Jak se píše buď
Slovo buď, jakožto spojka
Původně se jedná o rozkazovací způsob od budu (↑). Pokud jde o spojku souřadicí ve spojeních buď(to) – (a)nebo, buď(to) – buď(to), čárku nepíšeme. Pokud se jedná o spojku s čistě vylučovacím významem, který nám dává na výběr, ve spojení buď(to), (a)nebo čárku píšeme vždy!
Archiv
Kdy se píše nebo
Pomocí spojky nebo vyjadřujeme volbu mezi dvěma eventualitami. Podstatné je, že eventuality jsou libovolně zaměnitelné a je lhostejno, která z nich bude platit, které dáme přednost (v konečném důsledku mohou nastat i obě). V takovýchto případech se čárka před nebo neklade: Podejte nám zprávu písemně nebo telefonicky.
Jak používat aneb
Varianta aneb
Spojka aneb je v současné češtině knižní, dnes je její užití omezeno na označení podtitulu uměleckého díla, článku apod. Složku za aneb můžeme chápat jako jinou variantu názvu i jako součást názvu, proto ji lze psát s velkým i s malým písmenem.
Archiv
Kdy se před a píše
Spojka a. Základní pravidlo říká, že čárka před a se nepíše, jestliže jde o slučovací poměr. Jestliže jde o spojení v jiném než slučovacím poměru, čárku před a píšeme.
Jak tak interpunkce
Čárku píšeme, jsou-li ve větě použity dvojice spojovacích výrazů. jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd. Příklad: V obchodě měli jak rajčata, tak papriku.
Kdy se píše mě a mně
Tam, kde říkáte tobě, se píše mně. Tam, kde říkáte tebe, se píše mě. Například: Vidíš mě (Vidím tebe – nikoliv vidím tobě), Zdálo se ti o mně (Zdálo se mi o tobě – nikoliv o tebe), Pojď ke mně (Jdu k tobě – nikoliv k tebe).
Kdy se před nebo píše čárka
Čárku nepíšeme před spojkami a, i, ani, nebo, či, pokud jde o spojení vět hlavních či vět vedlejších ve slučovacím poměru. Jsou‑li však věty spojeny v jiném poměru než prostě slučovacím, oddělujeme je čárkou.
Jak Nebo jako
V tomto případě jasně a srozumitelně hovoří Slovník spisovné češtiny: spojku jak v podobných spojeních označuje jako obecněčeskou, tedy nespisovnou. To jest nikoli za hovorovou: to by připouštělo její užití v běžně mluvené oficiální komunikaci, tj. v prostěsdělovacím stylu.
Kdy se píše čárka před anebo
Vždy píšeme před spojkami nebo a anebo čárku tehdy, jsou-li součástí zdvojených spojovacích výrazů buď – nebo, buď – anebo: Do připraveného černého rámečku hlavního okna programu nakonec obrázky buď postupně, nebo najednou přetáhněte myší.
Kdy se píše čárka za A
1) Čárka se píše vždy, když je spojka „a“ využita v jiném poměru než slučovacím. Nejčastěji to bývá poměr odporovací (Snažil se, a neuspěl.). Takovou spojku lze nahradit spojkami ale, avšak, však. Také se spojka „a“ užívá v poměru stupňovacím (Oblečení je kvalitní, a navíc levné.).
Jak se píše a to
Volná přístavková spojení, která zahrnují například výčet, dovysvětlení, opravu či shrnutí předchozího vyjádření, se oddělují čárkou, přestože jsou uvozeny spojkou „a“. Často se používají např. spojovací výrazy „a to“ či „a sice“.
Jak se píše nejen že
Nejen, že nepřijela, ale dokonce se ani neozvala. Hraje závodně volejbal, ale i fotbal a házenou. Nejenže vyhrála všechny závody, ale dokonce se dostala i na Olympiádu!
Jak se píše nejen Ale i
Čárku píšeme, jsou-li ve větě použity dvojice spojovacích výrazů. jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd.
Kdy se píše mi a my
Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké.
Kdy se píše jí a kdy jí
Tvar ji používáme ve 4. pádu jednotného čísla. Tvar jí naopak ve všech ostatních pádech, nejčastěji ve 3. pádu.
Jak se píše jak tak
Čárku píšeme, jsou-li ve větě použity dvojice spojovacích výrazů. jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd. Příklad: V obchodě měli jak rajčata, tak papriku.
Kdy je čárka před Než
Čárku před než píšeme pouze tehdy, když za ní pokračuje věta se slovesem. Jakmile za tímto výrazem sloveso je, je téměř jisté, že tam bude také čárka: Příklady: Překladatel přeložil více textu, než mu manažer zadal.
Kdy se píše před že čárka
Toto pravidlo se vztahuje na vedlejší věty připojené spojkami podřadicími (že, když, aby, protože, ačkoli) vztažnými zájmeny (kdo, co, jaký, který), vztažnými příslovci (kde, kdy, odkud, kudy) i vztažnou neurčitou číslovkou (kolik, kolikrát…) Správně bychom tedy měli psát: Klikni a zjisti, kolik můžeš ušetřit.
Kde se píšou čárky ve větě
Kde se čárka PÍŠEBezespoječné větné členy (Mám čas v sobotu, v úterý, v pátek.)Větné členy v jiném poměru než slučovacím (Viděl matku, a dokonce i otce.)Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…)Dodatečně připojené větné členy (Přišel jen kvůli penězům, jak jinak.)
Kde je čárka před a
Čárka před spojku „a“ se klade zhruba ve třech případech: když je významový poměr mezi větami či větnými členy jiný než slučovací; dále: je-li mezi věty v poměru slučovacím vložena vedlejší věta; a za třetí: stojí-li spojka „a“ před vedlejší větou, která je vložená mezi dvě věty hlavní.
Kde se píší čárky
V souvětí souřadném čárka vždy odděluje jednotlivé věty (podmět + přísudek, podmět + přísudek…) a píše se před spojkou. Výjimku tvoří spojky a, i, nebo, či, před nimi se čárka nepíše, pokud jsou spojované věty v poměru slučovacím. Pokud jsou věty v jiném poměru, píše se čárka i před těmito spojkami.
Jak se píše prosím ve větě
Tuto zdvořilostní vsuvku můžeme, ale také nemusíme oddělovat od ostatního textu čárkami. Verze bez čárek je považována za slohově neutrální, variantou s čárkami klademe na slovo prosím větší důraz. Přijďte prosím nejpozději v pět.
Kde se píše carka u Ale
Čárka před ale se nepíše především při přehozeném slovosledu – jednoduše proto, že se píše před jiným slovem (na místě, kde by jinak stálo ale). Chtěli jsme jít do lesa, ale náhle začalo pršet. Chtěli jsme jít do lesa, náhle ale začalo pršet.
Kde se píše čárka u Ale
Dvojice souvztažných spojovacích výrazů
Dalším jevem jsou spojovací výrazy, mezi nimiž je taktéž vhodné, ba dokonce nutné psát čárku. Jedná se zejména o spojovací výrazy jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak, buď – nebo apod.
Jak tak příklady
jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd. Příklad: V obchodě měli jak rajčata, tak papriku. Budeme nejen zpívat, ale i tancovat.