Jak se prodlužuje nájemní smlouva
Pokud chce pronajímatel využít možnost prodloužení nájemní smlouvy, může buď uzavřít s nájemcem dodatek k smlouvě stávající, nebo s ním sjednat smlouvu zcela novou. Často dojde na druhou možnost. Pronajímatel využije uplynutí lhůty k tomu, aby zvýšil nájemné.
Archiv
Jak vytvořit nájemní smlouvu
ZÁKLADNÍ NÁLEŽITOSTI SMLOUVY O NÁJMU BYTU URČUJE OBČANSKÝ ZÁKONÍK. Sepsat nájemní smlouvy vyžaduje nejen znalost základních náležitostí, které musí smlouva obsahovat, jako je označení smluvních stran a pronajímané nemovitosti, rozsah jejího užívání, způsob výpočtu nájemného a jeho úhrady či doba trvání nájmu.
Jak oznámit nájemci že nechci prodloužit smlouvu na dobu určitou
Pronajímatel, který nemá zájem na prodloužení nájmu, musí písemně nájemci oznámit, že trvá na neprodloužení nájemní smlouvy na dobu určitou vyzvat ho, aby byt opustil. Musí tak učinit do tří měsíců od skončení nájmu. V nájemní smlouvě si ale strany mohou dohodnout jiný postup.
Jak má vypadat dodatek k nájemní smlouvě
Co nesmí chybět v dodatku k nájemní smlouvěIdentifikujte nájemní smlouvu, ke které se dodatek vztahuje.Uveďte smluvní strany (obvykle jsou shodné se stranami, jež uzavřely původní nájemní smlouvu, výjimkou je například přechod nájmu na dědice).Uveďte číslo bodu smlouvy, který se dodatkem mění, a popište změny.
Co mám dělat když nemám na nájem
Sjednejte si schůzku s majitelem nebo jeho zástupcem a popište mu svou situaci. Pokud jde o jednorázový výpadek, s velkou pravděpodobností se dohodnete, že platbu uhradíte později. Jestliže však víte, že vaše situace může trvat déle, řešte s ním další možnosti. Například výměnu bytu za menší.
Co si dát do nájemní smlouvy
Které údaje musí nájemní smlouva obsahovatZákladní údaje o obou stranách.Údaje o nemovitosti a jejím stavu.Doba trvání nájmu.Nájemné a jeho splatnost.Vratná kauce.
Co vše zahrnuje nájem
Co všechno do nájemného patříDodávky elektřiny.Dodávky plynu.Dodávky vody.Odvádění odpadních vod včetně čištění jímek.Odvoz komunálního odpadu.Úklid společných prostor.OsvětleníProvoz a čištění komínů
Kdy je nájemní smlouva neplatná
Nejasná smlouva byla neplatná smlouva
V minulosti smlouva byla rovněž absolutně neplatná, pokud se jí nepodařilo napsat dostatečně určitě. Pokud například ve smlouvě nebylo přesné označení bytu a jeho příslušenství (sklep, balkón) anebo chybělo jasné ujednání o ceně služeb, znamenalo to neplatnost smlouvy.
Co dělat když nemám nájemní smlouvu
Jak vystěhovat nájemníka bez smlouvy, když není ani hrazen nájem. V případě, že neexistuje nájemní smlouva a nájemník nehradí nájem, pak lze přistoupit k podání žaloby na vyklizení bytu k místně příslušnému soudu.
Co vše má být v nájemní smlouvě
Nájemní smlouva musí být vyhotovena v písemné formě a musí obsahovat určité náležitosti, bez nichž bude jinak neplatná. Mezi potřebné náležitosti patří zejména určení smluvních stran, bližší definice předmětu nájmu, výše nájemného a způsob jeho platby, také v jakých případech lze nájem zvýšit a možnosti změny smlouvy.
Jak se zbavit nájemníka který neplatí
Pokud nájemník výpověď akceptuje a bránit se nebude, máte téměř vyhráno. Může však nastat případ, kdy se odmítne po uplynutí výpovědní lhůty vystěhovat, i když už nemá v bytě co dělat. V takovém případě můžete požádat o pomoc městskou, případně i státní policii, a domoci se vyklizení bytu „rukou zákona“.
Co se stane když nezaplatím nájem
V případě, že vám nájemník nezaplatil nájemné nebo související poplatky déle než 5 dnů od data jejich splatnosti, máte ze zákona právo účtovat si z nich úroky z prodlení. Výše úroku se skládá ze součtu repo sazby stanovené Českou národní bankou a osmi procentních bodů, tedy aktuálně celkem 8,05 % za rok.
Jak se platí nájemné
Zákon k tomu stanoví, že "nájemce platí nájemné předem na každý měsíc nebo na jiné ujednané platební období, nejpozději do pátého dne příslušného platebního období, nebyl-li ujednán den pozdější. Společně s nájemným platí nájemce zálohy nebo náklady na služby, které zajišťuje pronajímatel."
Co si platí nájemník
Pokud pronajímatel nezahrne do nájemní smlouvy ujednání o službách, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Zahrnujeme mezi ně dodávku vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu. Dále poplatky za čištění komínu, provoz výtahu.
Co s věcmi po nájemci
V případě že po vystěhovaném nájemníkovi zůstaly v bytě nějaké věci, sežeňte si jeho souhlas, že můžete věci vyklidit, eventuálně zlikvidovat. Pokud však zájemce nepotvrdí, že o věci již nemá zájem, budete mu je muset uschovat po přiměřeně dlouhou dobu.
Co všechno musí platit nájemník
Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.
Kdy lze zvýšit nájem
Ke zvýšení nájemného dohodou může pronajímatel přistoupit jen jednou ročně. Pronajímatel má zároveň právo navýšit nájemné v případě, kdy se zlepšila kvalita bydlení například v souladu s proběhnutou rekonstrukcí nebo stavebními úpravami. Takové navýšení nesmí překročit 10 % původního nájemného.
Co se stane když Nezaplatim nájem
Pokud nájemce nezaplatí, můžete mu poslat okamžitou výpověď, která musí být v písemné formě. Dnem doručení nájemní smlouva končí a nájemník se musí nejpozději do 1 měsíce od skončení nájmu vystěhovat. Obrázek: Při okamžité výpovědi se musí nájemník do měsíce vystěhovat.
Jak vymáhat dluh na nájemném
Když nájemce platit přestane, můžete nájem vypovědět a začít vymáhat dlužné nájemné. Vymožení nájemného může začít neoficiální písemnou výzvou. Tím lze dát nájemci čas, aby svůj dluh zaplatil v přiměřené lhůtě. Pokud by tak neučinil, zašle se mu předžalobní výzva, která už značí předzvěst soudního sporu.
Co hradí nájemník v bytě
Nájemce je povinen uhradit následující opravy:u jednotlivých vrchních částí podlah a podlahových krytin,v případě výměny prahů a lišt,u částí dveří a oken, jejich součástí, kování a klik,u výměny zámků (i u elektronického otevírání vstupních dveří bytu),
Co zahrnout do nájemného
služby spojené s užívání bytu (co hradí nájemce)VytápěníVodné a stočnéDodávka pitné vody.Dodávka teplé a studené vody.Odvádění odpadních vod kanalizacemi.Užívání výtahu.Vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou.Odvoz komunálního odpadu.
Co dělat když se nájemník nechce vystěhovat
Ale i sebelépe sepsaná nájemní smlouva Vás neochrání před situací, kdy po jejím skončení se nájemník odmítne vystěhovat. Zákony v ČR Vám v podstatě dávají jen jedinou možnost. Jedinou Vaší legální možností je žaloba na vyklizení nemovitosti k Okresnímu soudu.
Jak vystěhovat nájemce
Abyste dosáhli závazného soudního rozhodnutí o vystěhování nájemníka, musíte jej nejprve vyzvat k vyklizení nemovitosti k určitému datu. Tato výzva musí být písemná a prokazatelně ji musíte nájemníkovi doručit. Nejvhodnějším způsobem bývá dopis do vlastních rukou, který si musí sám nájemník v určité lhůtě převzít.
Kdy se platí nájemné
Občanský zákoník také řeší termín splatnosti nájemného a záloh za poskytované služby, kdy zákon uvádí, že nájemce platí nájemné předem na každý měsíc nebo na jiné ujednané platební období, nejpozději do pátého dne příslušného platebního období.
Jak zjistit výši obvyklého nájemného
Obvyklou cenu nájemného zjistíte pouze analýzou trhu. Taková analýza je možná u věcí, v našem případě bytů, se kterými se běžně obchoduje. Obvyklé nájemné je tedy možné zjistit pouze tam, kde se běžné nájemné nově sjednává nebo mění za obvyklých obchodních podmínek.