Jak se pozna dobrý meloun?

Jak poznat nejlepší meloun

Čím je žlutá skvrna na melounu tmavší, tím lépe. Znamená to, že meloun dostatečně dlouho zrál na slunci a nebyl odtržen brzy. Meloun, který přirozeně dozrál na poli, by měl mít vyschlý stonek. Ten je i pro pěstitele indikátorem toho, že plod je zralý a může se sklidit.
Archiv

Jak poznat čerstvý meloun

Jak poznáte čerstvý a zralý melounPři poklepu byste měli slyšet „dutý“ tón.Slupka by měla být po celém povrchu pevná, matná a tvrdáNa slupce mohou být drobné oděrky, ale žádné výrazné poškození nebo otlučeníBledá až žlutá místa vespod znamenají, že je meloun zralý

Jak poznat špatný meloun

Špatný meloun prozradí barva

Světle zelená slupka je tak jasným indikátorem nezralosti. Nejrůznější šrámy nevadí, ale meloun by rozhodně neměl být v žádném místě podezřele měkký. Posledním dobrým rozpoznávacím znakem je v tomto směru přítomnost žluté skvrny na spodní části melounu (tedy tam, kde ležel na zemi).

Jak poznat Přezrálý meloun

Měl by se ozvat vrzavý zvuk. Meloun je plný vody, takže zralost poznáte i podle toho, že je dostatečně těžký. Ideální je potěžkat si dva přibližně stejně velké melouny a vybrat si ten těžší. Je-li meloun naopak lehký, může to být známkou přezrálosti, kdy už je uvnitř moučný.
Archiv

Kdy je nejlepší meloun

Melouny je možné po sklizni skladovat až několik týdnů, nejlépe v chladné a vlhké místnosti (teplota kolem 5°C). Po dobu skladování mohou plody někdy ještě i dozrávat. Nejlepší chuťové vlastnosti mají zralé melouny v prvních týdnech, později se kvalita jejich chuti mírně snižuje.

Jak má znít meloun

Dobrý meloun má při poklepu plný, takový kovový zvuk, meloun by měl znít skoro jako zvon v kostele. Určitě bychom ho neměli hodnotit jen podle barvy. Barva slupky o jeho zralosti moc nenapoví. Správně by slupka při doteku prsty neměla být poddajná, ale pevná a tuhá.

Jak se pozná zralý cukrový meloun

Pokud vidíte na melounu různé šrámy, určitě to není na škodu, povrch melounu by však měl být lesklý, vybarvený a tvrdý. U cukrových melounů poznáme zralost nejlépe podle intenzivní, sladké vůně a též podle prasklin na slupce okolo stopky. Samozřejmě však i vizuálně po rozkrojení.

Jak koupit dobrý meloun

První věc, na kterou se při výběru melounu soustředíme je neporušená slupka. Meloun by neměl mít na sobě žádné otlačeniny, praskliny, měkká místa nebo plesnivé skvrny. Slupka by měla mít matný vzhled. Lesklý meloun ještě není úplně zralý.

Kdy jíst meloun

Meloun je nejlepší konzumovat naprosto nalačno či s velkým odstupem od jídel. Pro mě je meloun v tomto období příjemným zpestřením snídaně. Není vhodné jej podávat chlazený, ideální je v pokojové teplotě a i tak je příjemným osvěžením.

Jak dlouho vydrží celý meloun

Radí, že meloun, která ještě není úplně zralá, nechte ho při pokojové teplotě, ale mimo přímé sluneční světlo, protože si tak zachová živiny a chuť, zatímco v lednici rychleji ztratí chuť a barvu. V místnosti s mírnou teplotou popř mírně klimatizovaný, meloun vydrží až dva týdny.

Jak často zalévat meloun

Zaléváme nejlépe na večer a také 2-3x během dne. Zaléváme častěji, ale menším množstvím vody. Při suchých dnech můžeme zálivku zintenzivnit, ale rostlinu nepodmokřit. Pokud závlahu podceníme, může mít rostlina rýhy v plodu.

Jak chutná cukrový meloun

Žlutý cukrový meloun se vyznačuje jemnou sladkou chutí a světle zelenou dužinou. Cukrové melouny se stejně jako vodní meloun vyjímají skvěle v ovocných salátech nebo alkoholických či nealkoholických nápojích, přidávají se do bowlí a osvěží i chuť šampaňského. Cukrový meloun se dá konzumovat v čerstvém i sušeném stavu.

Co se stane když budu jíst jen meloun

Pokud budete 5x denně konzumovat pouze meloun, můžete za den zhubnout až 1 kg. Je ale zapotřebí upřesnit, že se nezbavíte 1 kg tuku, ale pouze v těle zadržené vody. Na druhu melounu nezáleží, všechny jsou nízkokalorické. Důležitý je dostatečný příjem tekutin – vypít byste měli minimálně 3 litry vody denně.

Proč nejíst meloun večer

Meloun obsahuje spoustu vody

Dát si ho před spaním znamená zaplnit nejen žaludek, ale také svůj močový měchýř. Večerní pojídání melounu tak může způsobit neustálou potřebu močení během noci. Obdobně působí také brusinky nebo citrusy jako pomeranče, mandarinky nebo grapefruity a podobně.

Proč Umyvat meloun

A protože meloun není kyselý, ale sladký, bakterie se mohou velmi snadno rozšířit. Odborníci tedy doporučují umýt vodní meloun okamžitě, když se přinese domů, abyste se vyhnuli riziku onemocnění, jako je například listerióza. Jedná se o bakteriální infekci doprovázenou horečkou a svalovými bolestmi.

Jak se Zaštipují meloun

Cukrový meloun se zaštipuje za 3. listem, postranní výhony se pak zaštipují za 5-6listem. Naopak vodní melouny není zaštipovat potřeba.

Čím se hnojí meloun

Důležitou složkou při pěstování melounů je hnojení. Hnojíme tak, že již na podzim zaryjeme do půdy zralý kompost, nebo chlévskou mrvu.

Jaké jsou druhy melounu

Rozlišujeme dva základní typy melounů – cukrový a vodní, přičemž oba mají přibližně stejné nároky na pěstování, ale cukrové melouny mají o cca 20 dní delší dobu vegetace. Venkovní pěstování je vhodné v nejteplejších oblastech naší země, ve středních a vyšších polohách je lepší pěstovat melouny ve skleníku.

Jak se jí medový meloun

Využití Žlutý meloun je podobně jako vodní meloun perfektním letním osvěžením. Konzumuje se tedy jak samotný, zbavený semínek a kůry a nakrájený na kousky, tak jej lze kombinovat s libovolným, nejlépe barevně výrazným ovocem. Krásně vypadá i chutná s černým i červeným rybízem, malinami nebo borůvkami.

Na co je dobrý meloun

Podporují správnou funkci střev, působí proti zácpě. Jadérka jsou bohatá na hořčík, čímž podporují správnou činnost srdce, upravují krevní tlak, podporují látkovou výměnu a syntézu bílkovin.

Jaké ovoce nejíst na noc

Pozor na ovoce

Pokud si však dáte velkou porci ovoce na noc, pro vaše tělo to dobré není. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru, které může způsobit nadýmání v případě, že již nemáte žádný pohyb. Jestliže večer máte chuť na ovoce, dejte si jedno jablko nebo mrkev.

Jak je zdravý meloun

Podporují správnou funkci střev, působí proti zácpě. Jadérka jsou bohatá na hořčík, čímž podporují správnou činnost srdce, upravují krevní tlak, podporují látkovou výměnu a syntézu bílkovin.

Co potřebuje meloun

Pro pěstování zvolíme místo v závětří, kam svítí celý den slunce. Meloun vodní potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus a živiny, základem je kompost nebo uzrálý chlévský hnůj. Vyžaduje lehčí půdy hlinitopísčité až hlinité. Naprosto nevhodné jsou půdy těžké, studené a zamokřené.

Jak zalévat meloun

Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát. Pokud pěstujete melouny, věnujte pozornost také předpovědi počasí.

Jakou má barvu meloun

Dužina melounů má nejčastěji různé odstíny červené barvy, ale dnes nejsou výjimkou i melouny se žlutou či oranžovou dužinou. V plodu bývá až 1500 semen. Existují však také triploidní bezsemenné odrůdy melounu, v ČR však jejich osivo není k dostání.