarmem. Znalost krizových postupů: V případě detekce úniku hořlavého plynu je nutné neprodleně vypnout plynové spotřebiče, kotel i hlavní uzávěr plynu a pořádně vyvětrat.

Jak poznat že uniká plyn

Vnímejte podezřelé zvuky a zápach vycházející z plynových spotřebičů. Plameny na sporáku by měly mít modrou barvu, žlutá nebo oranžová poukazují na únik plynu. Pravidelně větrejte v místnostech, kde se nacházejí plynové spotřebiče.

Co dělat když sním jedovatou houbu

Po vyzvracení podejte postiženému 5 až 10 tablet živočišného uhlí. Nejlépe rozdrcené ve větším množství vody. Zajistěte odborné vyšetření. Dopravte postiženého k odbornému vyšetření do nemocnice, případně volejte zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155.