Jak se pozná kvalitní slivovice?

Jak poznat kvalitní slivovici

Voní po kvasu a nedrhne v krku

Vynikající slivovice voní po kvasu. Stačí si jen přičichnout. Stejně tak po požití nemůže drhnout v krku. Jinak také pokročilí degustátoři využívají testu v podobě promnutí kapky slivovice mezi prsty.

Jak silná je slivovice

Destilát má v závislosti na počáteční cukernatosti kvasu a stavu při dokvašení přibližně 32 až 76 % objemových procent alkoholu. Ideální je ředit na 50–51 procent, kdy je nápoj lahodný a voňavý. Čerstvá slivovice mívá ostřejší chuť a je lepší nechat ji uležet několik měsíců, až let.

Jak dlouho nechat otevřenou slivovici

První, co je třeba před samotnou archivací slivovice a dalších vysokoprocentních pálenek udělat, je, nechat je takzvaně vydýchat. Tahle fáze trvá zhruba čtrnáct dní, kdy byste alkohol měli uložit v otevřených nádobách naplněných zhruba do tří čtvrtin objemu.

Jak správně nechat větrat slivovici

Proto je nutné nechat čerstvý destilát takzvaně odvětrat. Nejde o nic jiného, než že láhev nebo demižon s destilátem necháte bez víčka nebo s lehce povoleným uzávěrem, aby se těkavé látky mohly z alkoholu odpařit. Jak dlouho nechat láhev otevřenou Stačí dva týdny, maximálně měsíc.
Archiv

Jak poznat špatnou slivovici

Co by mělo být ve Slivovici cítit (chuť, aroma)

Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek.

Jakou vodou ředit slivovici

Využijte měkkou vodu

Voda musí být při ředění pálenky měkká nebo měkčená.

Jak zjistit jestli je kvas hotový

Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.

Jak vyčistit zakalenou slivovici

Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Jde-li o klkaté zákaly nebo sedliny, postačí filtrace pouhým filtračním papírem.

Co se dává do slivovice

Například se dávají do čerstvě vypálené tekutiny sušené švestky, které ji obohatí o silnější vůni i nažloutlý nádech. V několika vesnicích na Valašsku se zase do kvasu přidávají švestky včetně pecek. Prý to dodá slivovici specifickou vůni.

Jak poznat kvalitní kvásek

Kvásek neroste a nemá bublinky

Pokud je kvásek ve stavu rození (tj. kvásek teprve zakládáte a má jen pár dní), je tento stav pár dní po založení běžný a je třeba vydržet a krmit, brzy se kvasinky namnoží a on se opět rozjede. Druhou možností u mladého kvásku je nehodná konzistence (špatný poměr mouky a vody).

Jaký soudek na slivovici

Dubové soudky a sudy jsou skvělé také pro zrání slivovice, kalvádosu a jiných ovocných pálenek.

Jak je zdravá slivovice

Rozšiřuje cévy, čistí krev. Někdy je doporučována slivovice jako prostředek k ředění krve a zprůchodnění cév. Působí jako univerzální přírodní medicína i při nachlazení, bolestech břicha, žaludečním problémům. Dezinfikuje ústní dutinu a v podstatě celý organismus.

Jak poznat špatný kvásek

Pokud budeme chtít péct, ráno skleničku vyndáme, kvásek přikrmíme, necháme v teple a večer můžeme zadělávat. Kvásek by měl vonět po zkvašeném ovoci, nesmí smrdět jako aceton. Pokud je ale ta vůně jenom výraznější, přikrmením se to většinou spraví. Na zdravém kvásku prostě vidíme, že žije, mrtvý poznáme.

Jak dlouho má vzejít kvásek

Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.

Jak dlouho lze skladovat slivovici

Ostrost se časem zaoblí. Z meruněk se ztrácí aroma. Klasická slivovice ze švestek vydrží mnohem déle. I patnáct až dvacet let,” uzavřel Jelínek.

Jak dlouho zraje slivovice

Pro zrání se používají nejčastěji skleněné demižony na slivovici, aby nedocházelo k úbytkům množství. Názory na zrání jsou opět různé, běžné je nechat pálenku odležet jeden rok, někdo udává až 5 let. Každopádně důležité je nádobu uzavřít korkem, neuzavírat ji hermeticky, například voskem ..

Na co je zdravá slivovice

Pokud užíváme slivovici v množství přiměřeném, má tento nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků, pomáhá proti nachlazení, chřipce, na ušní i oční choroby. Kudy teče, tudy léčí. I s tímto slovům se můžeme setkat v souvislosti s destilátem, jehož pití je rozšířeno v celém Česku i v sousedním Slovensku.

Na co použít slivovici

Destilát totiž dobře poslouží při velkých bolestech a otocích kolenních, loketních i ramenních kloubů. Možná si vzpomenete na slivovicový obklad proti bolestem zubů. V takovém případě je ale dobré pro lepší účinek přidat ještě některé bylinky tlumící bolest – třeba mátu, heřmánek či meduňku.

Jak nechat vzejít kvásek

I když vyšší teplota pomáhá nastartovat činnost kvasinek a urychlit kynutí, horké mléko by mohlo kvasinky usmrtit. 3. Nakonec kaši z droždí zalijte ohřátým mlékem, dobře promíchejte a směs nechte odpočinout asi 10 minut na nějakém teplém místě. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny.

Jak probudit kvásek

Nakonec to nejdůležitější, a to návod, jak kvásek opět probudit. V troše vlažné vody (asi 50 g) kvásek co nejlépe rozmíchejte a doplňte moukou do obvyklé hustoty. Přes noc by se měl probudit, nicméně doporučuji pak ještě alespoň jeden krmicí cyklus (takže vyhodit vše až na lžíci nebo dvě a doplnit podle potřeby).

Co dělat když nevzejde kvásek

Jak připravit kvásek z čerstvého droždí

Poté přidejte lžíci mouky a zalijte 1 dcl vlažného mléka. Promíchejte a nechte 5–10 minut odpočívat. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny. Pokud ani po dalších 10 minutách nevzejde, použijte nové kvasnice.

Jak dlouho zraje slivovice v sudu

Po řádném uležení pálenek může následovat lahvování. Je třeba si uvědomit, že v láhvi bude destilát stárnou již velmi pomalu (malá vzduchová bublina) a to co v sudu trvalo rok, bude v lahvi trvat 10 let. Doporučená doba ležení je závislá na druhu destilátu.

Proč pít slivovici

Slivovice má také léčebné účinky. Pokud ji užíváte v přiměřeném dávkování, má tento klasický nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků. Pomáhá při nachlazení, chřipce, při ušních i očních nemocích.

Co na bolest v krku slivovice

S NACHLAZENÍM ZATOČÍ osvědčená kombinace: slivovice – med – citrón. Jeden z našich posluchačů doporučuje smíchat 100 ml slivovice, lžíci medu a šťávu z jednoho citrónu a užívat před spaním.

Jak dlouho trvá než vzejde kvásek

Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.