Jak se přenáší nemoc šílených krav?

Co způsobuje nemoc šílených krav

Za původce onemocnění jsou považovány škodlivé bílkoviny = priony, které hostitelský organismus napadají bez imunitní odezvy, hromadí se v centrálním nervovém systé- mu (mozku) a způsobují zde nezvratné patologické změny.

Co je to BSE

BSE patří spolu s dalšími onemocněními jako je například klusavka u ovcí do skupiny transmisivních (přenosných) spongiformních encefalopatii (TSE). Jedná se o neurodegenerativní onemocnění projevující se změnami v chování, poruchami koordinace pohybů a končící vždy letálně (smrtí).

Co to jsou priony

Priony (z angl. PRoteinaceous Infectious Particles) jsou infekční částice tvořené pouze molekulou bílkoviny. Prionovou teorii formuloval v roce 1982 Stanley Prusiner, který obdržel v roce 1997 Nobelovu cenu. Priony jsou původci neurodegenerativních onemocnění lidí a zvířat.

Co je nemoc kůru

Nemoc kuru není nemocí ve smyslu nákazy organismu jiným organismem, ale spíše poruchou organismu v důsledku přítomnosti a působení látky, kterou tělo neumí likvidovat (metabolizovat ani vyloučit).

Jak se přenáší priony

Na rozdíl od sporadické formy je průběh pomalejší a postihuje mladší věkové skupiny. Přenos je pravděpodobně alimentární z masa zvířat s BSE. Inkubační doba je více než 10 let, na celém světě na ni zemřelo asi 200 lidí.

Jak zničit priony

Priony, které způsobují neurodegenerativní onemocnění (nemoc šílených krav, Creutzfeldt-Jacobova choroba, scrapie), jsou pokládány za jedno z nejhorších infekčních agens. Navíc jsou prakticky nezničitelné – odolávají ohni, radioaktivnímu záření, chemikáliím i vysoké teplotě a tlaku při autoklávování.

Co způsobují priony

Problém je, že prionový protein způsobující onemocnění se v zažívacím traktu nerozkládá. Prionové choroby jsou degenerativní onemocnění nervového systému, především mozku. Patří k nim scrapie u ovcí a koz, kuru a Creutzfeldt-Jakobova nemoc u lidí nebo bovinní spongiformní encefalopatie („nemoc šílených krav“) u skotu.