Jak se peče Morkova kost?

Jak péct morkové kosti

Troubu předehřejeme na 200°C. Kosti skládáme na plech (polovinu doby pečeme na stojato, na druhou polovinu položíme) a pečeme. Morkový střed testujeme kovovou jehlou, která by po zapíchnutí a vytažení měla být celá horká. Špalíčky o výšce 5 cm pečeme cca 20-25 minut, ke každému centimetru navíc připočítáme 5 minut.
ArchivPodobné

Jak dlouho PECT Morkove kosti

Morkové kosti dobře omyjeme a pečeme při 200 °C asi 20 minut – záleží na velikosti.
Archiv

Co dělat s Morkem z kosti

Poznámka: Morek je u nás zatím nedoceněná surovina… Morkové kosti jsou za hubičku, ale kupují se především k přípravě vývarů. Pokud z kostí „vytěžíte“ morek, můžete mít vývar a navíc i další delikatesy.

Co z Morkove kosti

Hovězí morková kost – dělají se z ní silné vývary a omáčky, ale dají se z ní vytvořit i morkové knedlíčky, nebo se dá i grilovat. Morková kost obsahuje morek, ve kterém je lecitin, napomáhající trávení tuků a činnosti nervových buňek.
Archiv

Na co je dobrý morek

Morek je téměř stoprocentní tuk. Kosti slouží jako zásobárna živin a stejně tak může být užitečný nám: kromě jiného je bohatý na vitamin K a další vitaminy rozpustné v tucích, dále třeba železo či lecitin, který je důležitý pro trávení tuků, činnost nervových buněk a rozpouštění sklerotické krusty na stěnách tepen.

Co to je morek

Kostní dřeň (medulla ossium), lidově morek, je měkká tkáň, která vyplňuje vnitřky kostí savců. Vyplňuje dřeňovou dutinu (cavitas medullaris) dlouhých kostí a prostory mezi trámci houbovité kostní tkáně konců dlouhých kostí, kde se tvoří nové krvinky a krevní destičky (krvetvorba) Je tvořena tzv. hemopoetickou tkání.

Co obsahuje morek

Jednou z hlavních vlastností kostní dřeně je to, že obsahuje důležité mikroelementy: vápník, železo, fosfor, zinek, selen, hořčík, mangan a další minerální látky. Obsahuje také vitamín A v jeho úplné podobě.

Proč jíst morek

Morek je téměř stoprocentní tuk. Kosti slouží jako zásobárna živin a stejně tak může být užitečný nám: kromě jiného je bohatý na vitamin K a další vitaminy rozpustné v tucích, dále třeba železo či lecitin, který je důležitý pro trávení tuků, činnost nervových buněk a rozpouštění sklerotické krusty na stěnách tepen.

Jak udělat vývar z Morkovych kosti

Do hrnce vložte zeleninu, koření, lehce vychladlé kosti a zalijte studenou vodou ( asi 1,8 l – něco se během vaření odpaří). Táhněte na mírném ohni, dokud vás to bude bavit 🙂 Zkrátka, čím dýl, tím líp. Na demi glace se vývary takto táhnou i 6 hodin. Tady jsou optimum 2 hodiny.

Jak udělat knedlíčky z morku

Uvařený a z kosti vyklepnutý morek protřeme hustým sítem, aby jsme odstranili úlomky kostí. Pak jej utřeme se solí a vejcem, přidáme mléko, pepř a přidáme strouhanku rozmíchanou s kypřícím práškem do pečiva. Tvoříme malé knedlíčky, které vkládáme do vroucí vody a vaříme asi 5 minut.

Jak jíst morek

„Mnoha lidem ale morek chutná i jen tak, na krajíčku chleba, jen se špetkou soli,“ pokračuje Roman Paulus. Co však jedni považují za lahůdku, je pro druhé prostě jenom rozpuštěný tuk, navíc trochu „eklhaft“. „Pokud se rozpečený morek servíruje v rozříznutých kostech jen tak, opravdu není vizuálně příliš přitažlivý.

Jak udělat vývar z bujonu

Do hrnce dáme vařit asi 1-1,2 litru vývaru nebo vody. Pokud použijeme vodu, přidáme kostku zeleninového bujónu a necháme ho úplně rozpustit. Poté přidáme 1 šálek mražené zeleniny a necháme vařit do změknutí. Polévku není třeba dochucovat, ale kdo má rád slanější, může dosolit.

Jak dlouho se dělá vývar

Ne vždy platí, že čím déle je vývar na plotně, tím lépe. Hovězí a vepřové můžete nechat táhnout klidně až 12 hodin, kuřecímu masu bohatě stačí 4 až 5 hodin a zelenině dokonce jen 1 až 2 hodiny. A ryby vařte nejdéle hodinu, po delší době se totiž z kostí začne uvolňovat vápník a vývar má pak nahořklou chuť.

Jaký je rozdíl mezi bujónem a vývarem

Vývar (též bujón) je kuchyňská surovina připravená vyvařením masa (kostí) či zeleniny, často obojího, používaná např. při vaření polévek a omáček. Těmito názvy se také označují polévky, ve kterých vývar tvoří hlavní surovinu.

Jak se používá bujón

Hovězí bujón, který můžete použít jako hovězí vývar nebo na dochucení různých druhů polévek, omáček a šťáv k masu. Lahodný kuřecí bujón do polévky či omáčky. Bujón je vyroben výhradně ze surovin v biokvalitě, skvělé do polévek či omáček.

Jakou vodu přilévat do vývaru

Maso se zatáhne a zezlátne, čímž ovlivní chuť i barvu výsledného vývaru. Poté vložte maso a kosti do velkého hrnce a zalijte studenou vodou. Studená voda je v tomto případě velmi důležitá, protože kdybyste vložili maso do vroucí vody, stáhne se, a neuvolní tím pádem do vývaru svoji šťávu.

Kdy dát sůl do vývaru

Půl hodiny před koncem vaření masa přidejte do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a zelené bylinky. Taky byste měli polévku v této fázi finálně nebo téměř finálně dosolit, a to zarovnanou lžičkou soli na jeden plánovaný litr polévky.

Jak dlouho se vaří bujón

Vaříme na mírném ohni 2 hodiny, průběžně sbíráme pěnu. Servírujeme s oblíbenou zavářkou, například s nudlemi, rýží či bramborami.

Který bujón je nejlepší

Mezi těmi z kostky zvítězil Zlatý hovězí bujon od Maggi a o druhé místo se podělily Masox od Vitany a Bohatý bujon gel od Knorru, který navíc vítězi konkuruje nepřítomností glutamátu, a na dochucení omáček či rizota jednoznačně doporučujeme koncentrát z Marks, který není nijak kořeněný, a tudíž nezmění jejich chuť nebo …

Kdy přidat bujón

Po uvaření vývaru vyndáme kuřecí křídla, necháme chviličku vychladnout, vybereme kuličky pepře, nového koření a bobkové listy, vývar necháme stále malinko ohřívat, ať probublává. Pokud jste vařili krátkou dobu a vývar je slabý, přidáme kuřecí bujón.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.

Co udělat se zakaleným vývarem

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.

Jak to udělat aby byl vývar Čirý

Je ale možné zvolit jednodušší cestu a scedit vývar až po uvaření buď přes jemné sítko, nebo přes plátýnko. Po scezení necháme vývar v lednici. Tuk s nečistotami vyplave na povrch a ztuhne. Pak je možné jej sesbírat lžící a zůstane jen krásná želatině podobná hmota – náš čirý vývar.

Jak škodí sůl

Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.

Jaký je rozdíl mezi vývarem a bujónem

Vývar (též bujón) je kuchyňská surovina připravená vyvařením masa (kostí) či zeleniny, často obojího, používaná např. při vaření polévek a omáček. Těmito názvy se také označují polévky, ve kterých vývar tvoří hlavní surovinu.