Jak se píše Jari?

Jak oslovovat Lukáše

Záleží i na tom, jakou podobu jména dotyčný člověk používá nebo na kterou je zvyklý. Některému Lukášovi se může více líbit Luki, jinému zase Luky.

Jak oslovovat Veru

Domácky se jméno užívá jako Verunka, Veruna, Veru, Vera, Verča, Veronička, Veruš, Verka, Verona, také Nika, Rona, Ronka aj.

Jaké i ve jméně

Měkké -i v koncovce příjmení se píše pouze ve tvaru 1. p. mn. č., a to jen tehdy, je-li mezi pojmenovávanými rodinnými příslušníky alespoň jeden mužského rodu životného.

Jak se píše Pavli

Mezi domáckými podobami našich (obecných) jmen příbuzenských a (vlastních) jmen rodných (křestních) zvláště nápadné jsou podoby na -i, pravopisně též -y. Máme na mysli jména (podoby) jako: (a) tati, mami, babi, teti; (b) Pavli, Joži, Toni; Evi, Jani, Zdeni, Marti, Anči, Věri/y.

Jak oslovit Denisu

Jméno se domácky užívá jako Deni, Denis, Denča, Deňule, Denuš, Denda, zdrobněle pak Deniska, Denička, Deninka, Desinka, Denuška nebo Deňulka.

Jak oslovit neznámého člověka

V případě, že píšeme neznámé osobě, je vhodné užít např. vážená paní, vážený pane. Píšeme-li např. nějakému konkrétnímu zaměstnanci, u nějž je nám známa jeho pracovní pozice, je někdy možné ji pro oslovení využít: vážený pane vedoucí, vážená paní účetní apod.

Jak oslovit ředitele školy

Jako třetí prvek v oslovení se užívá oslovení pracovní pozicí, a to ředitel. Oslovení Vážený pane řediteli je po příjmení a titulu bráno jako nejdůležitější, tzn. inženýra Nováka neoslovíme ani Vážený pane Nováku, ani Vážený pane inženýre, ale Vážený pane řediteli.

Jak se píše Dobrý den paní doktorko

Dobrý den, paní doktorko. Dobrý den, paní doktorko.

Jaké i se píše na konci příjmení

Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád.

Jak se říká Denise

Ženské křestní jméno Denisa má i svůj mužský protějšek ve jménu Denis. Staročeská podoba jména je Diviška, přejatou variantou pak Dionýzie. Jméno se domácky užívá jako Deni, Denis, Denča, Deňule, Denuš, Denda, zdrobněle pak Deniska, Denička, Deninka, Desinka, Denuška nebo Deňulka.

Jak se píše Šári

Vlivem analogie s typy, které mají ‑i‑ ve zdrobňující příponě (Stázička/Stázinka –⁠⁠⁠ Stázi, Tomík/Tomíček –⁠⁠⁠ Tomi), obvykle píšeme měkké i u všech domáckých podob zakončených na ‑i: Luki, Viki, Šári, Věri apod. Právě živé a frekventované zdrobněliny s ‑i‑ v příponě jsou pro psaní Luki, Šári atd.

Jak oslovit Jarmilu

Odvozeniny a varianty. Ženské křesní jméno Jarmila má mužský protějšek ve jménu Jarmil. Domáckými podobami jména jsou Jarmilka, také Jarka, Jarča, Jára nebo Míla, Milka aj.

Jak oslovovat románu

Podle Knappové – Romek, Romy, Románek, Romík, Romíček, Romouš, Romoušek, Romča, Romka, Romčík, Mánek…

Jak oslovit marketu

„Domácké podoby jména Markéta: Marka, Marča, Markétka, Markyt(k)a, Marga, Markét, Markéti, Máďa, Margit(k)a, Marketi(čka), Makula, Markul(k)a, Markatin(k)a, Marketice, Makyt(k)a, Markýza, Markoš, Kytka, Keta, Macek, Macík, Macina, Marki aj. “ Pramen: KNAPPOVÁ, Miloslava.

Jak říkat holce ve vztahu

Lásko, miláčku, brouku, zlato, ale taky bobíčku, broučínku či lásečko. Možností, jak oslovovat partnera, je celá řada. Někdo si život bez zdrobnělin nedokáže představit, jiný při slově koťátko padá do mdlob.

Jak oslovit cizí holku

Nebojte se ji oslovit.

Hlavně mluvte sebevědomě, ale nebuďte arogantní. Buďte milý, přátelský a hned to na ni nevychrlte. Pozvěte ji na zmrzlinu nebo jděte na procházku a nahoďte nějaké vámi společné téma. Stačí lehce naznačit a netlačit na ní.

Jak se oslovuje Mgr

(magistr umění) – Oslovujeme pane magistře/ paní magistro. Mgr. (magistr) – Tento titul mají všichni ostatní absolventi magisterského vzdělávacího cyklu. Ten může být dvouletý jako nástavba bakalářského anebo pětiletý, kde mezikrok „Bc.

Jak správně oslovovat příjmením

Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.

Jak se správně píše příjmení

Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád. Oznamujeme totiž, kdo (co) v tomto bytě či domě bydlí. Stejně píšeme i příjmení na adresu dopisu, protože říkáme, kdo (co) je příjemcem pošty.

Jak říkat Natálii

Domáckými podobami jména jsou Natálka, Naty, Natka, Nasťa, Tálka, Tálie aj.

Co je to Petr

Vlastní mužské jméno Petr pochází z řečtiny (πέτρος Petros), kde femininum πέτρα petra znamená „kámen“ či „skála“ . V České republice to bylo v roce 2016 třetí nejčetnější jméno.

Jak oslovit Moniku

Ženské křestní jméno Monika nemá mužský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Monička, Monča, Móňa, Mona, Monka, Monina, Moninka, Monica, Mončina, Mončinka, Monka, Nika aj. Se jménem Monika se můžeme setkat také ve slovenštině, v ruštině, polštině nebo norštině.

Jak se píše Moni

Podobné:
h harmonický [-ny-]
harmonie [-ny-] ž.
harmonika [-ny-] ž.
harmonium [-mony- i -móny-], -nia s., mn. 2. -nií, 7. -nii

Jak říkat Jarmile

Domácí podoby: Jarka, Jarča, Jaruška, Jarmilka, Jaruna, Jarunka, Míla, Jarys.

Jak oslovovat Pepu

Domácími podobami jména jsou především Pepa, Pepík, Pepíček, také Pepan, Pepin, Pepino, Pepča, dále Jožka, Jožan, Jožánek, Jožínek, Joska, Jozífek aj.