Jak se připravit na běh 10 km?

Jak se připravit na běh 10 km

Trénink na uběhnutí 10 km znamená běhat týdně delší časové úseky. Pokud uběhneš 5tku, tak za další měsíc tréninku můžeš dát opravdu na pohodu 10tku (10km) . Pokud jsi při přípravě na 5 km běhal/a časy kolem 30–40 minut, pak při přípravě na 10 km ti stačí trénovat 3x nebo ještě lépe 4x týdně.

Jaký je dobrý čas na 10 km

Někdo dokáže desítku zaběhnout pod 35 minut a jiný s vypětím všech sil pod hodinu. Podrobným zkoumáním mnoha závodů v ČR na 10 km jsem zjistil, že největší počet běžců dobíhá do cíle mezi 45 až 55 minutou závodu. To lze také označit za průměrný čas mezi běžci hobíky, který potřebují ke zdolání této distance.

Jak se zlepšit v běhu

Proto jsme připravili 5 jednoduchých tipů, které vám běžecký trénink obohatí a pomohou k lepším běžeckým výkonům.Zařaďte intervalové tréninky.Fartlek aneb hra s rychlostíBěhejte v kopcích.Zařaďte do tréninku různě dlouhé běhy.Nutriční tip na závěr.

Jak uběhnout 10 km za 50 minut

Pokud chcete zaběhnout desítku pod 50 minut, tak tempo intervalů je třeba běhat výrazně pod 5 minut na km. Takže ideální by bylo nyní je všechny absolvovat v rozmezí 4:20 až 4:30 min./km podle toho, jakou výkonnost zrovna vykazujete (tvé průměrné tempo na zkušební pětku).
Archiv

Jak správně trénovat běh

Začněte 20 minut tempem asi o 15 s pomalejším, než je vaše závodní rychlost na 10 km. Jestliže svou závodní rychlost na tuto vzdálenost neznáte, běžte hodně rychle, ale jen tak, abyste to vydrželi rovnoměrně po celých 10 km. Každý týden přidávejte 5 minut a nezapomínejte na jeden lehčí den před a jeden po tomto běhu.

Jak začít s běháním

Jestli začínáte s běháním úplně poprvé, nejdříve jenom choďte. Tělo si pomalu zvykne na pohyb. Když zvládáte svižné chodecké tempo, začněte ho střídat s krátkým během (střídání chůze a běhu se jmenuje indiánský běh). Zkuste například střídat minutu svižné chůze s minutou běhu.

Proč běhat pomalu

Pomalý trénink umožňuje tělu zvykat si na běžeckou zátěž a dobře se při něm regeneruje například po rychlých tempových trénincích nebo závodech. Najdou se samozřejmě i běžci, kteří tvrdí, že chcete-li běhat rychle, musíte rychle trénovat.

Jak správně dýchat při běhu

Při běhu bychom měli vědomě dýchat hluboko do břišní dutiny, kde se okysličí mnohem více krve než při povrchním hrudním či mělkém dýchání. Navíc můžete nevědomky přetěžovat krční páteř. Hluboký výdech je předpokladem ke správnému hlubokému vdechu a zvětšení vitální kapacity plic.

Jak zrychlit svůj běh

Zapamatuj si 6 krokůZamysli se, stanov si cíl a připrav si plán.Změn přístup k tréninku případně pracuj na technice běhu.Zařaď do tréninku intervaly, fartleky a kopce.Zpomal.Komenzuj a posiluj.Používej běžecké triky.

Jak trénovat týden před závodem

Omezení konzumace alkoholu a nezdravých jídel (tučné, smažené…), dostatek (a především kvalita) spánku jsou základními premisami, aby běžec byl na maraton plný sil. Důležité je si uvědomit, že z toho, co bude běžec poslední týden jíst a pít, tělo během tak náročné aktivity bude brát.

Proč běhat kopce

Sprinty perfektně zapojují svaly celého těla.

Kopec tento efekt ještě zesiluje. Sprint do vrchu je super doplněk k silovému nebo objemovému tréninku. Pokud hledáš, co dělat navíc mimo fitness centrum nebo ke svému online cvičení, tohle je perfektní volba. Jen nezapomeň udržet vyšší intenzitu a kratší čas (méně výběhů).

Jak nejlepe běhat

Začněte chůzí nebo indiánským během

Jestli začínáte s běháním úplně poprvé, nejdříve jenom choďte. Tělo si pomalu zvykne na pohyb. Když zvládáte svižné chodecké tempo, začněte ho střídat s krátkým během (střídání chůze a běhu se jmenuje indiánský běh). Zkuste například střídat minutu svižné chůze s minutou běhu.

Co hubne při běhu

Na běhu je skvělé, že hubnete rovnoměrně, a to i v těch partiích, které zpravidla trápí nejvíce – tedy také v oblasti břicha a stehen. Navíc se bude vaše tělo hezky zpevňovat. Pokud chcete hubnutí břicha nebo stehen ještě podpořit, zkombinujte běh s posilováním.

Kdy je nejlepší čas na běhání

Nejvhodnější pro vykonávání fyzické aktivity je čas mezi 7–11 hodinou. Tělo je připraveno odvést nejtěžší zátěž, je zcela odpočato. Z toho vyplývá, že ideální by bylo běhat ráno nebo dopoledne. Ze zkušeností ostatních běžců ale pramení, že doba, kdy vyběhneme, se stává záležitostí zcela individuální.

Jak správně běhat abych zhubla

Na běh si vyčleňte čas minimálně 3krát týdně po dobu alespoň 30 min. Tělo nejprve bere energii z glykogenových zásob, které vám vystačí asi na půlhodinový pohyb, a až poté sahá do zásob tukových. Tréninky je vhodné postupně prodlužovat nejlépe až na 1 hodinu. Důležitou roli hraje také strava.

Jak se naučit běhat rychleji

Zapamatuj si 6 krokůZamysli se, stanov si cíl a připrav si plán.Změn přístup k tréninku případně pracuj na technice běhu.Zařaď do tréninku intervaly, fartleky a kopce.Zpomal.Komenzuj a posiluj.Používej běžecké triky.

Jak zlepšit dýchání při sportu

Při běhání se zaměř na pravidelný dechový rytmus. Hluboké dýchání vůbec nevadí, svaly při běhu potřebují dodávat spoustu kyslíku, takže čím více jim ho dopřeješ, tím lépe pro tebe. Při lehkém běhu se snaž nadechovat nosem – je to zdravější, protože se vzduch v nosní dutině ohřeje, zvlhčí a částečně přefiltruje.

Proč mě píchá v boku

Při zvýšené zátěži každým krokem v běhu kladou vyšší nároky na bránici a tahají ji směrem dolů. Celou situaci ještě ztěžuje nestrávená potrava v žaludku a mělké, nedostatečné brániční dýchání. Všechny tyto faktory způsobují křeč bránice, nejčastěji v pravém boku pod žebry.

Jak nabrat rychlost

Jak rychle běhat sprint. 13 snadných tipů na zrychleníPřed každým během se správně se rozcvičte.Po každém tréninku sprintu se vyklusejte.Používejte ruce.Správně dýchejte.Našlapujte přes špičky.Při sprintu dělejte více krokůPředkloňte se.Hecujte se.

Kdy naposledy běhat před závodem

Poslední opravdu těžký trénink je dobré absolvovat maximálně 3–4 dny před závodem. Nutno si také uvědomit, že den před závodem už na závod stejně nenatrénujete, pokud vás trápí výčitky svědomí, že zcela svědomití v plnění tréninkového plánu jste nebyli :-).

Jak se uklidnit před závodem

Během posledních 24 hodin se soustřeďte zejména na své psychické rozpoložení. Svůj čas věnujte tomu, co máte rádi, ať už jde o četbu, sledování seriálů nebo poslech hudby. Zkrátka se vyhněte činnostem i myšlenkám, které by vás před závodem zbytečně stresovaly.

Jaké svaly se zapojují při běhu

Jaké svaly posiluje běh včetně toho životně nejdůležitějšíhoSrdce. Tím nejdůležitějším svalem, který běhání posiluje, je samozřejmě srdce.Stehenní svaly.Svaly bérce.Gluteus maximus.Svaly kyčelního kloubu.Svaly středu těla.Břišní svaly.Ramenní a zádové svaly.

Co se děje v těle při běhu

Zlepšení svalového tonusu: Běh je komplexní aktivita, při které zapojuješ celé tělo. Pomůže ti posílit svaly nohou, boků a středu těla, čímž se zvýší tvá celková odolnost. Lepší duševní zdraví: Fyzická aktivita v přírodě prokazatelně zlepšuje náladu, snižuje stres a zvyšuje pocit pohody.

Kdy jsou vidět výsledky běhání

Výsledky v podobě zrychlení metabolismu díky pravidelné aktivitě ale můžete pozorovat již po 3 týdnech až měsíci. Je tu ale jeden důležitý faktor, bez kterého nezhubnete, i když budete běžecký plán dodržovat vzorně: výživa.

Jak vydržet při běhu

Jak se zamilovat do běhu a vydržet u nějNepřepalte start. Tělo je po letech nečinnosti zlenivělé, svaly si musí na pohyb zvyknout.Dbejte na pravidelnost.Udělejte si trénink zábavným.Neběhejte sami.Doplňte běh o další aktivity.