Jak se přesazuje tlustice?

Proč tlustici opadávají listy

Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia. V tomto případě je pomoc jednoduchá. Rostlinu umístěte na světlé místo, kde jsou teploty trvale nad 10 stupňů Celsia. Optimální teplota je v zimě kolem 15 stupňů Celsia.

Jak dlouho roste tlustice

Sukulent je rostlina, která uskladňuje zásobu vody ve stoncích a listech, takže její silný kmínek už po třech až pěti letech správného tvarování vypadá jako letitý veterán. Abychom vypěstovali z tlustice bonsaj, potřebuje mít hodně světla (pozor na šok z přímého slunce po přenesení z bytu ven!) pro vydatný růst.
Archiv

Jakou teplotu snese tlustice

Rozmezí, které má tlustice ráda je čistě pokojové.

Na zimu tlustici dejte na místo, kde je maximálně kolem 20°C, ideál je mezi 10 – 18°C. Minimální teplota, kterou snáší je 7°C, při nižších teplotách namrzá a hyne.
Archiv

Co potrebuje tlustice

Nároky na pěstování má tlustice vejčitá opravdu minimální. Potřebuje jen dostatek světla a přiměřenou zálivku. Přelití je snad to jediné, co ji může zahubit. S vodou tedy opatrně; v horkém létě zalévejte kvečeru, kdy už teploty klesnou, a použijte přitom odstátou vodu pokojové teploty.

Jak se mnozi tlustice

Jak rozmnožit tlustici

Stejně jako většina sukulentů se i tlustice množí dvěma hlavními způsoby: a to semeny a řízky. Druhý způsob je ovšem rychlejší a pohodlnější. Jako řízek si vezměte zralý výhonek z koncové části koruny, ovšem může vám stačit i jeden velký list. Bylo by však chybou ho ihned sázet.

Kdy stříhat tlustici

Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Jak se starat o tlustici

Péčedostatek světla.snáší přímé slunce.zvládá suchý vzduch.v létě vydatná zálivka.v zimě omezit zálivku na minimum.má ráda zimní vegetační klid, t <15°C.pozor na přemokřováníkorunu tzaštipujeme.

Jak ozivit tlustici

Zalévat tlustice opravdu nemusíte často, jsou to v podstatě kaktusy. Jejich nafouklé lístky slouží jako zásobárna vody, takže jim vůbec nevadí, když jim hlína dokonce úplně vyschne. Zalévat tedy stačí jednou za čas (například jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc) a spíše menším množstvím vody.

Kdy se stříhá tlustice

U sukulentů je nejvýhodnější radikální řez provádět na počátku nebo uprostřed naší zimy. Má to několik výhod. Rostlinám nevadí nedostatek světla, protože vývoj nových výhonů určitou dobu trvá, a než trochu povyrostou, je tu jaro a slunečných dní začíná přibývat.

Kdy přesazovat tlustici

Tlustice je též nenáročná na hnojení, stačí hnojit jen dvakrát za rok a to vždy ve vegetačním období. Tlustici sice můžeme přesadit kdykoli během roku, na přesazování je však choulostivá. Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče.

Jak často zalévat tlustici

Tlustice je vcelku nenáročná rostlina zvládající i suchý vzduch. Pokud je umístěna na přímém slunci snese častější zálivku (cca 1x za týden). V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem.

Jak omladit tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Proč žloutnou listy u tlustice

Při nedostatku světla začne tlustice chřadnout, její lístky začnou žloutnou a postupně opadávat. Ovšem přímé sluneční paprsky například na rozpáleném vnějším okenním parapetu mohou tlustici též poškodit. I my se u tlustic můžeme dočkat květů, nějaký ten rok si na ně ale počkáme.

Jak zachranit Prelitou tlustici

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan.

Kdy se Striha tlustice

Tlustice snese "řez na pařez". Zima je pro to nejvhodnější období.

Jakou zeminu pro tlustici

Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče. Doporučujeme substrát vhodný pro sukulenty a kaktusy, který můžeme v ostatních letech v rozumné míře přisypávat. Proto raději vždy volíme větší nádobu a substrátem ji neplníme zcela.

Co delat se zlutymi listy

Málo zaléváte

Pokud si všimnete, že se jednotlivé listy zbarvují žlutě a zvlňují se, jedná se o klasický příznak toho, že je dostatečně nezaléváte. Zkontrolujte vlhkost půdy pomocí prstů a pokud je zcela suchá, přidejte vodu.

Co delat kdyz Zloutnou listy

Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.

Proč mi Zloutnou listy

Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.

Proč Monsteře žloutnou listy

Žloutnutí listů: postupné žloutnutí a ztráta barvy listů může znamenat příliš mnoho slunečního světla, zasychající žloutnutí potom málo vláhy a opad a žloutnutí do jasně žluté potom příliš mokrý substrát. POZOR na děti a zvířata – monstera je jedovatá!

Co znamená kdyz Cernaji listy u kytek

Hnědnutí listů pokojových rostlin od okrajů bývá velice často způsobeno nadbytkem vody v zálivce. Je příznačné, že rostliny stojí neustále v plné misce vody a pěstební substrát se mění v bahnitou kaši, která časem čpí kysele. Kořeny nemohou dýchat, uhnívají, a rostlina chřadne.

Jak se pozna Prelita kytka

Nejčastěji se jedná o odstíny žluté, hnědé a černé. Hnijící rostlinu poznáte také podle toho, že navenek schne. V tom případě jste rostlinku zalévali více, než potřebuje, a je přelitá. Rostliny hnijí z důvodu přílišného množství vody v substrátu, ve kterém začnou hnít kořeny.

Jak zachránit uhnilé kořeny

Shnilé kořeny jsou měkké, hnědé a nemohou přijímat živiny, proto se mnohdy stává, že i listy rostliny začnou žloutnout. Pokud jsou však kořeny jen z části shnilé, vysušte substrát, nahnilé kořeny ustřihněte a zasypte skořicí. Dalších 10 dnů rostlinu nezalévejte.

Jak často hnojit monsteru

Hnojení: 1x za dva týdny slabou dávkou hnojiva pro zelené rostliny. Monstera je vděčná za hnojení i v zimě, během zimního období ji tedy pohnojíme jednou za jeden a půl nebo jednou za dva měsíce.

Jak přesadit monsteru

Obecný potup přesazení monstery je následující:

Přisypte trochu perlitu, keramzitu nebo štěrku. Přisypte trochu substrátu pro monstery tak, aby rostlina byla v úrovni pod okrajem květináče. Vyjměte monsteru ze starého květináče, vložte ji do nového a přisypte substrát po krajích.