Jak se počítají volby?

Kdy končí volby 2023

Volba prezidenta České republiky 2023

1. kolo
Stát Česko
Druh voleb prezidentské
Volební termín 13. a 14. ledna 2023
Předchozí volby 2018

Jaký je volební systém

Vlastností volebního systému se rozumí účinek systému, technologií systému se rozumí jeho konstrukce. Na tomto základě můžeme rozlišit tři základní typy volebních systémů, a to většinový, proporční a smíšený.

Jak se pocita pocet mandatu

V prvním kole je kolový součet strany roven počtu hlasů a první mandát získává strana s nejvyšším počtem hlasů. V dalších kolech se kolový počet hlasů každé strany určí jako podíl získaných hlasů strany ku počtu mandátů, které získala v předchozích kolech, zvýšenému o jedničku.

Jak funguje kroužkování

Kroužkování v hlasovacím lístku

V Česku se ve volbách používá tzv. kroužkování jednotlivých kandidátů na hlasovacím lístku: Kandidát, který získal jisté procento těchto preferenčních hlasů, postupuje na vyšší nebo první místo kandidátky (tzv. „kumulování“).

Jak se volí v 2 kole

V každém kole je vyřazen jeden kandidát, a to ten, který získal nejmenší počet hlasů; ostatní postupují do dalšího kola. Postup se opakuje až do doby, kdy jeden z kandidátů získá více než 50 % hlasů. Může se rovněž uplatňovat princip alternativní volby.

Kdy budou další volby

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Volby Datum Vítěz
Volby do Poslanecké sněmovny 2013 25. října – 26. října 2013 ČSSD
Volby do Poslanecké sněmovny 2017 20. října – 21. října 2017 ANO
Volby do Poslanecké sněmovny 2021 8. října – 9. října 2021 SPOLU

Jak často se volí

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se konají tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva, a to každé čtyři roky podle zásad poměrného zastoupení.

Jak funguje poměrný volební systém

Při použití tohoto volebního systému, při volbách do zastupitelských orgánů, kandidáti či strany získávají počet mandátů či křesel v poměru, který se blíží poměru počtů hlasů získaných od voličů. Převod hlasů na mandáty se děje pomocí různých metod.

Kdy končí komunalni volby

Volby do zastupitelstev obcí se v Česku uskutečnily v pátek 23. září a v sobotu 24. září 2022. Termín těchto voleb byl spojen s prvním kolem voleb do třetiny Senátu.

Kdo vyhlašuje volby

Volby vyhlašuje prezident republiky (zákon stanoví, že tak učiní nejpozději 90 dnů před konáním těchto voleb). Podrobněji pak volby do Poslanecké sněmovny upravuje zákon o volbách do Parlamentu ČR (č. 247/1995 Sb.).

Co to je kandidát

Osoba, která se uchází a připravuje na nějakou jmenovanou funkci, se pak nazývá čekatel nebo kandidát.

Jak dopadlo první kolo voleb

Voliči vybírali celkem z osmi kandidátů. Ze dvou postupujících získal 35,40 % hlasů Petr Pavel, druhý Andrej Babiš dostal 34,99 % hlasů.

Jak dlouho je prezident

Prezident České republiky
Funkční období 5 let, nejvýše dvě po sobě jdoucí období
První ve funkci Václav Havel 2. února 1993
Vytvoření Ústava České republiky 1. ledna 1993
Plat 341 200 Kč (2023)

Jaké budou volby v roce 2024

Příští volby do Evropského parlamentu se mají konat od 6. do 9. června 2024 v souladu s Lisabonskou smlouvou. V důsledku brexitu bylo v lednu 2020 rozděleno 27 křesel britské delegace ostatním zemím.

Kdy jsou jaké volby

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Volby Datum Vítěz
Volby do Poslanecké sněmovny 2013 25. října – 26. října 2013 ČSSD
Volby do Poslanecké sněmovny 2017 20. října – 21. října 2017 ANO
Volby do Poslanecké sněmovny 2021 8. října – 9. října 2021 SPOLU

Jak probíhají volby v ČR

Volby do Poslanecké sněmovny se konají na základě poměrného systému s kandidátkami politických stran či jejich koalic. Kandidátní listiny jsou vázané s možností preferenčních hlasů. V letech 1990–1998 bylo možné dát 4 preferenční hlasy, v letech 2002–2006 pak pouze 2 preferenční hlasy.

Co je to pomerne zastoupeni

Při použití tohoto volebního systému, při volbách do zastupitelských orgánů, kandidáti či strany získávají počet mandátů či křesel v poměru, který se blíží poměru počtů hlasů získaných od voličů.

Kdo může volit v komunálních volbách

Se vstupem České republiky do Evropské unie mohou být voleni i občané členských států EU a od roku 2018 mohou v komunálních volbách občané členských zemí EU s přechodným bydlištěm v České republice také volit. Voleb se mohou zúčastnit registrované politické strany a jejich koalice.

Kdy je možné volit

Aktivní volební právo mají všichni občané od 18 let, pasivní se liší podle orgánu (viz tabulka níže).

Jak volit v obecních volbách

Vlastní volbu lze pak provést třemi různými způsoby:Volba všech kandidátů strany. Na volebním lístku se označí jedna celá volební strana.Volba jednotlivých kandidátů Volič může vybírat kandidáty napříč stranami, přičemž každému dává jeden hlas (tzv.Spojení obou způsobů Volič nakonec může oba způsoby spojit.

Kdo je nezávislý kandidát

Jako nezávislí kandidáti jsou v obecních, senátních nebo prezidentských volbách označováni ti kandidáti, které nenavrhla politická strana či koalice, ale kandidují na základě petice občanů (oprávněných voličů).

Co znamená kandidovat

Kandidát (z lat. candidatus, oblečený do bílého roucha, od candidus, čistý) je konkrétní člověk – fyzická osoba (někdy jím může být i organizace či instituce – tedy právnická osoba), který se buď sám uchází o nějakou funkci, členství, hodnost nebo poctu, anebo jehož k tomu navrhují jiní.

Jak se volí ve druhém kole

V každém kole je vyřazen jeden kandidát, a to ten, který získal nejmenší počet hlasů; ostatní postupují do dalšího kola. Postup se opakuje až do doby, kdy jeden z kandidátů získá více než 50 % hlasů. Může se rovněž uplatňovat princip alternativní volby.

Kdy se budou konat volby

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Volby Datum Počet stran
Volby do Poslanecké sněmovny 2010 29. května – 30. května 2010 27
Volby do Poslanecké sněmovny 2013 25. října – 26. října 2013 24
Volby do Poslanecké sněmovny 2017 20. října – 21. října 2017 31
Volby do Poslanecké sněmovny 2021 8. října – 9. října 2021 22

Co musí splňovat prezident

Kandidátní listinu je oprávněno podat alespoň 20 poslanců či 10 senátorů nebo státní občan České republiky, jenž dosáhl věku 18 let. Návrh občana vyžaduje podporu minimálně 50 000 oprávněných voličů formou petice a musí být podán alespoň 66 dnů před samotnou volbou.