Jak se počítá příplatek za přesčas
Za přesčasy příplatek 25 %
Zaměstnanci, který pracuje nad rámec standardní pracovní doby, náleží průměrný výdělek navýšený o příplatek za práci přesčas ve výši minimálně 25 % průměrného výdělku. Zaměstnavatel může tento příplatek ještě navýšit. Příklad: Dostáváte například 100 Kč na hodinu.
Archiv
Jak jsou placené přesčasy
2 Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas (§ 114) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Archiv
Jak se platí přesčas o víkendu
Pokud tedy máte přesčas o víkendu, dostanete 25 % za přesčas a 10 % za práci o víkendu. Pokud část směny zasahuje do noci, je zde pro vás dalších 10 % příplatek za hodiny, které jste odpracovali v noci.
Archiv
Jak dlouho dopředu se hlásí přesčas
Může zaměstnavatel zaměstnanci oznámit práci přesčas hodinu před koncem směny Zákoník práce neobsahuje ustanovení ukládající zaměstnavateli povinnost oznamovat práci přesčas zaměstnanci dopředu. Zaměstnavatel tedy může i hodinu před odchodem zaměstnance ze směny oznámit přesčas.
Co se považuje za přesčas
Práce přesčas by totiž měla být konána jen výjimečně, může se jednat například o naléhavé opravné práce, inventurní a závěrkové práce či práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu," vysvětluje Novák.
Co když odmítnu práci přesčas
Náhradní volno vám ale zaměstnavatel nesmí nutit namísto příplatku, pokud ho odmítnete, musí vám přesčas klasicky proplatit i s příplatkem. Pakliže vám neumožní vybrat si náhradní volno během tří měsíců následujících po přesčasu, musí vám místo něj příplatky taktéž doplatit.
Kdy se jedná o práci přesčas
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu.
Kdy může člověk odmítnout práci přesčas
Současně informuje i o tom, že přesčas lze odmítnout v případě vážných důvodů, to je svatby, pohřbu nebo narození dítěte či kvůli návštěvě lékaře. Pokud jde o odměnu za přesčasy, ta může mít dvojí podobu.
Co když odmítnu přesčas
Náhradní volno vám ale zaměstnavatel nesmí nutit namísto příplatku, pokud ho odmítnete, musí vám přesčas klasicky proplatit i s příplatkem. Pakliže vám neumožní vybrat si náhradní volno během tří měsíců následujících po přesčasu, musí vám místo něj příplatky taktéž doplatit.
Kdy může nařídit přesčas
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen jde-li o vážné provozní důvody, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, a za splnění zákoníkem práce stanovených podmínek i na dny pracovního klidu. Práce přesčas musí být zaměstnavatelem předem nařízena nebo dodatečně schválena.
Kdy vzniká přesčas
Z toho je tedy jasné, že přesčasová práce je taková, kterou zaměstnanec vykoná nad rámec 40 hodin týdně. V případě polovičního úvazku to tedy neplatí, proto prací „přesčas“ v tomto případě riskujete, že vám odměnou bude pouze úsměv nadřízeného.
Co se stane když nepřijdu na přesčas
Pokud nařízenou práci přesčas odmítnete, vystavujete se nebezpečí finančních i jiných postihů ze strany zaměstnavatele (např. prémie jsou nenárokovou složkou mzdy).