Jak se platí dalnice v Chorvatsku?

Jak koupit dálniční známku v Chorvatsku

Stejně jako u nás je i v Chorvatsku jízda po dálnicích zpoplatněná. Za tímto účelem si ovšem nebudete kupovat dálniční známku, ale zaplatíte poplatky na mýtných branách. Nachází se většinou na sjezdech z dálnice a uhradit je můžete v hotovosti (EUR), platební kartou nebo prostřednictvím palubní jednotky ETC.
Archiv

Jak fungují mýtné brány v Chorvatsku

V Chorvatsku nejsou žádná video mýta nebo viněty jako v Rakousku a ve Slovinsku. Namísto nich se k výběru mýtného na dálnicích používají dva systémy: Otevřený systém: Na mostech, tunelech a kratších úsecích dálnic jsou mýtné stanice, které se používají jako místa vjezdu a výjezdu.

Jak nejlevněji cestovat do Chorvatska

Doba letu z Prahy do Chorvatska činí přibližně 90 minut. Nejlevnější letenky stabilně nabízí Ryanair na své trase z Prahy do Zadaru, které v letní sezoně vyjdou zhruba na 3 000 Kč za zpáteční cestu, mimo sezonu v akcích i pod 1 000 Kč.

Jaké dálniční známky do Chorvatska

Kousek za Mikulovem začíná rakouská dálnice, která vede přes Vídeň, Gratz až k hraničnímu přechodu se Slovinskem (Spielfeld/Šentijl). Dálniční známka pro osobní automobil stojí 8 eur na 10 dní. Pro delší pobyt v Chorvatsku doporučujeme zakoupit dvě známky, nebo jednu dvouměsíční, která stojí 23,40 eur.

Jak platit v Chorvatsku 2023

Začíná bezplatná výměna bankovek a mincí chorvatské kuny za eurobankovky a mince. Eurobankovky a mince se stávají jediným zákonným platidlem. Ukončení výměny bankovek a mincí chorvatské kuny v bankách, na poštách a v agentuře Financijska agencia.

Kde koupit dálniční známku Slovinsko 2023

Kde známku koupit

Elektronickou dalniční známku lze zakoupit na webu evinjeta.dars.si. Pro nákup je potřeba znát SPZ vozidla, pro které budete známku kupovat.

Jak platit kartou v Chorvatsku

Využívání platebních karet je v Chorvatsku rozšířené podobně jako u nás. Ve větších obchodech, hotelech a restauracích je většinou berou. V malém krámku nebo soukromém apartmánu ale budete potřebovat hotovost. Plaťte kartou všude, kde můžete.

Na co si dát pozor při dovolené v Chorvatsku

Při cestě do Chorvatska platí stejná bezpečnostní doporučení, jako do kterékoliv jiné země. Na frekventovanějších místech si hlídejte hlavně své osobní věci. Jsou to peníze, doklady, cennosti, šperky nebo elektronika. Co sebou vyloženě nemusíte nosit, nechte raději v hotelovém trezoru.

Co se nesmí v Chorvatsku

Co dělat a co nedělat v Chorvatsku. Respektujte místní zvyky a hlídejte si i své bezpečíDávejte si pozor na oblečeníNevydávejte se na pěší túry v žabkách.Nesnažte se vychvalovat svou domovinu.Do moře jen obuti.Pozor na jadranský vítr.Při pozvání domů pozor na jídlo.Na pláž si neberte cennosti.Nebezpečné motorové čluny.

Co je potřeba pro vstup do Chorvatska

Ode dne 1. května 2022 byla zrušena ochranná opatření týkající se překračování chorvatských státních hranic. Od tohoto data je všem cizincům umožněn vstup do Chorvatska bez jakéhokoliv omezení. Upozorňujeme, že do Chorvatska mohou čeští občané vstoupit pouze s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem.

Čím je lepší platit v Chorvatsku

Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou, případně vybrat z místních bankomatů. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Kde Smenit kuny za koruny

Výměnu chorvatské kuny provádějí pouze centrální banky, které patří do eurozóny. V České národní bance tedy výměna není možná. Podle nařízení Evropské centrální banky (ECB) je výměna kun za eura možná pouze u centrálních bank všech zemí eurozóny, a to od 1. ledna 2023 do 28.

Jak přes Slovinsko bez dálniční známky

Na Slovinsku vyrazte přes Lenart do Ptuje. S ohledem na cenu a dobu platnosti slovinské dálniční známky se vyplatí slovinské dálnici vyhnout. Stačí totiž před koncem rakouské dálnice sjet na silnici číslo 69 a vydat se směrem k hraničnímu přechodu Mureck. Na Slovinsku vyrazte přes Lenart do Ptuje.

Kde v ČR koupit slovinskou dálniční známku

Kde koupit slovinskou dálniční známku

Slovinska dálniční známka se dá od února 2022 koupit pohodlně online na webu slovinského ředitelství dálnic evinjeta.dars.si. kromě toho zůstaly i možnosti koupit si známku na původních předprodejních místech, např. na čerpacích stanicích, v trafikách nebo na poštách.

Čím je výhodnější platit v Chorvatsku

Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou, případně vybrat z místních bankomatů. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Jak vybrat z bankomatů v Chorvatsku

Chorvatsko se řadí k moderním zemím, kde najdete bankomaty téměř na každém rohu většího městečka. Proto je jednoduché si kdykoliv a kdekoliv vybrat potřebnou částku z bankomatu. Jen musíte mít embosovanou platební kartu, se kterou lze platit a vybírat v zahraničí.

Kdy je nejlepší jet do Chorvatska

Kdy cestovat do Chorvatska autem

Nejvíce turistů zažívá Chorvatsko v červenci a srpnu, kdy jsou průměrné denní teploty okolo 27 – 31 stupni a moře se prohřeje až na 26 stupňů. Pokud se chcete vyhnout davům turistů či máte rádi nižší teploty, tak doporučujeme červen a září. Opět zde také platí, čím jižněji, tím tepleji.

Co si vzít do Chorvatska na pláž

Pokud na dovolené nechcete řešit problém například s výběrem plavek, protože jste si zapomněli svoje oblíbené, zabalte si ještě následujících pár věcí:Plavky.Plážové boty.Pokud se rádi potápíte tak šnorchl, brýle a ploutve.Opalovací krém.Plážový ručník a osušku.Sluneční brýle s ochranným filtrem.

Čím platit v Chorvatsku 2023

Jedná se o klíčové opatření na ochranu spotřebitele. Euro a kuna (bankovky i mince) byly jako platební prostředek povoleny po dobu dvou týdnů od zavedení eura. Bankovky a mince chorvatské kuny lze do 31. prosince 2023 vyměňovat bezplatně, a to nejvýše 100 bankovek a 100 mincí uvedené měny při jedné transakci.

Jakou cestu zvolit do Chorvatska

Trasa přes Brno

Pro mnoho lidí je nejlepší cesta do Chorvatska právě přes Rakousko a Slovinsko. Jedná se zřejmě o nejrychlejší trasu, navíc se vyhnete tunelům, za které se platí poměrně vysoké poplatky. Nicméně pokud nevyrážíte z moravské metropole, ale třeba z Prahy, obrňte se trpělivostí.

Jak ušetřit v Chorvatsku

V Chorvatsku nepotřebujete dálniční známku, zaplatíte ale mýtné podle počtu ujetých kilometrů po dálnici a vyjde vás to zhruba na 0,10€ na kilometr. Při vjezdu na dálnici dostanete kartičku, kterou odevzdáte na výjezdu a zaplatíte podle projetého úseku. Doporučujeme platit kartou.

Jak koupit elektronickou dálniční známku Slovinsko

Elektronickou dalniční známku lze zakoupit na webu evinjeta.dars.si. Pro nákup je potřeba znát SPZ vozidla, pro které budete známku kupovat. Dálniční známku lze zakoupit i v předstihu – při objednávce si lze vybrat začátek platnosti známky.

Co si vzít sebou za potraviny do Chorvatska

Zabalit si nějakou svačinku nebo oběd k cestování patří, hlavně když chcete trochu ušetřit. Asi nejklasičtějším jídlem na cesty jsou samozřejmě řízky s chlebem, pokud jim ale příliš nefandíte, můžete si připravit i nějakou jinou zajímavější dobrotu a nemusí to být jen obyčejné sendviče se šunkou a sýrem.

Na čem ležet na pláži

Osuška, ručník, deka, podložka

Pokud na pláži nejsou k dispozici lehátka nebo pokud nechcete platit za jejich pronájem, vezměte si s sebou podložku, deku nebo osušku, na které se vám bude pohodlně ležet. Nezapomeňte si také ručník, do kterého se po koupání utřete.

Jak koupit slovinskou dálniční známku

Stejně tak si můžete slovinskou dálniční známku koupit na čerpacích stanicích, hraničních přechodech, na poštách, případně i v trafikách. Online slovinská dálniční známka se váže na registrační značku vozidla (SPZ), takže je nepřenosná.