Jak zacina PPP
Na začátku lze vypozorovat určité rizikové chování – držení diet (rozvinuté zejména u žen), rostoucí nespokojenost s vlastním tělem, přání zhubnout, vynechávání hlavního jídla aj.
Jak poznám že mám poruchu příjmu potravy
Čeho si můžete všimnoutVýrazný váhový úbytek či naopak neobvyklý nárůst hmotnosti.Zastavení růstu a nárůstu hmotnosti u dětíStěžování si na opakující se bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním či polykáním jako důvodu, proč nemohou jíst.Strach z tloušťky a jídla.
Archiv
Jak začíná mentální anorexie
Prvních příznaků mentální anorexie si zpočátku nevšimnou ani nejbližší příbuzní. Onemocnění může začít například dietami, které vypadají na první pohled zcela neškodně (např. vyřazení cukru či sladkostí ze stravy). Váhový úbytek může v některých případech postupovat velmi pomalu.
Jak vzniká porucha příjmu potravy
Mezi spouštěče poruch příjmu potravy řadí psychologové i problémy při psychickém zvládání tělesného vývoje (zvláště v období puberty), nadměrné nároky, traumatické zážitky (např. sexuální zneužívání nebo negativní sexuální zážitky, ale i zážitky z rozchodů).
Co způsobuje PPP
Jsme pořád v kalorickém deficitu: U lidí, kteří mají dlouhodobě vyšší energetický výdej, než je příjem, se rovněž zvyšuje riziko vzniku PPP. To se může objevit i v období intenzivního růstu (puberta), jiného onemocnění či nadměrného cvičení. Jídlo v nich může vyvolávat strach z nechtěného přibírání.
Jak se uzdravit z PPP
Z psychoterapeutických přístupů se nejčastěji používá kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Pomáhá změnit nežádoucí jídelní chování (záchvaty přejídání, zvracení a nadužívání diuretik, laxativ, restrikci příjmu potravy, vyhýbavé chování) a navodit normální jídelní režim.
Jak se vyléčit z přejídání
Léčba je složitá a vyžaduje spolupráci mnoha odborníků
i psychologem), během které se společně snaží rozpoznat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a pokusit se zabránit dalším záchvatům přejídání. Součástí léčby je často i farmakoterapie (antidepresiva, antiobezitika, antikonvulziva).
Co muze zpusobit anorexie
Poruchy příjmu potravy (PPP)
Patří mezi tzv. civilizační onemocnění, jejichž rozšíření souvisí s moderní představou, jak má vypadat zdravý úspěšný člověk, s propagací štíhlosti, zdravé výživy a s nadbytkem potravy. Dalšími spouštěcími faktory jsou: reakce na trauma, rozvod či konflikt v rodině.
Co to je záchvatovité přejídání
Záchvatovité přejídání se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Člověk postižený touto nemocí své osobní problémy řeší nadměrným příjmem jídla. Za velice krátký čas dovede zkonzumovat ohromné množství jídla. Na rozdíl od duševně zdravého člověka je pro nemocného problém se najíst do polosyta.
Jak se vyléčit z PPP
Z psychoterapeutických přístupů se nejčastěji používá kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Pomáhá změnit nežádoucí jídelní chování (záchvaty přejídání, zvracení a nadužívání diuretik, laxativ, restrikci příjmu potravy, vyhýbavé chování) a navodit normální jídelní režim.
Jaké jsou nejčastější typy poruch příjmu potravy
Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří bulimie, anorexie, psychogenní přejídání, drunkorexie a ortorexie.
Co diagnostikuje PPP
Individuální psychologická a speciálně pedagogická diagnostika dětí předškolního věku, žáků základních škol a žáků středních škol s problémy v adaptaci a s výchovnými problémy, včetně specifických poruch chování.
Kde se léčí poruchy příjmu potravy
Úprava stavu výživy (realimentace) je nutným předpokladem pro umožnění základní léčby poruch příjmu potravy, kterou je psychoterapie. Psychiatrická klinika FN Brno zajišťuje jako jediné pracoviště v České republice takovouto komplexní zdravotní péči o pacienty s poruchou příjmu potravy od dětství až do dospělosti.
Co je Orthorexia
Orthorexie (latinsky orthorexia nervosa) je psychická porucha, při které se člověk (ve větší míře, než která je považována za „normální“) upíná na zdravou stravu. Orthorektikem je tedy ten, komu myšlenky na zdravé stravování zabírají většinu času a při porušení svých stravovacích zásad se cítí provinile.
Co může způsobit přejídání
Záchvatovité přejídání je často spojeno s negativními emocemi, stresem, nespokojeností se sebou samým nebo celkově se svým životem. Tyto pocity jsou pak kompenzovány nárazovou konzumací velkého množství jídla, při kterém částečně a dočasně ustupují.
Jak se projevuje záchvatovité přejídání
postižený jí výrazně rychleji než obvykle, s jídlem pokračuje až do nepříjemného pocitu přejedení, a to nezávisle na pocitu hladu (tzn. jí i v případě, že nemá hlad), pocit znechucení nad sebou samým, sklíčenost a pocity viny po záchvatu přejídání.
Jak se pozna anorexie
Jak poznat anorexiiDošlo k velkému úbytku váhy za krátký čas.Jedinec často mluví o dietách a jídle.Odmítá jíst na veřejnosti.Používání výmluv jako: „Už jsem jedla. “Izoluje se od ostatních.Má výkyvy nálad.Nadměrně cvičíPřehnaně kontroluje složení veškerých potravin.
Jak dlouho trvá anorexie
Průměrná doba ošetření nemocných s poruchou příjmu potravy byla v ČR v loňském roce šest týdnů. Může se to zdát hodně, ale podle odborníků to zejména u mentální anorexie není dlouhá doba, pro někoho je dokonce nedostatečná. „Dívky s velkou podvýživou potřebují delší hospitalizaci.
Jak se uzdravit z poruchy příjmu potravy
Kromě léků určených pro léčbu somatických nemocí vyvolaných poruchou příjmu potravy se nejčastěji předepisují antidepresiva. Ty pomáhají zvládat úzkostné a depresivní stavy, které často doprovázejí poruchy příjmu potravy.
Kdy poslat dítě do PPP
Největší nával zaznamenávají pracovníci vždy před zápisem či nástupem do první třídy. Tehdy psycholog určí, zda je dítě už dostatečně zralé na školu(vyšetřuje školní zralost).
Jak dlouho trvá vyšetření v PPP
Jednotlivé vyšetření (u psychologa nebo speciálního pedagoga) trvá obvykle 2 – 2,5 hodiny.
Jak mluvit s lidmi s PPP
Jídelní chování nemocného není třeba příliš komentovat, hledejte neutrální témata (důležitější než to, co říkáte je vaše chování, nezapomínejte, že pro nemocného jste vzor), nesnažte se za každou cenu nemocného léčit.
Co je to porucha příjmu potravy
Poruchy příjmu potravy (zkráceně PPP) jsou duševní poruchy spojené s neschopností přijímat potravu v přiměřeném množství a úzce souvisejí s nevhodným vnímáním vlastního těla (poškozeným sebeobrazem). Nejčastěji se v tomto kontextu hovoří o mentální anorexii a bulimii.
Jak si ulevit po přejedení
Určitě se nesnažte kompenzovat přejedení vyvoláním zvracení nebo užíváním laxativ, protože nejde o fyziologické procesy a pro tělo mohou být mnohem horší než to, že je potřeba strávit o něco více jídla. Zkrátka a dobře, jediné, co pomůže, je odlehčení jídelníčku a pohybová aktivita.
Jak můžu mít anorexii
Prvním krokem léčby je zrušení důsledků hladovění zvýšením tělesné hmotnosti a normální skladba potravy. U lehčích případů toho lze dosáhnout ambulantně, u středně těžkých a těžkých případů je nezbytná hospitalizace. Farmakologická léčba může být často užitečná, zvláště užívání antidepresiv.