Jak poznat Protektor
Jak poznat protektory Protektor na první pohled nepoznáte od nové pneumatiky, ale obvykle je tato skutečnost označena na bočnici. Na bočnici protektorované pneumatiky bývá dle platné evropské legislativy uveden nápis RETREAD.
Archiv
Co je to Protektor
Protektor (z lat. protector) je osoba nebo instituce, poskytující protekci, ochranu, tedy je to ochránce, ochranitel, příznivec, přímluvce, patron. Jeho činnost nebo její výsledek bývá nazývána protektorát.
Co jsou protektorované pneumatiky
Protektorování je technika, která zvyšuje životnost pneumatik. Spočívá v nahrazení behounu použité pneumatiky novým plátem používajíc stejné kostry pneumatiky. Tato operace je možná pouze pro znovuobnovovací pneumatiky (PUR).
Jak se vyrábí protektory
Protektor se vyrábí z použité ojeté pneumatiky, ze které je odstraněna původní běhounová vrstva. Na její místo je pak navulkanizována nová běhounová vrstva. K nanesení nové běhounové vrstvy se využívá teplé nebo studené vulkanizace.
Kdo je to říšský protektor
Formální hlavou protektorátu zůstal Emil Hácha coby „státní prezident“, jak se jeho funkce za protektorátu nazývala, a existovaly i protektorátní vlády. Skutečnou moc však měl říšský protektor, jehož dohledu podléhala celá česká autonomní správa. Výkonná moc pak byla od počátku okupace svěřena veliteli říšské armády.
Kdo byl před Heydrichem
Reinhard Heydrich | |
---|---|
Ve funkci: de facto 27. září (de iure 28. září) 1941 – 4. června 1942 | |
Jmenován | Adolfem Hitlerem |
Předchůdce | Konstantin von Neurath (protektor do 24. srpna 1943) |
Nástupce | Kurt Daluege (zastupující protektor) |
Kdo byl prvni Protektor
Skutečným mužem číslo 1 byl ale říšský protektor, kterým se stal první ministr zahraničí Adolfa Hitlera Konstantin von Neurath (německé diplomacii šéfoval do roku 1938). Bylo to jeho nařízení, které se v červnu 1939 stalo základem vyvlastňování asi 100 tisíc Židů na území protektorátu.
Kde sídlil říšský protektor
Během druhé světové války si palác přisvojili nacisté, a i když se lidé mnohem více obávali například vyhlášené mučírny gestapa v Petschkově paláci, byl Černínský palác jakýmsi symbolem jejich moci v protektorátu. Kancelář protektora byla údajně v dnešním Zlatém salónku.
Kdo stál v čele protektorátu
Hlavou protektorátu byl tzv. státní prezident, který požíval čestných práv hlavy státu, pro výkon svého úřadu ale potřeboval důvěru Vůdce, tedy Adolfa Hitlera. Po celou dobu existence protektorátu byl státním prezidentem Emil Hácha.
Kdy skoncil protektorat
Protektorát Čechy a Morava (německy Protektorat Böhmen und Mähren) byla část československého území, od 15., respektive 16. března 1939 do 8. – 9. května 1945 okupovaná nacistickým Německem.
Čím se platilo za protektorátu
Protektorátní platidla 1, 5, 10, 20, 50 a 100 korun byla vydávána jako státovky. Protektorátní bankovky hodnot 500, 1 000 a 5 000 korun, které měnu postupně doplnily od roku 1942, byly emitovány jako bankovky Národní banky pro Čechy a Moravu.
Jak se žilo v protektorátu
To znamená, že Němci měli nárok na více potravin a lepší potraviny než Češi. A potom byly i různé přídavky a příspěvky podle profesí a podle odpracovaných hodin. Když například dělníci pracovali přesčas, dostávali více potravinových lístků." Vedle potravinových lístků se dávaly poukázky třeba i na obuv nebo na tabák.
Kdo podepsal protektorát
O den později, 16. března, podepsal Hitler v Praze výnos, kterým na okupovaném území zřizoval tzv. Protektorát Čechy a Morava. Autonomie reprezentovaná státním prezidentem a protektorátní vládou, deklarovaná výnosem, byla čistě formální.
Kdo vedl protektorát
Představitelé a vlády protektorátu
Hlavou protektorátu byl tzv. státní prezident, který požíval čestných práv hlavy státu, pro výkon svého úřadu ale potřeboval důvěru Vůdce, tedy Adolfa Hitlera. Po celou dobu existence protektorátu byl státním prezidentem Emil Hácha.
Kdo zavedl ceskou korunu
Otcem české, nebo přesněji československé měny byl bezesporu Alois Rašín, ministr financí v první československé vládě Karla Kramáře. Ta převzala 28. října zemi rozvrácenou válkou s vysokou inflací vyvolanou nadměrnými emisemi rakouských korun, které Vídeň tiskla k financování války.
Kdo byl prezidentem v protektorátu
na 15. března vyčerpán, už "div ne mrtev" Hácha svěřil Čechy a Moravu do "ochrany Říše". 16. března vyhlásil Hitler v Praze Protektorát Čechy a Morava a Hácha se stal jeho státním prezidentem.
Jaký byl příděl pro normálně pracujícího člověka za protektorátu
Pracující dostávali 1 400 gramů cukru, 1 400 gramů masa, 280 gramů slaniny, 560 gramů umělých tuků, 2,9 litru mléka a 4 vejce na měsíc. Horníci, hutníci a další těžce pracující měli příděly zvýšeny. V rámci tzv.
Kdy nás obsadili Němčí
Emil Hácha i pražská vláda nakonec souhlasili. Během 15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor.
Kdy skončilo Kčs
Koruna po sametové revoluci
1. ledna 1993 došlo k rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky na dva samostatné státy a k 8. únoru 1993 proběhla měnová odluka, kterou československá koruna zanikla.
Co je na 5 Kč
Pětikoruna vytvořená podle návrhu Jiřího Harcuby je reminiscencí na španielovské téma Vltavy a Karlova mostu. Autor však projevuje originální přístup v tom, že zkratka „Kč“ v kombinaci s lipovým lístkem tvoří stylizovanou Mosteckou věž.
Kdo osvobodil Protektorát Čechy a Morava
Osvobození Československa | |
---|---|
Místo | Protektorát Čechy a Morava Slovensko |
Výsledek | Osvobození Československa |
Strany | |
Sovětský svaz Spojené státy americké Rumunsko Polsko Belgie Československý odboj Velkoněmecká říše Maďarsko |
Kdo se stal prezidentem ČR
června 2022, kandidátní listiny byly potvrzeny Ministerstvem vnitra 25. listopadu 2022. Vítězem volby se ve druhém kole se ziskem 58,32 % hlasů stal Petr Pavel.
Kdy u nás skončil přídělový systém
Za druhé světové války byly v Protektorátu Čechy a Morava od 2. října 1939 zavedeny potravinové lístky, v prosinci 1939 pak i poukázky na textil a obuv. V Československu přídělový systém přetrval až do 31. května 1953, zrušen byl současně s provedením měnové reformy (ve Velké Británii až následující rok).
Proč došlo k okupaci 1968
srpna 1968. Důvodem intervence, podpořené žádostí konzervativního křídla Komunistické strany Československa (KSČ), byly liberálně reformní vnitropolitické změny v ČSSR, známé pod názvem Pražské jaro.
Jak dlouho trvala okupace
„Okupace je ve světě často nahlížená jako něco, co trvalo jen první týden v srpnu (1968). Ona ale trvala 20 let a byla to dlouhá součást českých dějin,“ připomněl. „Myslím, že v současné České republice je demokracie nejen ohrožena, ale výrazně ubývá.