Jak se píše ní?

Kdy píšeme ní ní

Ji ni X jí ní

1. pád (kdo, co) ona
4. pád (koho, co) ji, ni
5. pád (oslovujeme, voláme)
6. pád (o kom, o čem)
7. pád (kým, čím) jí, ní

Kdy se píše jí a kdy jí

Tvar ji používáme ve 4. pádu jednotného čísla. Tvar jí naopak ve všech ostatních pádech, nejčastěji ve 3. pádu.
Archiv

Jak urcit jí jí

pád: Viděl jsem ji. Moc ji to nebaví. („Jí/ji“ se používá bez předložek, „ní/ni“ po předložkách.) Tahák pro případ nejistoty je snadný: stačí použít ukazovací zájmeno ta – pokud bude „té“, bude „jí“; pokud bude „tu“, bude „ji“.

Jaké zájmeno je ní

Typy zájmen

zájmena přivlastňovací (též posesiva) – můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich a zvratné zájmeno svůj. zájmena ukazovací (též demonstrativa) – ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.

Kde se píše na nn

Cvičení Dvě n se píšou u přídavných jmen odvozených příponou -ní, -ný od podstatných jmen, jejichž kořen končí na n nebo ň a ve slovech od nich odvozených: den – denní, okno – okenní, holeň – holenní, cena – cenný, cennost.

Koho co ní

Skloňování osobního zájmena ona

1. pád (kdo, co) ona (Ona je chytrá).
2. pád (koho, čeho) jí, ní (Jela tam bez ní.)
3. pád (komu, čemu) jí, ní (Říkal jsem jí to.)
4. pád (koho, co) ji, ni (Nezapomeňte ji tam. Nekoukej na ni.)
5. pád (oslovujeme, voláme)

Jaký je druh zájmena jí

Druhy zájmen

druh zájmen zájmena
PŘIVLASTŇOVACÍ můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich + svůj
UKAZOVACÍ ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž + sám
TÁZACÍ kdo co jaký který čí (+ přípona -pak -že)
VZTAŽNÁ kdo, co, jaký, který, čí, jenž

Co je to za slovní druh jí

slovesoEditovat

Tvrdívá se, že Čech prý jí, aby žil.

Jaké i se píše ve slově mi

Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké.

Jak správně napsat mě mně

Nahraďte v každé větě zájmeno já zájmenem ty.

Tam, kde řeknete tě, patří kratší mě, tam, kde můžete říct tobě, je správný delší tvar mně. Případné tebe lze nahrazovat méně obvyklým mne.

Jak se dělá n

Najděte si na klávesnici dvě tlačítka, a to tlačítko Shift (je na klávesnici dokonce dvakrát) a tlačítko „pro háček“. Je umístěno vždy vpravo nahoře na klávesnici v oblasti na klávesou Enter. Bohužel není na všech klávesnicích umístěno vždy úplně stejně, ale je to vždy v části nad Enterem.

Jak zni 1 pád zájmena nám

Skloňování Zájmen – Český Jazyk

my oni, ony (než.)
1. pád my oni, ony
2. pád nás jich/nich
3. pád nám jim/nim
4. pád nás je/ně

Jaký druh zájmena Je ním

Přehled druhů zájmen

Druhy zájmen Příklady
osobní já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona, se
přivlastňovací můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich, svůj
ukazovací ten, tenhle, tento, onen, takový, týž, tentýž, sám
tázací kdo, co, jaký, který, čí

Jak se skloňuje ona

Skloňování osobního zájmena onapád (kdo, co) ona (Ona je chytrá).pád (koho, čeho) jí, ní (Jela tam bez ní.)pád (komu, čemu) jí, ní (Říkal jsem jí to.)pád (koho, co) ji, ni (Nezapomeňte ji tam. Nekoukej na ni.)pád (oslovujeme, voláme) —pád (o kom, o čem ní (Vidím to na ní.)pád (kým, čím)

Co to je si

Slovo si je zájmeno. Konkrétně jde o třetí pád čísla jednotného zájmena se. Školní mluvnice řadí toto zájmeno mezi zájmena osobní, stejně jako zájmena já, ty, on, ona, ono, my, vy, ni, ony, ona.

Jaký který čí

Zájmena vztažná připojují vedlejší věty a jsou stejná jako zájmena tázací, navíc zahrnují JENŽ (např. Nevěděl, CO chce). Příklady: kdo, co, který, jaký, čí, jenž. Zájmena neurčitá vyjadřují neurčitost osoby, věci nebo vztahu.

Kdy se píše měkké i

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y.

Kdy psát i y

Po měkké (ž, š, č, ř, c, j, ď, ť, ň) píšeme měkké i. Po tvrdé (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme tvrdé y. Po obojetných souhláskách (b, f, l, m, p, s, v, z) se řídíme vyjmenovanými slovy a slovy příbuznými. V takových slovech píšeme tvrdé y, v ostatních případech měkké i.

Kdy se píše mě

Při skloňování zájmena já píšeme mě ve 2. a 4. pádě, mně ve 3. a 6.

Kdy se píše mi

Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké.

Jak se píše na klávesnici n

TIP! Pokud potřebujete psát písmeno s háčkem, které chybí v horní řadě klávesnice (jedná se o písmena ň, ď nebo ť), stiskněte nejdříve klávesu se samostatným háčkem (vedle klávesy Backspace) současně s klávesou Shift a poté stiskněte klávesu požadovaného písmene.

Jak se píše malé N na klavesnici

Abychom napsali třeba „ň“ nebo „ď“, musíme si pomoct další speciální klávesou a to klávesou s čárkou a háčkem v pravé horní části abecedního bloku klávesnice. Chceme-li například napsat písmeno „ň“, musíme nejdříve držet klávesu „Shift“ a přitom stisknout klávesu s háčkem (háček je nahoře).

Koho co mojí

Nominativ. Kdo Co já ty. on. ona. ono.Genitiv. Koho Čeho mne, mě tebe, tě jeho, ho, jej. něho, něj. jí níDativ. Komu Čemu mně, mi. tobě, ti. jemu, mu. němu. jí níAkuzativ. Koho Co mne, mě tebe, tě jeho, ho, jej. něho, něj, -ň ho, jej.Vokativ. Oslovujeme, Voláme. — ty. —Lokál. O kom O čem mně tobě něm. ní něm.Instrumentál.

Co je 6 pád

Lokál (L, 6. pád) se v současné češtině vždy pojí s předložkami (o, na, v(e), při, po), v minulosti však existoval i bez předložek, jak o tom svědčí i nejstarší dochovaná česká věta: Pauel dal gest ploscoucih zemu, tj. Pavel dal v Ploškovcích zemi.

Co je za zájmeno nás

Zájmena přivlastňovací určují, že někomu něco patří (např. MŮJ pes, JEHO taška). Příklady: můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich, svůj.