Jak se pocita zlomek
Zlomek je jinak zapsaná operace dělení. Hodnotu zlomku vypočteme tak, že vydělíme čitatel jmenovatelem. Existuje i složený zlomek, což není nic jiného, než zlomek, který má v čitateli či jmenovateli další zlomek. Všechny tři zlomky mají stejnou hodnotu.
Archiv
Jak se odečítá zlomek
Lomené výrazy sčítáme a odčítáme stejně jako číselné zlomky. Číselné zlomky se stejným jmenovatele sečteme nebo odečteme tak, že jednoduše sečteme, nebo odečteme jejich čitatele a výsledek napíšeme nad společného jmenovatele.
Jak se počítá zlomek ze zlomku
Dělení dvou zlomků je to samé jako násobení prvního zlomku převrácenou hodnotou toho druhého. V prvním kroku si přepíšeme druhý zlomek na jeho převrácený tvar (jen přehodíme čitatel a jmenovatel). Poté vynásobíme oba čitatele spolu a oba jmenovatele spolu. A nyní již máme výsledek.
Jak se počítá násobení zlomku
Prvním krokem při násobení zlomků je vynásobení obou čitatelů. V druhém kroku společně vynásobíme jmenovatele. Nakonec si nový zlomek zjednodušíme. Jinou možnou variantou je zkrácení zlomků ještě před samotným násobením.
Jak převést číslo na zlomek
Abychom převedli desetinné číslo na zlomek, napíšeme si číslo bez desetinné čárky jako čitatel a do jmenovatele násobek desítky dle nejmenšího desetinného místa. Pokud je číslo vlevo od desetinné čárky, napíšeme ho stranou jako celé číslo.
Co je zlomek v základním tvaru
Zlomek je v základním tvaru, pokud jsou čitatel a jmenovatel nesoudělní, tj. nemají žádného společného dělitele kromě jedničky. V uvedeném příkladě je v základním tvaru zlomek 32. Jako krácení zlomku se označuje operace, kdy čitatele i jmenovatele vydělíme stejným, nenulovým číslem.
Jak sčítat
Při sčítání sčítáme sčítance, takže pokud chceme sečíst 2 + 3, pak dvojka i trojka se nazývá sčítanec. Výsledkem je pak součet, tedy pětka ve výrazu 2 + 3 = 5 je součet. Sčítat můžeme prakticky jakákoliv čísla, ať už přirozená jako 1, 5, 157 nebo záporná -4, -74.
Jak Vykrátit zlomek
Pokud chceme zlomek vykrátit, musíme vydělit čitatele i jmenovatele stejným číslem.
Jak prevest 1 5 na zlomek
Výsledek:Konverze desetinného čísla na zlomek: 1,5 = 1510 = 32. a) Napište desetinné číslo 1,5 jako zlomek lomeno 1: 1,5 = 1,51.Konverze smíšeného čísla 1 15 na zlomek: 1 1/5 = 1 15 = 1 · 5 + 15 = 5 + 15 = 65.Odčítání: 1,5 – 65 = 32 – 65 = 3 · 52 · 5 – 6 · 25 · 2 = 1510 – 1210 = 15 – 1210 = 310.
Jak se rozšiřuje zlomek
Vynásobením čitatele i jmenovatele zlomku stejným číslem různým od nuly obdržíme zlomek, který má stejnou hodnotu jako původní. Rozšířit zlomek znamená vynásobit čitatele i jmenovatele zlomku stejným číslem různým od nuly.
Jak se odečítá
Při písemném odčítání zapisujeme čísla pečlivě pod sebe. Jednotky pod jednotky, desítky pod desítky. Je nutné napsat znaménko mínus před menšitele a místo znaménka „rovná se“ celý příklad podtrhneme. Začínáme zdola nahoru, nejprve jednotky, potom odčítáme desítky, stovky atd.
Jak sečíst zlomek a celé číslo
Při sčítání zlomků a celého čísla je nutné celé číslo převést na zlomek se základem rovném zlomku ve sčítanci. Převod celého čísla na zlomek není nic jiného, než vynásobit celé číslo jmenovatelem zlomku sčítance a pod zlomkovou čáru napsat jmenovatele zlomku sčítance.
Jak zkrátit zlomek na základní tvar
Jak na toNalezneme největšího společného dělitele dvojice čitatel a jmenovatel.Podělíme čitatel a jmenovatel nalezeným dělitelem.Výsledný zlomek je v základním tvaru.
Jak prevest 0 6 na zlomek
Chceš-li převést desetinné číslo na zlomek, umístíš nad jeho hodnotu desetinné číslo. Například v 0,6 je šestka v místě desetin, takže jsme umístili 6 nad 10, a vytvořili tak odpovídající zlomek 6/10.
Jak vypadají zlomky
Zlomky zapisujeme ve tvaru ba, kde a se nazývá čitatel a b jmenovatel. Aby měl zlomek smysl, nesmí být jmenovatel nula. Význam zlomku odpovídá dělení. Příklad: ve zlomku 23 je čitatelem číslo 3 a jmenovatelem číslo 2, hodnota zlomku 23 se rovná dělení 3 : 2 = 1 , 5 3:2 = 1{,}5 3:2=1,5 („jedna a půl“).
Jak se počítá odčítání
Při písemném odčítání postupujeme následovně:Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava.Postupujeme z pravé strany.Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně.Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.