Jak se připravuje šípkový čaj?

Jak se dělá šípkový čaj

První možností jak připravit šípkový čaj, je forma macerátu.

Čerstvé šípky přepůlíme a necháme přes noc luhovat ve vodě. Ráno vodu i se šípky zahřejeme na 60–70 °C, necháme chvíli odstát, přecedíme a můžeme hned pít.
Archiv

Jak správně připravit čaj ze sušených šípků

V čisté nádobě nejlépe z varného skla přivedeme vodu do varu, přidáme propláchnuté šípky a 5-10 minut povaříme. Před koncem varu osladíme a necháme 10-15 minut stát přikryté pokličkou. Pak scedíme a podáváme vlažný.
Archiv

Jak upravit šípky na čaj

Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.
Archiv

Kdy sbírat šípky na čaj

Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.

Na co se používá šípkový čaj

V šípkovém čaji jsou obsaženy flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty. Mimo to působí antibakteriálně, má příznivý vliv na cévy, působí proti bolestem a zánětům. Tento čaj obsahuje i lykopen, který je antioxidantem s protirakovinnými účinky.

Jak si udělat čaj

Postup přípravy čaje v čajovém filtru nebo sítku:

Papírový filtr (sítko) s čajem vložte do šálku nebo konvice. Přiveďte vodu na sypaný čaj k varu a papírový filtr (sítko) s čajem zalijte. Šálek (konvičku) přikryjte pokličkou. Nechejte pár minut louhovat (podle druhu čaje).

Jak chutná šípkový čaj

Čaj chutná jak teplý, tak i studený. Někteří preferují vařit šípkový čaj přímo s chloupky, takže je nutné použít přímo celé šípky. V takovém případě je namočíme do vody 24 hodin dopředu a teprve poté se krátce povaří. Následně necháme nápoj odstát alespoň půl hodiny.

Co s měkkými šípky

Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.

Jak poznat zralý šípek

Sbírejte jenom zralé plody, které poznáte podle ostře červené barvy a pevné, lesklé slupky. Na dotek by šípky měly být stále tvrdé, přezrálé nebo nahnědlé plody nesbírejte. I jeden špatný kus by mohl zničit celou sklizeň. Při sběru dávejte pozor na velké množství trnů, které jsou poseté na větvičkách.

Jak konzumovat šípky

Jak se jí šípky

Není to žádná věda – měkký šípek má po utržení v místě stopky dírku, kterou se jednoduše vysaje kašovitá hmota, která obaluje semínka. Semínka pěkně škrábou, proto je nejíme.

Na co jsou dobré šípky

I díky tomu je šípek ideálním pomocníkem při posilování imunity a boji proti nachlazení. Vedle vitamínu C vám pomůže do těla dostat také vitamíny B a K, které pomáhají udržovat zdravý metabolismus a správnou srážlivost krve. Nechybí ani hořčík, fosfor, vápník, draslík a spousta dalších tělu prospěšných látek.

Jak dlouho louhovat sypaný čaj

Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.

Jak pít sypaný čaj

Sypaný čaj má rád volnost.

Pokud se čajové lístky mohou volně pohybovat optimálně se rozvine jejich chuť. Tudíž vhodná je velká konvice (či jakákoli jiná nádoba) a velké sítko. Toto sítko u čistých bílých, zelených, žlutých nebo černých čajů být nemusí, poněvadž si čaj sám sedne na dno a do šálku se vesměs nedostane.

Jak dlouho se suší šípky

Rozložíme očištěné plody na plech vyložený pečícím papírem (ještě lepší je mřížka, ale tu má jen velmi málo domácností) a vložíme je do trouby. Existují dvě školy, jak by se měly sušit. Podle první je nejlepší je vložit do trouby rozehřáté na necelých sto stupňů, nechat je deset minut a pak teplotu stáhnout na padesát.

Jak dlouho se suší šípky v troubě

Rozložíme očištěné plody na plech vyložený pečícím papírem (ještě lepší je mřížka, ale tu má jen velmi málo domácností) a vložíme je do trouby. Existují dvě školy, jak by se měly sušit. Podle první je nejlepší je vložit do trouby rozehřáté na necelých sto stupňů, nechat je deset minut a pak teplotu stáhnout na padesát.

Na jakou teplotu sušit šípky

„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.

Proč pít šípkový čaj

Již naše babičky věděli, že šípkový čaj umí posílit naši imunitu, vytáhne z člověka kdejakou virózu či nachlazení, je účinný proti únavě a celkově osvěžuje. Píval se dřív tedy spíš jaksi preventivně, byť kupříkladu s medem uměl „zabrat“ i ve fázi, kdy angína už vystrčila ostřejší růžky.

Proč Nemýt hrnek od čaje

Oxaláty, přírodní látky obsažené v čajových lístcích, reagují s vápníkem v rozpuštěné vodě. Tak vzniká tmavě hnědá usazenina, která nálevu odebírá požitek z pití a ztěžuje udržování čistoty nádobí, protože se usazuje na stěnách. Čajový kal však vašemu zdraví neškodí.

Jak se dělá sypaný čaj

Příprava žlutého čaje

Obdobně jako u zeleného čaje i v přípravě žlutého nechte vodu odstát na cca 80 °C. Žlutý čaj louhujte 3 minuty, a poté jej vyndejte z konvice a odložte bokem. Z jedné dávky můžete totiž udělat až 3 nálevy.

Jak správně pít čaj

Je nutné dodržet následující pravidla!Sáček čaje je ideální pro šálek o objemu 2-2,5 dcl.Voda by měla být zahřátá na 100 °C jen pro černý čaj, zelený a bílý je nejlepší nechat louhovat při 80 °C.Doba louhování by se také měla důsledně hlídat.Někteří lidé si čaj sladí, jiní ho dochucují mlékem nebo citronem.

Jak se suší šípky na čaj

To nejzákladnější – nechat šípky volně uschnout na vzduchu, slunci či nad topením, bývá často zatracováno kvůli poklesu vitamínu C. Naopak nejideálnějším řešením se jeví použití sušičky, přičemž teplota by při procesu sušení neměla překročit 40° C.

Jak očistit šípky

Podle tradičních receptů je nutné nejdříve každý šípek očistit, podélně rozpůlit a lžičkou nebo nožem odstranit všechny chloupky a jadérka. Připravené šípky pořádně opereme, nasypeme do velkého kastrolu, zalijeme vodou a povaříme několik minut tak, aby změkly.

Jak odstranit usazeniny od čaje

Na skvrnu nasypte asi 1 lžičku jedlé sody a přidejte trochu vody, abyste vytvořili pastu. Skvrnu vydrhněte vlhkou měkkou houbou. Jemná abrazivní povaha jedlé sody pomáhá odstranit skvrny od kávy nebo čaje z povrchu. Po skončení drhnutí hrnek dobře opláchněte, abyste odstranili zbytky jedlé sody.

Jak vyčistit konvici na čaj

Bílý ocet

Jednoduše přidejte do konvice stejný díl bílého octa a vody a přiveďte ji k varu. Nechte ji několik hodin odstát. Vodu vylijte a důkladně propláchněte čistou vodou, dokud vůně nezmizí.

Jak správně zalévat čaj

Ideální je použít vodu o teplotě 70 stupňů. U spousty speciálních Kusmi Tea čajových směsí se také doporučuje zalít čaj s vodou o teplotě 80 stupňů. Jinak se chovají ovocné a bylinné čaje a také černý čaj. Přírodní třísloviny (takzvané katechiny) v těchto druzích čaje se nejlépe uvolňují ve vroucí vodě.