Jak se pracuje s plstí?

Jak se plstí vlna

Plstí nasucho nebo namokro. K plstění nasucho potřebuje speciální jehlu. Je dlouhá asi 10 centimetrů a má velmi ostrý hrot se zářezy. „Když se píchá do vlny, tak to zachytává vlákna a ona se do sebe proplétají a tím se plstí,“ vysvětluje Miroslava Čapková.

Co je to plstění

Plstění znamená rozsáhlou škálu výtvarných technik, při nichž se pracuje buď s ovčím rounem, nebo s plstí. Rozsáhlejší informace o plsti a rounu vč. fotogalerie naleznete v článku o plstění. Sám termín plstění znamená propichování ovčí vlny (rouna) plstící jehlou.

Jak na mokré plstění

Začínáme nejlépe od středu. Látku pomalu uhlazujeme dlaní, dáváme při tom pozor, aby vlna zůstala v souvislé ploše, začínáme jemně. Postupně navlhčíme a namydlíme celou plochu. Střídavě přiléváme teplou a studenou vodu, což napomáhá procesu plstění a přidáváme mydlinky a mýdlovou vodu, což také napomáhá plstícím dějům.

Jak se dělá filc

Výroba filcu (plsti)

Vyrábí se speciální metodou, která kombinuje použití vlhka teploty a tlaku. Nejčastěji se vyrábí technikou valchování či plstění, kdy mokrým procesem dochází k propojování vláken. Další technikou je vpichování, kdy suchým procesem dochází k propojení vláken speciální jehličkou.

Jak začít s Plstěním

Základem pro plstění je kulička. Vezmeme si tedy kousek vlny, v rukách trochu smačkáme, položíme na molitan a několikrát propíchneme jehlou. Vlnu pootočíme a opět několikrát propíchneme (budeme ji vlastně po molitanu koulet a přitom propichovat). Po chvíli se nám začne kulička tvarovat.

Jak se vyrábí plsť

Jak se vyrábí plsť Plsť se vyrábí z vlákenného rouna jako netkaná textilie nebo zplstěním tkanin a pletenin. Velmi často má plsť označní jako EKO výrobek. Vlákenné rouno se napouští párou, aby získalo určitou vlhkost a teplotu a potom se plstí na válcovém nebo plotýnkovém stroji.

Co je to ovčí rouno

Rouno (angl.: fleece, něm.: Vlies) je plošná vrstva vzájemně se prolínajících textilních vláken. Rouno z ovčí vlny se získává střihem zvířat. Vlákna jsou v něm slepená potem, tukem a nečistotami (cca 15–50 %). Hmotnost ovčího rouna je závislá na druhu ovce a podmínkách chovu, v průměru bývá 4–7 kg.

Jak vyprat plst

Pokud budete potřebovat plst vyprat, počítejte s tím, že po vyprání bude měkčí. Nebude se ale žmolkovat a stále bude vypadat velmi dobře. Lze prát v pračce na 30°, šetrný program, neždímat, nesušit v sušičce.

Jak se čistí plst

Zašpiněnou plst čistíme čpavkovým lihem ředěným poměrem 1:1 vodou. Tak ani klobouk neztratí tvar.

Jak dlouho roste ovčí vlna

BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÁ Ve chvíli, kdy je životnost materiálu u konce, vrací se ovčí vlna do půdy, kde se přirozeně rozkládá. V této fázi uvolňuje cenné živiny do země. Přírodní ovčí vlna se rozkládá velmi krátkou dobu, zatímco většina syntetických materiálů se rozkládá dlouhé roky.

Kde se zpracovává ovčí vlna

Velký rozmach při zpracovávání ovčí vlny nastal v oblasti stavebnictví, hodně vlny se zpracovává na výrobu izolačních matrací při stavbách domů. Významným způsobem ovlivňuje vlastnosti vlny jemnost jejích vláken.

Co to je plst

Plst či plsť (nebo též z němčiny filc) je plošná textilie ze vzájemně zaklesnutých vláken. Prolnutí a propojení vláken se dá dosáhnout: valchováním (plstěním za mokra) vpichováním (suchým plstěním)

Jak vyprat klobouk

Chcete-li z klobouků odstranit žluté skvrny, je třeba vyprat je při co nejvyšší přípustné teplotě praní, která je uvedena v pokynech pro údržbu. Některé klobouky mohou vyžadovat ruční praní. V takovém případě naplňte vanu nebo kuchyňský dřez vlažnou vodou a klobouk ponořte do vody.

Jak poznat kvalitní ovčí vlnu

Jak poznat pravou vlnu

Vlna začne neochotně hořet, po vytažení z plamene hned zhasne. Silně páchne po hořící rohovině (jako hořící vlasy nebo zvířecí chlupy). Zanechává křehkou černou kuličku – snadno ji rozmáčknete mezi prsty.

Co obsahuje ovčí vlna

Z chemických prvků je 50 % zastoupen uhlík, s dalšími 40 % kyslík a dusík. Povrch vlákna je šupinovitý. Zvláštní struktura řetězcové molekuly dává vláknu vynikající pružnost a ohebnost (E-modul). Vlna je proto téměř nemačkavá, ale tím také méně pevná než jiná textilní vlákna a za mokra ztrácí dalších 10–20 % pevnosti.

Jak se zbavit zápachu z ovčí vlny

Vlna má díky lanolinu samočistící vlastnosti, pokud ji ale chceme zbavit typické ovčí vůně, můžeme použít speciální šampón na praní vlny. Pokud je vlna silně znečištěná, lze do první lázně použít místo šampónu sodu.

Co je to Krempa

Klobouk je součást oblečení, slouží jako pokrývka hlavy. Ve srovnání s čepicí je větší a propracovanější a především se dělí na tři části: střecha či korpus mívá ploché dýnko, spodní okraj je široký, plochý nebo zvlněný, zvaný krempa, obepíná celý obvod klobouku jako okruží.

Jak vyčistit klobouk od potu

Praní klobouku

Některé klobouky mohou vyžadovat ruční praní. V takovém případě naplňte vanu nebo kuchyňský dřez vlažnou vodou a klobouk ponořte do vody. Jemně jej promáchejte ve vodě a citlivě protřete prsty, abyste se skvrny od potu zbavili.

Jak prát ovčí kůži

Ovčí kůže nemůžeme prát, kůže by ztvrdla. Při čištění kožešin se musíme zaměřovat na čištění srsti. Nejdříve doporučujeme kožešinu důkladně vysát nebo vyklepat. Poté problematická místa přetřeme vlhkým hadříkem, který jsme namočili v roztoku vody a přípravku na čištění ovčích kožešin.

V čem vyprat ovčí vlnu

Místo běžného pracího prostředku použijte raději speciální prostředek určený speciálně na praní vlny. Nejlepší by bylo prát svetry a další vlněné oblečení ve studené vodě, ale pozor vlněné svetry, šály ani čepice neždímejte, jinak by ztratily tvar. Zbylou vodu z nich opatrně vymačkejte froté ručníkem.

Co je klobouk Fedora

Fedora je měkký plstěný klobouk s vytvarovanou střechou o výšce kolem 11 cm a měkkou krempou o šířce asi 6,4 cm.

Jak zpevnit klobouk

Můžete zkusit přelakovat silně tužícím lakem na vlasy. Kloboukovou formu asi nemáte, tak zkuste nasadit na nafouknutý balónek, silně přelakovat a na balónu nechat uschnout. Takto jsem prodloužila životnost letního klobouku, který se už trošku bortil (nevypadá úplně dokonale, ale dá se nosit).

Jak vytvarovat plstěný klobouk

namáčím v saponátové vodě, jemným kartáčkem se snažím odstranit nečistoty. Vícekrát vypláchám, do poslední koupele přidám trochu tekutého škrobu na prádlo. Dovnitř klobouku potom vložím nafouknutý gumový balónek, vrch a okraj vytvaruji podle vkusu či potřeby.

Jak vyčistit ovčí rouno

Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.

Jak vyčistit pravou ovčí kůži

Ovčí kůže nemůžeme prát, kůže by ztvrdla. Při čištění kožešin se musíme zaměřovat na čištění srsti. Nejdříve doporučujeme kožešinu důkladně vysát nebo vyklepat. Poté problematická místa přetřeme vlhkým hadříkem, který jsme namočili v roztoku vody a přípravku na čištění ovčích kožešin.