Jak se pere syntetika?

Jak prát syntetiku

Nejlepší na praní polyesteru je program „syntetika“, který by měl být k dispozici na všech moderních pračkách. Teplotu volte podle štítku přímo na oblečení. Barevný perte na 30 ⁰C, bílý můžete i na 40 ⁰C. Pokud máte na oblečení velmi odolnou skvrnu, teplotu zvyšte, ale nikdy nepřekračujte 60 ⁰C!
Archiv

Co se pere na syntetiku

Syntetika – tento program je určený pro oblečení, které po vyprání nevyžaduje žehlení. Jsou to například věci z polyamidových, akrylových a polyesterových látek. Pokrývky – tento program je speciálně určený pro velké věci, jako např. přikrývky a polštáře.
Archiv

Jak prát syntetické prádlo

U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.
Archiv

Jak se pere elastan

Prádlo z elastanu je potřeba prát v rozmezí 30 a 40 °C. Většinu oblečení s elastanem není třeba příliš žehlit. Šaty, trička i kalhoty drží tvar. U látek s vyšším obsahem umělých vláken (polyester, polyamid) je vždy nutné nejprve vyzkoušet teplotu žehličky po rubu látky.

Jak vyprat šaty s flitry

Doporučujeme prát odděleně od ostatních věcí. Pro dosažení optimálních výsledků, při vkládání oblečení do pračky jej obraťte naruby a vložte do speciálního sáčku pro jemné praní. Po vyprání oděv nekruťte ani intenzivně neždímejte. Nepoužívejte v sušičce.

Co je to 100% polyester

Jedná se o syntetické vlákno, které je vyrobeno z lineárních makromolekul. Jako polyesterová vlákna se nejčastěji označují výrobky z polyetylentereftalátu (PET). Polyesterová vlákna jsou lehká, nemačkavá a nepohlcují mnoho vlhkosti. Díky tomu se s oblibou používají například k výrobě funkčního oblečení.

Jak vyčistit 100% polyester

Polyester perte na program “syntetika”, který používá šetrnější postup praní. Zvolte teploty dle všitého štítku. Pokud štítek už na oblečení nemáte, barevný polyester perte na 30 °C, bílý můžete prát až na 40°C. V případě vysoce odolných skvrn můžete zvolit ještě vyšší teplotu, nikdy ale nepřekračujte 60 °C.

Jak prát bez Předpírky

Speciální programy chytrých praček

Mezi ně patří například program PET, díky němuž perfektně odstraníte ze svých oděvů, povlečení nebo ručníků, zvířecí chlupy a vlasy. Při zvolení programu zařadí vaše pračka před daný prací cyklus předpírku a máchání navíc.

Co je syntetické prádlo

Syntetika je vlákno vytvořené z umělých (nepřírodních) materiálů. Většinou se používá polyamid nebo polyester. Tyto materiály mají své výhody i nevýhody oproti přírodním materiálům. Většina syntetických vláken se vyrábí tak, že se vytvoří tekutina a ta se „prostříkne“ skrz síto a následně zatuhne.

Jak se pere fleece

Nejlepších výsledků dosáhnete při praní v teplé vodě se šetrným pracím prostředkem a bez použití aviváže. Flís výborně absorbuje vodu, proto doporučujeme nastavit intenzivnější máchání s přídavnou fází máchání, aby se důkladně odstranily veškeré zbytky pracího prostředku.

Jak se pere viskóza

Protože má viskóza tendenci se smršťovat, snáší pouze nízké teploty do 40 °C. Pokud nechcete riskovat, snižte teplotu a perte viskózu na 30 °C. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte cedulku.

Jak prát 100% Viskozu

Praní viskózy a údržba

Prádlo a oblečení z viskózy lze prát v pračce, ale pouze na 30, max 40 stupňů a za použití jemného programu. Ždímejte rozhodně na nižší otáčky. Nesušte v sušičce, jinak snížíte životnost vláken. Mnohem lepší je sušit prádlo pověšené.

Proč se srazí oblečení

Proč se oblečení sráží a natahuje I když jste dodrželi všechna známá pravidla, jak prát prádlo, stále může dojít ke sražení, nebo roztažení. Vše je potřeba pečlivě promýšlet již před samotným nákupem. Složení materiálu a forma výroby určují, jak dobře bude oblečení vypadat po nošení a praní.

Co ušít z polyesteru

V obchodech najdete obvykle polyesterové šifony (různé letní tuniky, šaty), úplety (různé vršky, šaty, trička) a silnější tkaniny (kalhoty, kabáty, saka). Často se polyester mísí s jinými vlákny, třeba s vlnou, viskózou, bavlnou.

Co je materiál PES

Mezinárodní zkratka PES se používá k označení skupiny polymerů s esterovou funkční skupinou – tzv. polyesterů. Tato skupina syntetických výrobků zahrnuje textilní vlákna vyrobená z tzv. polyetylentereftalátu (PET), polybutylentereftalátu (PBT), polyetylennaftalátu (PEN) a z polytrimetylentereftalátu (PTT).

Jak odstranit skvrny z polyesteru

Naneste malé množství pracího prostředku Persil Regular Gel nebo Persil Color Gel přímo na skvrnu, jemně vmasírujte a nechte několik minut působit, aby prostředek pronikl do polyesterových vláken. Poté vyperte obvyklým způsobem.

Proč je prádlo po vyprání tvrdé

Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.

Jak se pere ručně

Netřete o sebe prádlo příliš agresivně, abyste nepoškodili vlákna látky. Prádlo mačkejte a dobře propírejte, aby se uvolnilo co nejvíce špíny. Na oblečení se skvrnou použijte odstraňovač skvrn (určený na danou tkaninu), několikrát ho do prádla promněte a nechte odmočit.

Co patří do syntetiky

Syntetika je vlákno vytvořené z umělých (nepřírodních) materiálů. Většinou se používá polyamid nebo polyester. Tyto materiály mají své výhody i nevýhody oproti přírodním materiálům. Většina syntetických vláken se vyrábí tak, že se vytvoří tekutina a ta se „prostříkne“ skrz síto a následně zatuhne.

Co patří mezi Synteticka vlákna

Stručný přehled nejpoužívanějších umělých vláken vám pomůže se ve světě syntetických materiálů zorientovat.Akryl. Akryl připomíná texturou i na omak vlnu.Elastan. Elastan se i po extrémním natažení vrátí do původní délky a tvaru.Polyamid.Polyester.Polypropylen.

Jak se pere deka

Deku perte samostatně bez dalšího prádla. Na pračce zvolte prací program pro ruční praní, jemné textilie nebo vlnu (podle složení vaší deky). Obzvlášť důležité je používat přípravky, které jsou určené na konkrétní typ vlákna. Například na vlněnou deku jsou to ty s obsahem lanolinu.

Jak prát tepláky

Tepláky by se měly prát na maximálně 30 °C a žehlit na maximálně 110 °C. Nedoporučuje se sušení v bubnové sušičce ani bělení.

Co to je Modal

Modal je přírodní materiál, druh viskózy – přezdívá se mu umělé hedvábí. Vyrábí se z celulózy bukového dřeva. Na těle se nosí příjemně, je velmi lehký, vzdušný, navíc skvěle odvádí pot. Proto spodní prádlo mívá příměsi modalu, bavlny a elastanu.

Jak prát umělé hedvábí

Zatímco umělé hedvábí můžeme běžně prát v pračce i na 40 °C, jeho přírodní varianta si žádá citlivější péči. Perte ho ručně ve vlažné vodě a agresivní prášek raději odložte. Použijte speciální prací prostředek nebo jemný šampon.

Co ušít z viskózy

Z viskózy se šije zpravidla letní oblečení (tílka, topy, halenky, košile, lehké šaty, maxišaty, sukně krátké i dlouhé, kalhoty), oblečení pro významnější příležitosti (společenské šaty, tuniky, sukně, kalhoty, business oblečení) i noční a domácí prádlo (domácí kalhoty, šatovky, noční košile, pyžamo), různé módní …