Jak se píše 10ti?

Jak se píše 5ti

Základní ani řadové číslovky v textu zapsané číslicí nemají žádné přílepky v podobě ti, -ti, -ctý (5ti stran, 17-ti let, 9-tá kniha) apod. Při návštěvě sklepa jsme vypili 50% pálenku. Při návštěvě sklepa jsme vypili 50 % pálenky.
ArchivPodobné

Jak psát 20ti

Nikdy se nepíše ani „do 20ti let“ apod. – tvar číslovky vyplývá z kontextu věty, takže píšeme pouze „do 20 let“.

Jak se píše 12 ti

Všechny tyto jednoslovné výrazy píšeme bez mezer, bez spojovníku a nevpisujeme do nich koncové části číslovek, neboť slabiky ‑ti‑ a ‑mi‑ jsou už obsaženy ve tvaru číslovky: přesvědčíme se o tom snadno, přečteme‑li takový složený výraz nahlas (nikoli tedy *12-ti-procentní, *12tiprocentní, *8‑mi-metrový, *8mimetrový apod …
Archiv

Jak se píše 14 ti denní

Jde o častou chybu, ale už jednou pro vždy: jedině “do 14 dnů”. Nebo je možné napsat číslici slovem, tedy “do čtrnácti dnů”. Ty, ty, ty a žádné „-ti“!

Jak se píše 6ti

Zapisujeme-li číslovku číslem, nikdy její skloňování nerozepisujeme nějakou „příponou”. Nepíšeme tedy „před 6-ti lety”, „před 6ti lety”, nebo dokonce „6-ti letý” jako mnozí novináři, ale správně „před 6 lety” či „6letý”.

Jak se píše 50ti

Běžně se totiž ke značce dopisuje koncovka, která tam vůbec, ale vůbec nepatří: třeba bez 50ti procent, do 50ti kilo místo správných bez či do 50 procent a podobně.

Jak napsat do 30 dnů

Špatně: Ozveme se Vám do 30-ti dnů. Zavoláme do 30ti minut. Osobám do 18ti let je vstup zakázán.

Jak napsat 18 ti

Použití ti nebo -ti je vždy špatně!

Snad má člověk potřebu jakoby vypsat to, co říká, a samotná číslovka mu nestačí. Řídíme se pravděpodobně intuicí: přeci „18“ zastupuje pouze vyjádření „osmnáct“. Tudíž chci-li říci „osmnácti“, musím zapsat „18“ plus jakési „ti“ nebo „-ti“.

Jak napsat 7mi

stůl se 4 nohami / stůl se čtyřmi nohami. ČÍSLICE SE NESKLOŇUJÍ! Koncové části číslovek nevypisujeme, protože ony nesprávné slabiky -ti (15-ti letý), -mi (7mi) jsou součástí tvaru samotné číslovky. Řekneme si: patnáctiletý, v sedmi letech.

Jak se píše 6 ti

Pokud skloňujete číslice, rozhodně k nim nepatří žádná koncovka – toto je velmi častý nešvar, který najdeme snad ve všech textech s číslicemi. Nikdy tedy nepíšeme 6-ti, 5ti, 8-mi ani 30ti. Pokud něco chcete vyjádřit číslicí, lze to (a dokonce musíte) psát čistě a jednoduše.

Jak se píše 30denní

Nepíšeme 30-ti denní, ani 100 násobně, ale 30denní a 100násobně, nebo samozřejmě třicetidenní a stonásobně.

Jak se píše 6-ti

Pokud skloňujete číslice, rozhodně k nim nepatří žádná koncovka – toto je velmi častý nešvar, který najdeme snad ve všech textech s číslicemi. Nikdy tedy nepíšeme 6-ti, 5ti, 8-mi ani 30ti. Pokud něco chcete vyjádřit číslicí, lze to (a dokonce musíte) psát čistě a jednoduše.

Jak se píše 5denní

Zpátky k otázce, jak se píše pětidenní. Správně není ani jedna z možností na obrázku. ⛳ Ideální víkend je 5denní. (Přijímám výhrady vůči rozsahu, na tvaru slova trvám.)