Jak se prostírá příbor?

Jak správně prostřít příbory

Příbory. Ne vždy stačí jeden kus příboru. Když jich k menu potřebujete více, pokládejte je vedle talíře v pořadí, jak budou následovat jednotlivé pokrmy (příbor nejdále od talíře se používá první). Využít můžete i prostor nad talířem, kam patří dezertní lžička či vidlička, případně malá vidlička a nůž na sýry.
Archiv

Jak se dává příbor na stůl

Jednotlivé příbory by měly být postavené tak, abychom je mohli během jídla odebírat postupně od vnější strany. Příbory vybírejte podle podávaného jídla. K předkrmům se hodí předkrmový příbor, případně lžíce na polévku či těstoviny. K hlavnímu chodu zvolte masový příbor nebo lžíci na kaši či polévku.
Archiv

Jak správně patří příbor

Příbory při jídle odebíráme zvnějšku, směrem k talíři. Jejich okraj má být asi dva centimetry od hrany stolu. Vidličky patří doleva, lžíce a nože doprava, nože ostřím k talíři. Nad talířem bývá příbor na sýr a ovoce, lžička na kompot (střenkou doleva), dezertní vidlička (střenkou doprava).
Archiv

Jak prostřít

Na levou stranu od talíře položte nejdříve velkou vidličku, dál od talíře pak menší na předkrm. Na pravé straně by měl být nejprve velký nůž, polévková lžíce a na kraji malý nůž na předkrm. Používáte-li i rybí příbor, tak by měl být na druhé pozici hned vedle příborů na hlavní chod.
Archiv

Kam se dává sklenice na Pripitek

Ale přípitek nebo aperetiv lze nalévat jinde a ke stolu si je každý přinese sám. Nejblíže k hostově ruce postavíme sklenici na první nápoj, který budeme podávat, v našem případě by to mohl být aparetiv, potom dáme sklenici na bílé víno, sklenici na červené víno a sklenici na nealkoholický nápoj nebo na pivo.

Kam se zaklada Moucnikovy příbor

Jak se vypořádat s moučníkem Dezertní příbory se umisťují nad talíř. Moučníková vidlička směřuje hroty doprava, dezertní lžička přesně opačně, tedy doleva.

Jak skládat příbor

Příbor umístíme vedle velkého talíře následovně: na levou stranu dáme vidličku a na pravou nůž otočený čepelí směrem k talíři. Vedle nože z pravé strany následuje lžíce.

V jaké ruce se drží příbor

Jen na zopakování: pro každý chod berte vidličku či nůž z vnější strany, tedy od jevzdálenějšího místa směrem k talíři. Co se týče správného držení příboru, tak samozřejmě lžíce a pak následně nůž patří do pravé ruky, vidlička do levé, konce příborů mají končit v dlaních.

Z které strany se podává jídlo

Servis pokrmů a nápojů probíhá vždy z pravé strany.

Jak správně stolovat

Během stolování byste měli sedět vzpřímeně, s rovnými zády. Nohy pod stolem by neměly být překřížené. Tradiční etiketa také velí, že ženy by měly mít nohy u sebe, muži je mohou mít mírně rozkročené. Během jídla bychom se neměli opírat o opěradlo a mít lokty na stole.

Na jakou stranu se dává sklenice

Dezertní příbor se ukládá nad horní stranu talíře. Rukojeti směřují k ruce, kterou ho budeme používat. Sklenice ukládáme vpravo nad talíři. Jako první bude stát sklenice na aperitiv, a to konkrétně nad čepelí hlavního nože.

Jak se skládají příbory

Příbory se kladou zevnitř ven od talíře. Začněte tedy příborem pro hlavní chod, masový příbor nebo rybí příbor. Jako další položte doprava polévkovou lžíci. Jestliže podáváte chléb a máslo, stojí nalevo od vidličky talířek na chléb s malým nožem na máslo.

Co se hodí na přípitek

Nejčastěji se k přípitku používá šampaňské, zejména při slavnostnějších událostech. Obecně jsou při tom populární i další šumivá vína a sekty jako je italské prosecco anebo španělská cava. Ale závisí na konkrétních preferencích a klidně si můžete připít i tvrdším alkoholem.

Jak se stoluje příbor

Platí jednoduché pravidlo – příbor se prostírá tak, aby byl v pravý čas přímo po ruce. Ten, který budeme používat nejdříve, tedy založíme nejdále od talíře. Lžíci a nůž samozřejmě na pravou stranu (a to i pro případné leváky), nože ostřím k talíři. Lžíce dnem na stůl a vidličky zuby nahoru.

Jaké příbory jsou nejdále od talíře

První příbor je ten nejvzdálenější

Při jejich sestavování platí jednoduché pravidlo, že nejdále od talíře stavte ty příbory, které se budou používat nejdříve. Na levou stranu blíže talíři tak položte větší vidličku na hlavní chod a vedle ní dál od talíře menší vidličku na předkrm.

Kam dát příbor

Nůž se dává napravo ostřím dovnitř, nalevo vidlička. Do pravé části patří i polévková lžíce. Zhruba půl centimetru směrem vně dáme předkrmový příbor. Dezertové příbory patří nad talíř, rukojeť vidličky směřuje doleva, lžička pak doprava.

Jak správně odložit příbor

Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat.

Jak správně držet lžíci

Lžíce se drží palcem nahoru a pokud se v polévce objeví větší kusy zeleniny či masa, krájejte je lžící, ne nožem. Lžíce by se neměla vkládat do úst úplně celá a rozhodně se vyhněte srkání. Po dojedení se lžíce ukládá do talíře rukojetí natočenou vpravo.

Jak jdou pokrmy po sobe

Pořadí jídelaperitiv – úkolem aperitivu je povzbudit chuť k jídlu. Je to obvykle vermut, becherovka, sherry nebo vodka, ale může to být i studený vývar nebo ovocná šťáva.amuse bouche – malý předkrm, jedno sousto.studený předkrm.polévka.teplý předkrm.sorbet.jeden nebo i několik hlavních chodůdezert.

Jak by měl vypadat číšník

Každý číšník musí perfektně znát nejen všechny položky jídelního lístku, ale i dodavatele nebo to, jak se který pokrm připravuje. Očekává se však i obecný přehled a schopnost odpovědět na nejrůznější otázky, třeba jak dlouho je restaurace otevřená nebo jak se dostat na určité místo v Praze.

Kdo by měl sedět v čele stolu

V čele stolu sedí novomanželé, žena po pravici muže.

Vedle nevěsty sedí ženichův otec a po jeho pravici ženichova matka. Vlevo od ženicha pak sedí matka nevěsty a vedle ní otec nevěsty. Po stranách pak sedí svědci s partnery.

Jak nachystat příbor

Při skládání příborů vedle talíře pamatujte na tři pravidla:na každý chod jiný příbor.vedle sebe by měly ležet maximálně tři kusy, tedy například tři vidličky.nejdále od talíře jsou příbory, které se budou používat nejdříve.

Jak pronést přípitek

Etiketa přípitku

I o přípitku existují pravidla společenského chování. Přípitek se pronáší vestoje. Přiťukává se pouze sektem nebo vínem, při komornějších příležitostech je akceptovatelné i přiťuknutí likérem. Ťukání není nezbytné – sklenice lze jen pozvednout a podívat se navzájem do očí.

Co se říká při přípitku

S pivem se ve společnosti neťuká, protože plná pivní sklenice nezvoní. Takže když jsme pozváni na hostinu nebo společenské setkání, kde se bude pít pivo, pak toto pravidlo respektujeme. Při přípitku jen pozvedneme půllitr, popřejeme si „Na zdraví“, usmějeme se – a pak se rovnou napijeme.

Jak odložit příbor

Vždy ale platí, že nůž i ostatní části příboru byste měli držet co nejvíce na jejich konci. Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat.