Jak se poznají problémy se štítnou žlázou?

Jak se pozná špatná funkce štítné žlázy

Příznaky špatně fungující štítné žlázy a její léčba

Mezi typické příznaky patří zimomřivost a studené končetiny, zpomalený metabolismus, přibývání na váze a snadnější ukládání tuku. Kromě toho je také častá chronická zácpa, únava a nedostatek energie, nízký krevní tlak, oteklá tvář a zvětšení štítné žlázy (struma).

Jak se testuje štítná žláza

Vyšetření štítné žlázy probíhá buď odebráním anamnézy (zjištění výskytu autoimunitního onemocnění u členů rodiny), laboratorním vyšetřením (krevní testy), pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk) nebo pomocí biopsie (punkcí) (odběr vzorku tkáně štítné žlázy tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou).

Jak se projevuje zvýšená funkce štítné žlázy

Nadbytek hormonů štítné žlázy označujeme jako hypertyreózu nebo také tyreotoxikózu. Příznaky mohou být například bušení srdce, zrychlení jeho činnosti, nesnášenlivost tepla a nadměrné pocení, nespavost, svalová slabost, úbytek svalové hmoty, nervozita, váhový úbytek, stálý pocit hladu, případně i problémy s očima.
Archiv

Které potraviny škodí štítné žláze

Nejčastěji je to nedostatek jódu, vrozená snížená funkce štítné žlázy, nežádoucí účinky léčiv a další.

Co může způsobit neléčená štítná žláza

Snížená funkce štítné žlázy může stát i za poruchami menstruačního cyklu, potraty a problémy s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, která vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství.

Co je dobré na štítnou žlázu

Důležitý je vitamín C, E, ale také vitamíny skupiny B. Vhodné je také využívat sílu přírody, konkrétně chaluhu bublinatou, tedy řasu, která stimuluje činnost štítné žlázy do normálu, příznivě ovlivňuje produkci hormonů a energetický metabolismus.

Co se bere na štítnou žlázu

Lék Euthyrox patří k hojně užívaným přípravkům, vzhledem k tomu, že pomáhá při potížích se štítnou žlázou. Těmi dnes podle odhadů trpí zhruba pět až deset procent obyvatelstva. Štítná žláza produkuje hormony, které řídí náš metabolismus. V případě onemocnění nastupuje léčba, mnohdy právě pomocí Euthyroxu.

Jak dlouho lze žít bez štítné žlázy

Štítná žláza

Pokud člověk bez štítné žlázy užívá léky, které nahradí funkci hormonů v ní produkovaných, může vést zcela plnohodnotný život bez jakýchkoliv omezení.

Jak léčit štítnou žlázu bez léků

Sportujte. Jednou z mnoha známých výhod fyzického cvičení je i zlepšení funkcí štítné žlázy. Pohyb se doporučuje jak k léčbě hypertyreózy, tak i hypotyreózy, protože reguluje činnost tyroxinu a trijodtyroninu.

Jak vyléčit sníženou funkci štítné žlázy

Léčba spočívá především v hormonální úpravě pomocí medikamentů, v závažnějších případech se léčí radioaktivním jódem a pokud léčba nepomáhá, dochází k odstranění štítné žlázy. V České republice je nemocemi štítné žlázy postiženo zhruba 5% populace s naprostou převahou žen.

Jak přírodně léčit štítnou žlázu

Vydatným zdrojem je například mořská řasa Chaluha bublinatá – lze ji přidávat do jídla či užívat její výtažek v tabletách (Kelp). Jód je pochopitelně obsažen i v mořských rybách. Mezi regulátory štítné žlázy (při hypo i hyper funkci) patří aronie – černá jeřabina. Je možné užívat přímo její plody, šťávu či tinkturu.

Co nejíst při snížené funkci štítné žlázy

Jestliže trpíte sníženou funkcí štítné žlázy, tedy hypofunkcí štítné žlázy, určitě vynechte potraviny, které nejsou čerstvé, a naopak jsou třeba vysoce průmyslově zpracované. Ideální jsou například ryby, ale raději než uzené nebo jinak upravené, volte ryby čerstvě přírodně připravené.

Jak obnovit funkci štítné žlázy

Pro přeměnu jodu na hormony štítné žlázy je nezbytný hořčík. Najdete ho v avokádu, vejcích, špenátu, rozinkách, kukuřici, banánech, otrubách, kakau, ořeších a dýňových, lněných a slunečnicových semínkách.