Jak se pocita zidovsky rok?

Kdy končí šabat

To je také důvod, proč například židovský den odpočinku, šabat, začíná již v pátek po setmění a končí po setmění dne následujícího.
Archiv

Jaký je rok v Izraeli

Židovské svátky v roce 2020

Díky rozdílnému systému židovského kalendáře jsou termíny židovských svátků z pohledu našeho gregoriánského kalendáře pohyblivé. V našem roce 2020 navíc židovský kalendář přechází z roku 5780 do roku 5781.

Jak probiha šabat

Během čtení je k Tóře vyvoláno minimálně sedm lidí a čte se celá týdenní paraša (oddíl z Tóry). Po šacharitu následuje přídavná modlitba pro šabat a svátky (musaf). Po skončení ranní liturgie následuje opět kiduš nad vínem a ranní hostina, buď přímo synagoze nebo doma v rodinném kruhu.

Co je to šabat

Šabat (Shabbat) patří k nejslavnějším židovským svátkům. Jedná se o den odpočinku, který je nařízen i v Desateru: "Pamatuj na den odpočinku, že ti má být svatý. Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci. Ale sedmý den je den odpočinutí Hospodina, tvého Boha.

Co to je bar micva

Bar micva (hebrejsky בר מצוה‎, doslova „syn přikázání“), je židovský náboženský obřad, během kterého se ze židovského chlapce stává nábožensky dospělý muž, který na sebe přijímá odpovědnost za dodržování micvot – přikázání.

Co není košer

Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí. Z ptáků jsou zakázáni především dravci, povoleny jsou naopak všechny běžně chované domestikované druhy, tedy kuře, kachna, husa, krocan či krůta.

Kdy zacina židovský rok

Zatímco křesťanský svět zanedlouho přivítá "magický" rok 2000 a muslimové žijí v roce 1420, židovská komunita vstoupí 11. září do roku s pořadovým číslem 5760. Pro Židy v Izraeli i v diaspoře je začátek Nového roku (Roš hašana) pohyblivý a spadá na první den měsíce tišri, tedy mezi 6. zářím a 5.

Kdy zacina zidovsky kalendar

Židovský kalendář začíná ve chvíli stvoření světa, který je uváděn dle bible na 7. říjen 3671 př. n. l. Z toho plyne, že zatímco v evropském (gregoriánském) kalendáři máme rok 2015, v židovském se píše rok 5776 s počátkem 14. září.

Co se nesmí dělat o šabatu

Židovský šábes začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu se setměním. Po tuto dobu by židé neměli pracovat, nakupovat, vařit a vůbec vyvíjet jakoukoliv všední činnost. Na celý šábes se proto musí nakoupit všechno potřebné předem.

Proč sobota

Sobota pochází z hebrejštiny, konkrétně ze slova šabat neboli odpočinek. V řadě jazyků (např. angličtina) se vychází z latinského Saturnova dne, seveřani sobotu zasvětili lstivému bohu Lokimu.

Jak probíhá židovská svatba

Židovská svatba není pouze jedním aktem, ale sestává ze dvou částí – kidušin (קידושין‎, zásnuby) a nisu'in (נישואין‎, sňatek). Původně se konaly tyto dva obřady odděleně, nisu'in do roka po kidušin, ve středověku však byly obě části spojeny a doplněny o některé prvky, takže se dnes obřad koná v jeden den.

Co nesmí jíst Žid

Ze zvěře je absolutně zakázáno konzumovat vepřové a koňské maso, úhoře a jesetera (druh ryby) a krev jakéhokoli zvířete. Velmi přísně se také dodržuje pravidlo oddělování jídel masitých od jídel obsahujících mléko („Neuvaříš kůzle v mléce jeho matky“).

Co to je kosher

Kosher ve zkratce znamená vhodný, rituálně zabitý. Tento pojem pochází z Tóry a židé dodržují košer pravidla pro potraviny, protože to řekl Bůh. Existuje řada pravidel pro košer jídlo, které je povolené ke konzumaci. Zvířata, která se smí a nesmí jíst, jsou uvedena přímo v Bibli.

Jaký rok je v tuto chvíli v muslimských zemích

Islámský letopočet, označovaný Anno Hegirae (latinsky „roku Hidžry“, zkratka A. H. nebo AH) označuje letopočet používaný v islámském kalendáři, který se počítá od roku 622 n. l. Nyní je rok 1444 islámského letopočtu.

Kdy končí Sabes

Židovský šábes začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu se setměním. Po tuto dobu by židé neměli pracovat, nakupovat, vařit a vůbec vyvíjet jakoukoliv všední činnost.

Jaký je rok podle muslimského kalendáře

Islámský letopočet, označovaný Anno Hegirae (latinsky „roku Hidžry“, zkratka A. H. nebo AH) označuje letopočet používaný v islámském kalendáři, který se počítá od roku 622 n. l. Nyní je rok 1444 islámského letopočtu.

Jak funguje Židovský kalendář

Historie. Židovský kalendář je babylónského původu a je především kalendářem náboženským. Jde o lunisolární kalendář, délka kalendářních měsíců odpovídá délce lunace a průměrná délka roku je podobná délce tropického roku. Protože délka lunace je přibližně 29.5 dne, tak se střídají v roce měsíce o délce 29 a 30 dnů.

Kdo vymyslel dny v týdnu

A z civilizace zrozené mezi řekami Eufrat a Tigris pochází i prvotní zmínka o existenci sedmidenního týdne. Zavedl jej panovník a sjednotitel Akkadské říše Sargon I.

Jak vznikla neděle

Neděle je tradičním křesťanským názvem pro sedmý den v týdnu – den nepracovní. Název získala neděle podle toho, že se během tohoto dne nic nedělá (netvoří se žádné dílo).

Proč Židovky nosí paruku

Pro věřícího Žida je typické nošení pokrývky hlavy zvané jarmulka /kipa/, kterou Židé nosí jako úctu k Bohu.

Co Nejedi židé

Základní pravidla kašrutu

Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí. Z ptáků jsou zakázáni především dravci, povoleny jsou naopak všechny běžně chované domestikované druhy, tedy kuře, kachna, husa, krocan či krůta.

Co buddhismus zakazuje

Toto učení existuje více než 2500 let, přičemž některé základy převzalo z hinduismu. Základem buddhismu je cyklus zrození, života a smrti. Víra zakazuje působit bolest živým tvorům, lhát a užívat alkohol, nepřípustné je také sexuálně nemorální chování. Buddha se narodil pravděpodobně roku 560 př.

Co Nejedi Židi

Základní pravidla kašrutu

Tóra rozděluje zvířata na čistá a nečistá, ke konzumaci je určeno jen maso čistých zvířat. Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí.

Jaké svátky slaví muslimové

Data islámských svátků

Název svátku Datum podle muslimského letopočtu 1443 hidžry
Nový rok 1. muḥarram 9. srpna 2021
Ašura (mučednická smrt al-Husajna) 10. muḥarram (Šíité) 18. srpna 2021
Arba'een 20. safar 27. září 2021
Mawlid an-Nabī (narozeniny Prorokovy) 12. rabī' al-awwal (Sunnité) 18. října 2021

Co islám zakazuje

Víra zakazuje působení bolesti živým tvorům, braní si, co mi není dáno, lhaní, užívání alkoholu a sexuální nemorálnost.