Jak se píše nadto?

Jak se píše z části

V praxi je nejlépe říditi se tu usem Pravidel českého pravopisu a psáti dohromady ty příslovečné výrazy, které jsou v nich výslovně uvedeny, kdežto výrazy ostatní psáti odděleně. Píšeme tedy příslovce zblízka, zdaleka, naprosto, vskutku, zčásti, nadto, zato atd.
ArchivPodobné

Jak poznat spřežky

Spřežky tedy mají stejný význam a plní ve větě tytéž funkce jako jejich dvouslovné protějšky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na příklad (předložka + podstatné jméno) i například (příslovce). Jediný rozdíl bývá v četnosti užívání, některé výrazy se v úzu objevují psané spíše jako dvě slova, u jiných převažuje podoba jednoslovná.

Jak se píše z blízka

Píšeme na př.: přišli lidé z blízka i z dáli (t. j. z blízkého okolí i z daleké krajiny), ale: dívati se na obraz zblízka (= z malé vzdálenosti, s místa hned u něho), zdáli (= z větší vzdálenosti od něho).

Jak se píše na víc

Nejméně problematické jsou podle zmíněného článku spojení předložky s příslovcem, u nichž nebývá – kromě řídkých spojení zvláště s předložkou na a za (na víc, za dost) – ona dvojitost významu, a tedy je vždy píšeme dohromady (dodnes, podnes, dovnitř, zevnitř, povždy, provždy, přespříliš, ponejprv atd.).

Jak se píše k večeru

Obojím způsobem můžeme psát: bezesporu / bez sporu, bezpochyby / bez pochyby, kupodivu / ku podivu, kupříkladu / ku příkladu, kvečeru / k večeru, například / na příklad, zdáli / z dáli, zjara / z jara, zpočátku / z počátku, načase / na čase…

Jak se píše Lejzr

Jediná možnost psaní je se s (typ designovat, konsekuce)

Pouze s se píše: ve slovech pravopisně nepočeštěných, např. laser [lejzr], design [dyzajn], designér [dyzajnér], ve slovech s původní latinskou předponou dis‑ (často se mění v di‑), např.

Jak se píše po staru

postaru: pravidla českého pravopisu.

Jak se píše z vesela

Český pravopis uznává pouze podobu zvesela (psáno dohromady). Jedná se o příslovečnou spřežku (spojení dvou slovních druhů v jedno slovo), kterých je český jazyk plný, např. poprvé, vcelku, navečer apod.

Jak se píše Jakto

Všechny mají jedno (pravděpodobně jen to jedno) společné – jsou pravopisně nesprávné. Neexistuje varianta „jakto, že“ ani „jaktože“, nýbrž pouze a jen „jak to, že“: „Jan Čulík nechápe: Jak to, že se student musel omluvit za zákrok proti protiislámskému petičnímu stánku

Jak se píše nanic

Jako jedno slovo píšeme nanic ve smyslu nevolno či špatně. Př. Ze zpráv je mi nanic (dělá se mi zle). Jako dvě slova píšeme na nic ve smyslu neužitečný či k ničemu.

Jak se píše Mám zato

Může se psát oboje, záleží na kontextu, ve kterém to používáte. Za to se používá mapříklad když řekneme "Za to půjdeš do vězení." Zato používáme, pokud chceme říci "Petrovi to moc nejde, zato Pavel je docela šikovný."

Jak se píše Zaprve

Obě tyto varianty jsou pravopisně správné a významově rovnocenné, lze tedy napsat zaprvé i za prvé.

Co je to PČP

Pravidla českého pravopisu (PČP) je tradiční název příruček popisujících či kodifikujících jak sám český pravopis, tedy způsob zápisu řeči, tak i ostatní jevy (např. lexikum, gramatiku, zejména tvarosloví) spisovné formy češtiny.

Co je to bratrský pravopis

bratrský pravopis (podle listů vydávaných Jednotou bratrskou), který byl převážně diakritický se zachováním několika spřežek. Původní tečka nad měkkými konsonanty se změnila v háček, kterého se užívalo nad č, ď, ň, ř, ť, ž. Písmeno š se psalo většinou jen na konci slova, uprostřed se psalo spřežkou ſſ.

Jak se píše česky narod

národ, -a i -u m.

Jak se píše krásné Vánoce

Vánoce a advent

Nová pravidla totiž vešla v platnost roku 1993 a šťastné a veselé Vánoce bychom měli psát s velkým V. Stejně tak to platí například u Velikonoc. Pokud jde o přídavné jméno vánoční, například vánoční koleda, vánoční dárek nebo vánoční atmosféra, píšeme s malým počátečním písmenem.

Jak se píše Štědrý večer

Pravidla českého pravopisu říkají, že v naší mateřštině se píší pojmenování významných dnů a svátků s velkým počátečním písmenem. I Štědrý večer tak píšeme výhradně s velkým Š – vlastně tak vyjadřujeme významnost tohoto večera (odlišujeme jej od večerů všedních).

Jak se píše neexistuje

Protože nejsem romanopiscem a ani bych v tom kdovíjak nevynikal, mohu vám rozuzlení svého titulku prozradit hned na začátek – žádná spřežka jakto neexistuje.

Jak se píše na lačno

Výraz „nalačno“ patří mezi příslovečné spřežky. A dobrá zpráva je, že jej můžeme psát i zvlášť, tedy „na lačno“.

Jak se píše za to nebo zato

Za to se používá mapříklad když řekneme "Za to půjdeš do vězení." Zato používáme, pokud chceme říci "Petrovi to moc nejde, zato Pavel je docela šikovný."

Jak se píše přitom

Výraz při tom je spojení předložky a zájmena. Výraz přitom je příslovce ve významu zároveň, současně. Výrazům, které můžeme psát dohromady i zvlášť, říkáme příslovečné spřežky. Příslovečné spřežky píšeme dohromady, jako jedno slovo.

Jak se píše například

Dnes si posviťme na příklad slova „například“. Pokud tímto příslovcem uvádíme nějakou ukázku dokládající naše tvrzení (jako příklad), můžeme psát „například“ (dohromady) i „na příklad“ (zvlášť). Pokud ale použijeme zkratku „např. “, píšeme ji vždy dohromady.

Kdy se píše s nebo z

Obecné poučení Předponami s(e)‑, z(e)‑ se od sloves nedokonavých (končit, trávit, křížit, tížit) tvoří slovesa dokonavá (skončit, strávit, zkřížit, ztížit). Zatímco předpona z‑ má v takových případech pouze zdokonavující význam, předpona s‑ dodává mnohdy ještě význam další.

Co je to Spřežka

Vznikají spojením předložky a podstatného jména, přídavného jména, zájmena, číslovky, příslovce nebo přechodníku. Tato změna bývá obvykle vyjádřena tím, že se dané spojení píše jako jedno slovo. Hranice chápání určitého výrazu jako spřežky není ale vždy zcela jasná a ve psaní se tak hojně objevuje kolísání.

Jak se píšou národností

názvy příslušníků států, národů nebo národností píšeme vždy s velkým počátečním písmenem. Správně je proto Češi, Čech, Češka. Do stejné kategorie patří např. Pražan, Brňan, Francouz, Moravan, Slovan, Eskymák.