Jak se pracuje s Vertikutátorem?

Jak správně pracovat s vertikutátorem

Vertikutaci provádíme dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Tedy před sezónou, stejně tak po ní. Plochu určenou k vertikutaci je třeba nejdříve posekat na co nejnižší výšku a nechat ji zhruba dva dny proschnout. Ovšem pozor, trávník nesmí být ani příliš vlhký, ani zcela vysušený.
Archiv

Jak funguje vertikutátor

Co je smyslem vertikutace Vertikutátor zpravidla obsahuje rotující válec s několika noži. Výška válce je nastavena tak, aby noře prořezávaly svrchní vrstvičku půdy 3 – 5 mm silnou. Tím se odstraní zplstnatělé zbytky trávy a zároveň rozruší vrchní vrstva půdy, která tak může lépe přijímat vzduch, živiny a vláhu.
Archiv

Kdy použít vertikutátor

Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září. Přesný termín zvolte podle počasí i stavu trávníku – například na jaře nesmí být zmrzlý ani podmáčený. Nejlepší je vertikutace v době, kdy tráva začíná rašit.
Archiv

Co dělat po vertikutaci

Pokud při vertikutaci trávníku došlo k jeho poškození nebo se objevila holá místa, je nutné trávník dosít vhodným osivem. Celý trávník bychom pak měli také pohnojit. Ve vegetačním období nezapomínejte na pravidelnou zálivku!

Co s trávníkem po vertikutaci

Co následuje po vertikutaci

Trávník velmi rychle zregeneruje a vertikutace mu prospívá. Z trávníku, pokud nemáme stroj z košem, sebereme vyčesané zbytky. Použijeme buď hrábě nebo sekačku s košem, dle velikosti plochy. Následně trávník přihnojíme a zavlažíme.

Jak Dosévat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Co umí vertikutátor

Co je vertikutátor

Vertikutátor je stroj, který má na hřídeli svisle umístěné vertikutační nože. Ty lehce a šetrně naříznou travní drn, díky čemuž tráva lépe odnožuje – tzn. houstne, a ke kořínkům se snadněji dostává voda i živiny.

Jak vyčesat trávník

Při nastavení dbejte, aby pružinky trávník pročísnuly a vyhrabaly plsť. Neměla by vůbec vylétávat zemina. „Vždy jezděte jedním směrem – stejně jako u vertikutace je kočárková metoda dopředu-dozadu chybná. Narozdíl od vertikutace můžete trávník vyčesat 2-3-4x.

Jak casto vertikutace

Jak správně vertikutovat Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout.

Proč se Vápní trávník

Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.

Kdy se Vápní trávník

Kdy se má trávník vápnit

Vápnění můžete provádět mimo vegetační období. To znamená buď brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě nezačala růst (únor/březen), nebo na podzim, kdy traviny naopak růst přestávají (říjen/listopad). Pokud je to ale možné, zvolte si raději podzim.

Jak dlouho zavlažovat trávník

U systémů s rozprašovacími postřikovači je při správném překrývání obvyklá srážková výška kolem PR=40-60 mm/hod (tj. až 1 mm/min). Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně.

Kdy Dosevat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jaký je nejlepší vertikutátor

Nejlepší vertikutátory

Pořadí Název Koupit
1. Fieldmann FZV 4003-E Tipa.eu
2. Fieldmann FZV 2004-E 4home.cz
3. MTD Optima 37 VE Onlineshop.cz
4. Fieldmann FZV 4010-E Tipa.eu

Jak řezat trávník

„Vždy jezděte jedním směrem – stejně jako u vertikutace je kočárková metoda dopředu-dozadu chybná. Narozdíl od vertikutace můžete trávník vyčesat 2-3-4x. Osobně vyčesávám, dokud vylétávají hnědá stébla a listy odumřelých trav. “

Jak casto Procesat trávník

V sezóně poté vyčesávajte po každé vertikutaci a pokud ji neprovádíte, pak optimálně alespoň 1x měsíčně, či pokaždé když opticky trávník plstnatí. „Plstnatění je proces, kdy trávník srůstá a opticky splývá. Vytvoří se místa, která jsou na pohled spojená a vypadají jako by mechovatěla.

Proč neroste tráva

Letos se někde neseká vůbec. Když se seče příliš často nebo příliš nakrátko, může tráva při vysokých teplotách upadnout do takzvané letní dormance. To znamená, že trávník zastaví veškerý růst a vývoj.

Kdy vyčesat trávník

Na rozdíl od vertikutace se nejedná o výrazný zásah do vývoje trav. To znamená, že vyčesávat můžete defakto kdykoliv, pokud trávník roste a to i nepravidelně. Ideální je vyčesání, možno i opětovné, na začátku sezóny, kdy ještě není trávník ve vegetačním období a není schopen zregenerovat plánovanou vertikutaci.

Kdy se má Vápnit trávník

Kdy se má trávník vápnit

Vápnění můžete provádět mimo vegetační období. To znamená buď brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě nezačala růst (únor/březen), nebo na podzim, kdy traviny naopak růst přestávají (říjen/listopad). Pokud je to ale možné, zvolte si raději podzim.

Kdy se Vápní zahrada

Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7) a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy.

Kdy se vápno zahrada

Vápnit půdu lze celoročně, ale nejlepší doba k vápnění je v listopadu – na podzim. Vápno by se mělo aplikovat na zrytou a rozmělněnou půdu. Vápnění není nutné opakovat každý rok, závisí individuálně na spotřebě vápníku rostlinami a jeho přirozeném vyplavování z půdy v závislosti na množství srážek.

Kdy nejlépe zalévat trávník

Trávník bychom neměli zalévat v době, kdy se do něho opírá plné slunce. Prudkým zchlazením ledovou vodou by totiž mohl utrpět šok. Ideální je tedy zavlažovat s rozbřeskem, když jsou trávník i půda vychladlé, a voda se tak nebude zbytečně odpařovat.

Jak často zalévat Vysetý trávník

Nově založený travní drn musíme zalévat prakticky denně, později postačí doplňovat vodu méně často, např. jedenkrát týdně.

Jak Presit trávník

Přesev můžete udělat jen tak „na sucho“ a pak zalít. Anebo po přesevu udělejte lehký topdressing baleným trávníkovým substrátem, aby se osivo více zakrylo. Dle aktuálního počasí lehce kropte, aby osivo dobře klíčilo. Doporučuji pro přesev dávku 3 kg osiva na 100 m2.

Jak správně provzdušnit trávník

Trávník lze aerifikovat pomocí speciálních provzdušňovacích vidlí nebo pomocí motorizovaného trávníkového provzdušňovače. S oběma přístroji se do půdy vytlačí trubkovitými válci díry. Poté se takto vyhloubená zemina celá odstraní. U malých ploch k provzdušnění trávníku zpravidla postačí provzdušňovací vidle.