Jak se páří rajčata?

Jak správně stříhat rajčata

Zaštípnutí rajčat musíte provádět tak, aby rostliny vedly pouze na jeden hlavní výhon. Je tedy nutné zbavit se všech bočních výhonů označovaných jako zálistky, které raší v úžlabí listů. Někteří zahrádkáři je vyštipují pomocí nehtů, jiní preferují vylamování prostřednictvím prstů.

Jak správně spařit rajčata

Nejlepší metoda loupání rajčat je blanšírování – rajče rychle spařte v horké vodě, zprudka ochaďte v ledové vodě a poté oloupejte. Slupka jde dobře oloupat malým ostrým nožem nebo prsty. Rajče spařujte maximálně 1 minutu.
Archiv

Jak vysoko nechat růst rajčata

Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.

Jak podpořit růst rajčat

Připravte suché listy vavřínu a ve smoothie mixéru nebo pomocí jiného mixéru, rozemelte listy na prášek. Následně jej promíchejte se substrátem u rajčat a máte hotovo. Opakujte jednou za měsíc. Sazenice budou silné, zdravé a budou bohatě plodit, navíc se vyhnete mnohým chorobám.

Proč Zaštipovat rajčata

Jsou nenáročná na podmínky (i když letošní vlhko jim úplně nesvědčí), neprahnou po přehnané pozornosti a dokážou odměnit bohatou úrodou. A tu si zajistíte pravidelným zaštipováním výhonků. Rostlina se nebude zbytečně vysilovat energií posílanou do nových větviček a bude ji koncentrovat do plodů.

Kdy odstranit listy z rajčat

Zaštipujte proto rostlinu za 7 _ 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají. Odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan. Zajistíte prosvětlení rostliny, tyto listy již v době odplození vijanu, nejsou fotosynteticky aktivní.

Jak dlouho se vaří rajčata

Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.

Proč je tvrdá slupka u rajčat

Počasí – Suchá nebo velmi horká léta zapříčiňují to, že rajčata se plodí s tvrdou slupkou kvůli extrémním výkyvům teploty. I když zaléváte zahradu pravidelně, teplejší slunce a vítr během dne může mít za následek silnější slupku, díky které si rostliny zachovávají vlhkost.

Co dělat když černají rajčata

Jestliže zrovna řešíte tento problém, je stále naděje na záchranu úrody. Stačí jen začít aplikovat KRISTALON Zdravé rajče a paprika s aktivním vápníkem a ten v týdenním intervalu používat alespoň po dobu 1 měsíce. I včasná prevence odvrátí ztrátu úrody a dovede pěstitele ke zdravým a šťavnatým rajčatům.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak dlouho rostou rajčata

rajčata začínáme sklízet za 8–10 týdnů po výsadbě, plody nenecháme přezrávat, neboť by měkla a praskala.

Proč žloutnou sazenice rajčat

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá.

Která rajčata se Vyštipují

Vyštipování rajčat je jedna z důležitých zahradnických technik, která má významný vliv na vývoj a produktivitu rostlin. Vyštipují se však pouze tyčková rajčata. U keříkových rajčat je naopak hustá korunka žádoucí. Pokud nejste odborník, tyčkové rajče od keříkového u mladé rostlinky rozlišíte jen těžko.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Proč se u rajčat kroutí listy

Na vině ovšem často bývá i tzv. abiotická porucha, kterou způsobuje jak nadbytečná, tak i nedostatečná zálivka, tedy přemokřený i přesušený substrát. Stejně jako velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ale také nedostatek dusíku a draslíku.

Jak poznat zralé rajče

V době zralosti začnou světle zelené pruhy na plodu žloutnout, plod je na omak měkčí a začne jemně vonět. Jestli máte rádi výraznou chuť, sklízejte plody dříve, když chcete více cukrů, nechte déle dozrát. Nenechávejte ale plody na keřících příliš dlouho. Osobní zkušenost se sklizní je u tohoto rajčete nenahraditelná.

Proč nejíst rajčata

Kvůli velkému množství organických kyselin mohou být rajčata nebezpečná např. při různých zažívacích obtížích, např. gastritidě a vředových onemocněních. Protože jsou rajčata bohatá na různé kyseliny, mohou způsobovat u citlivých lidí pálení žáhy nebo reflux žaludku.

Jak se vaří rajčata

Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.

Proč mi nekvetou rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Proč černají konce rajčat

Černání špičky plodů může nastat za různých podmínek, při nichž rostlina nemůže získávat dostatečné množství vody a/nebo má nedostatek vápníku. Nedostatek vody povede k poškození plodů, protože právě plody obsahují vláhu, kterou rostlina potřebuje.

Kdy začnou červenat rajčata

Srpen je důležitým obdobím pro budoucí úrodu rajčat. Právě začínají červenat první plody a keříčky slibují bohatou úrodu. Aby stačila dozrát, nesmíme se bát razantního zásahu.

Jak přírodně hnojit rajčata

Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.

Kdy ukončit růst rajčat

Doba od kvetení do vyzrání plodu je přibližně dva měsíce. Zaštípněte proto rostlinu za 7– 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají. Odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan.