Jak se projevuje karpální tunely?

Jak poznam že mám Karpaly

Příznaky syndromu karpálního tunelubrnění a mravenčení prstů postižené ruky (obvykle palce, ukazováku a prostředníku),necitlivost v těchto prstech,bolest v dané oblasti,nešikovnost ruky (např. při zapínání knoflíků, uchopování drobných předmětů),oslabení ruky vedoucí někdy až k padání předmětů z ruky.
Archiv

Jak léčit syndrom karpálního tunelu

Domácí léčba syndromu karpálního tunelu zahrnuje odpočinek rukou, omezení činností, které způsobují bolest, a přikládání studených obkladů na zápěstí. Velmi důležité je také cvičit zápěstí a na noc nosit „zpevňovače“ zápěstí, které se vyplatí mít v domácí lékárničce.
Archiv

Jak dlouho trvá léčba Karpálních tunelů

Na rozdíl od otevřené operace se neporaní tkáně uložené nad vazem (svalovina dlaně, podkoží a kůže), a proto je hojení rychlejší,” dodává ortoped. Jedinec se tak obvykle po týdnu až dvou vrací do zaměstnání. Při klasické operaci se tak děje až po 6-8 týdnech.

Kam jít s Karpálním tunelem

"Karpály" neboli odborně syndrom karpálního tunelu je časté onemocnění ruky. Pokud si myslíte, že máte "karpály", požádejte svého ošetřujícího lékaře o zajištění neurologického a EMG vyšetření a dostavte se k nám ke konzultaci s výsledkem.

Kde bolí karpální tunel

Karpální tunel a jeho příznaky

Syndrom karpálního tunelu se projevuje necitlivostí, brněním, trnutím a bolestí zápěstí či některých prstů, konkrétně palce, ukazováku, prostředníku a prsteníku ruky, které se zhoršují zejména v noci. Malíček zpravidla postižen nebývá.

Kdy je nutná operace karpálního tunelu

Kdy na zákrok jít:

Pokud jsou subjektivní obtíže výrazné (brnění prstů, noční bolesti, neschopnost pracovat apod.), nebo pokud je nález na EMG pokročilý, je vhodné provést operační výkon. Výsledkem je volný karpální tunel.

Kdo vyšetřuje karpální tunel

Důležitá je anamnéza, na jejímž podkladě lékař zjistí subjektivní pocity pacientů a doporučí zřejmě vyšetření ruky pomocí přístrojové elektromyografie (EMG). Pomocí tohoto vyšetření se změří vodivost nervů a na jeho základě neurolog potvrdí nebo vyvrátí diagnózu karpálního tunelu.

Jak probíhá vyšetření karpálního tunelu

Při vyšetření můžete pocítit lehké píchnutí podobné jako při vpichu injekce do svalu. Tato procedura je spojena s minimálním rizikem krvácení či zanesení infekce, jelikož používané jehly jsou sterilní. Změnou polohy jehly ve svalu je vyhledávána optimální pozice pro záznam akčních potenciálů.

Jak na Karpály bez operace

Pro úlevu od bolesti se doporučuje v pravidelných intervalech přikládat na zápěstí led. Ten tlumí bolest a urychluje hojení zánětu. Při pravidelné činnosti rukou je vhodné činit pravidelné přestávky, často ohýbat prsty a třepat rukama. Z výživového hlediska se doporučuje zvýšení příjmu vitamínu B6.

Kdo operuje karpální tunel

Dělíme se o to s ortopedy, neurochirurgy, chirurgickými pracovišti. Nás většinou vyhledávají pacienti, kteří mají syndrom karpálního tunelu již indikovaný, mají za sebou EMG vyšetření a přichází již k vlastní operaci.

Kdo vyšetřuje Karpály

Jak stanovíme diagnózu Diagnosu stanoví obvykle neurolog na základě objektivního nálezu a vyšetření EMG (elektromyografie).

Jak se připravit na EMG

Od pacienta se žádná zvláštní příprava nevyžaduje, jen by si ráno neměl vyšetřovanou končetinu či část těla mazat krémem. Před samotným vyšetřením je vyzván k umytí rukou mýdlem a utřením do sucha – je to z důvodu minimalizace kožních odporů. Kardiostimulátor je relativní kontraindikací provedení stimulační EMG.

Kdy operovat Karpaly

Pokud jsou subjektivní obtíže výrazné (brnění prstů, noční bolesti, neschopnost pracovat apod.), nebo pokud je nález na EMG pokročilý, je vhodné provést operační výkon. Výsledkem je volný karpální tunel.

Jak se vyšetřují karpální tunely

Na základě typických obtíží a klinického vyšetření lze na syndrom karpálního tunelu velmi dobře usuzovat. V současnosti je ovšem standardní metodou potvrzení diagnozy neurofyziologické vyšetření, -elektromyografie (EMG) které objektivizuje míru postižení nervu v zápěstí.

Jak se provádí vyšetření karpálního tunelu

dekomprese karpálního tunelu. Operace se provádí endoskopicky, ambulantně při lokální anestezii a trvá asi půl hodiny. Při tomto zákroku lékař provede řez v zápěstí, kudy zavede do dlaně speciální přístroj se zabudovanou kamerou, následně protne příčný vaz, pod kterým je nerv tísněn.