Jak se pálí whisky?

Jak dlouho musí žrát whisky

Podle zákona musí destilát zrát nejméně tři roky, aby mohl být nazýván whisky, ale single malt whisky se většinou stáčejí od 10 let výše. Některé whisky stráví celou dobu zrání v jednom sudu, jiné se nechávají dozrávat v druhém sudu, obvykle po jiném produktu než první sud, aby jejich chuť dostala nový odstín.

Jak začít s whisky

Nejvhodnější pro začátek jsou jemné, lehké whisky s ovocnými či čokoládovými tóny a alkoholem na minimálních 40 procentech či lehce nad. Například z oblasti Speyside ve Skotsku. Degustační skleničku, například Glencairn, držte v ruce, čímž ji budete mírně zahřívat. S whisky jemně točte, ne ale tak silně jako u vína.

Jakou chuť má whisky ze sudu po bourbonu

Obvykle se uvádí, že zrání v sudech po sherry dodává whisky bohatou sladkost sušeného ovoce (rozinek, švestek), spolu s příchutěmi sherry, koření a čokolády, zatímco zrání po bourbonu má za následek lehké příchutě vanilky, kokosu a jemnější ovocné a kořeněné tóny než sudy po sherry.

Jak se označuje poměr různých obilovin ve směsi určené k výrobě whiskey

Vždy je zapotřebí tzv. svaté trojice, tedy obilí, vody a kvasinek.

V jakých sudech zraje whisky

Zrání whisky

Proces zrání probíhá v dubových sudech, nejčastěji po sherry či bourbonu, zpravidla z vnitřní strany vypálených (podle stupně vypálení se používá označení toasted až charred). Podle zákona musí whisky v sudech strávit minimálně tři roky.

Co to je Bourbon

Bourbon neboli (americká whisky) je nápojem pravých kovbojů. Jedná se o destilát, který je vyráběn z kukuřice, ale část výrobních ingrediencí může tvořit i pšenice nebo žito.

Jak se pije Jack Daniels

Doporučení Jack No. 7 můžete pít jak čistý na ledu, tak v koktejlech – je totiž široce uplatnitelný do většiny koktejlů na bourbonu. Případně jej jednoduše ve sklenici s ledem přelijte patřičným tonikem či limonádou v poměru 1:3.

Jak poznat kvalitní whisky

Jak se pozná kvalitní whisky

Do whisky patří voda, ječmen nebo jiné obilniny (nejčastěji kukuřice, žito a pšenice v bourbonu, v indické whisky můžete najít směs cukrové melasy a ječmene nebo alternativní obilniny) a kvasinky. Rozhodně nemá být ničím dobarvovaná ani doslazovaná.

Jaký je rozdíl mezi bourbonem a whisky

Obojí to jsou druhy whisky, bourbon se vyrábí z kukuřičné kaše ve Spojených státech. Skotská whisky se vyrábí ze sladového ječmene a oproti boubonu, který nemá stanovenou minimální dobu zrání, skotská musí zrát minimálně tři roky v dubových nádobách, tak udává přímo skotská legislativa.

Co ovlivnuje chuť whisky

Délka zrání je nejdůležitějším faktorem, která ovlivňuje chuť whisky. Nejde však přesně říct, po jaký přesný čas má destilát zrát, vždy záleží na historii používání sudu. Každý sud je unikát a proto whisky z jedné várky a z jedné palírny se liší sud od sudu.

Kdo vymyslel whisky

Podle Irů ovšem umění výroby whisky pochází z Irska a odtud se dostalo dále do Skotska. Podle legendy přišel do Irska svatý Patrik, stal se národním světcem, vyhnal z Irska ďábla a naučil Iry destilovat životadárný nápoj z ječmene. Což bylo již ve 12. století.

Jak se pije Bourbon

Pijeme bourbon

Ta se nijak zvlášť neliší od konzumace běžné whisky. Stejně jako jinou whisky je i bourbon nejlepší pít jen tak při pokojové teplotě. Popřípadě je možné ho pít naředěný vodou odstátou rovněž na pokojovou teplotu. Často se ovšem bourbon podává na led nebo ředěný sodou, což však nedělá dobře jeho chuti.

Jaký je rozdíl mezi skotskou a irskou whisky

Irská whiskey se liší od skotské whisky svojí výrobou. Ječmen používaný pro skotskou whisky je sušen nad otevřeným rašelinovým ohněm. Naproti tomu slad pro irské whiskey se suší v těsně uzavřených pecích, čímž se zachová pouze čistá sladová chuť bez kouře a rašeliny. (Výjimkou je whiskey Connemara Peated Malt).

Proč pít whisky

Whisky obsahuje kyselinu ellagalovou. Ta je silný antioxidant a jedna sklenka tak obsahuje více zdraví prospěšných složek než třeba červené víno. Co se mrtvice týče, jeden panák denně bude pomáhat ředění krve a tím pádem bojuje proti mrtvici.

Jak pít bourbon

Pijeme bourbon

Ta se nijak zvlášť neliší od konzumace běžné whisky. Stejně jako jinou whisky je i bourbon nejlepší pít jen tak při pokojové teplotě. Popřípadě je možné ho pít naředěný vodou odstátou rovněž na pokojovou teplotu. Často se ovšem bourbon podává na led nebo ředěný sodou, což však nedělá dobře jeho chuti.

Který Jack Daniels je nejlepší

Chcete-li zažít báječný pocit při prvním doušku, který bude doprovázen dozvukem medu, skořice a ořechu a ochutnat tu nejvyšší kvalitu, pak je Jack Daniel´s Tennessee Honey tou nejlepší volbou.

Co to je single malt

Single malt whisky jsou produkty jedné palírny ve Skotsku. Její stáří je obvykle více než pět let. Má výraznější aroma a jemnou sladovou chuť.

Co to je brandy

Brandy je anglický název pro vinnou pálenku či vínovici, destilát z vína s obsahem alkoholu 35–60 %. Název pochází z nizozemského brandewijn nebo německého Branntwein, což znamená doslova pálené víno.

V čem zraje whisky

Zrání whisky

Proces zrání probíhá v dubových sudech, nejčastěji po sherry či bourbonu, zpravidla z vnitřní strany vypálených (podle stupně vypálení se používá označení toasted až charred). Podle zákona musí whisky v sudech strávit minimálně tři roky.

Jak správně pít alkohol

Pro dobrou zábavu úplně postačí koktejl, vinný střik nebo pivo. Nepij zásadně nalačno, pij malými doušky v co největších intervalech, tak budeš mít nad sebou lepší kontrolu. Na žízeň si objednej nealko zvlášť. Zůstaň u jedné sklenice, pokud se neudržíš a objednáš si přece jen další, drž se stejného typu nápoje.

Jak chutná whisky

Každý výrobce vyrábí destilát trochu jiné chuti. Pro whisky je obecně typická dřevitá a zrnitá chuť. Některé destiláty mají v chuti tóny vanilky, karamelu, medu, ovoce, čokolády, květin nebo třeba kávy. Koupit můžete nápoj, který je poměrně výrazně cítit alkoholem a jeho chuť je spíše drsná.

Jak se pije Chivas Regal

Společnost Chivas Brothers disponuje největší zásobou zrajících whisky, z nichž čerpá pro dosáhnutí stále stejně jemné, plné, lehce ovocné chuti Chivas Regal. Pije se jak čistá, tak i jako součást luxusních koktejlů.

Jakou koupit whisky

Whisky nad 1 000 Kč

Varianta výběru Hodnocení Vzhled a název
Nejlepší skotská 95,1 % Chivas Regal 18y GB
Nejlepší irská 92,0 % Connemara 12y
Nejlepší japonská 83,5 % Nikka Coffey Grain 0,7l 45%
Skotská od moře 91,2 % Talisker Skye Přečíst recenzi

Co je Blended

Druhým typem je whisky míchaná neboli blended. Ta je vyráběna velmi podobně jako jednosladová whisky. Rozdíl je však ten, že proces výroby této whisky je zakončen mícháním několika druhů whisky z několika palíren.

Co to je Metaxa

Metaxa je tradiční řecká nenapodobitelná brandy s příjemně sladkou a jemnou chutí. Vynikající je samotná, s ledem nebo jako součást různých koktejlů. Populární je například míchaný drink SunTonic, který se skládá z Metaxy, toniku, plátku pomeranče a řezu citronu.