Jak se pěstují Dýně?

Jak se pěstuje dýně Hokaido

Stačí zasadit dvě semena do písčité půdy a udržovat je v dostatečné vlhkosti. Sazeničky porostou velmi rychle. Pokud tedy máte doma v květináčích nebo truhlících sazenice dýně Hokaido, přesaďte je ven nejlépe v květnu. Když sazenice přesazujete na záhon, platí pro ně stejná pravidla jako pro semena.
Archiv

Jak pěstovat dýně v květináči

Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.
Archiv

Kdy zasít dýně

Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.
Archiv

Jak Zaštipovat dýně Hokaido

Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Archiv

Co se semeny dýně Hokaido

Opražená dýňová semínka můžeme použít na posypání dýňové polévky, různých dezertů, moučníků a podobně, jako oříšky nebo pražené mandle. A nebo je můžeme jen tak mlsat. S dětmi nebo s kamarádkami, mužští na takovou piplačku moc nejsou. Není to pochoutka, která se do pusy sype „plnou hrstí“.

Jak pěstovat dýně na zahradě

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Jak zalévat dýně

Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko dopůdy, avětšinou si potřebnou vláhu obstarají samy. Když je ale delší sucho, musíme je pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům. Pozor, abychom nekropili listy, a tak zbytečně nepodpořili šíření plísní.

Jak hluboko sázet dýně

Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe – podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů.

Co sázet k dýní

Pokud se sžíráte tím, že byste chtěli mít dýně větší než váš soused, pak vězte, že nejlepším hnojivem je v tomto případě králičí hnůj. Ten se dává tzv. pod dýni, tedy dříve než rostlinu zasadíme, zakopeme do záhonu zhruba dvacet centimetrů pod povrch půl kyblíku králičího hnoje. To je tak akorát pro dvě rostliny.

Jak pěstování dýně Goliáš

Zdravé sazenice se vysazují na záhon koncem května. Do jamky přidáme kvalitní kompost, a každou sazenici mulčujeme, aby měla dostatek vlhkosti a tepla. V době kvetení a počátku narůstání plodů jsou tykve velmi náročné na dostatek vody; musíme je pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům.

Jak oddělit dýňová semínka

V domácnosti získáváme osivo postupně tak, jak dýně spotřebováváme. Vždy před vařením je rozřízneme nožem nebo rozsekneme sekerkou a semena vybereme prsty. Pokud je to možné, vyjímáme jen čistá semena, bez zbytků dužiny. Ušetříme si tak práci s čistěním.

Jak se jí dýňová semínka

Pokud chcete čerpat z nutričních výhod dýňových semínek, snadno je přidejte do svého jídelníčku. V mnoha zemích jsou oblíbeným občerstvením, které lze jíst syrové nebo pražené, solené nebo nesolené. Kromě toho, že je konzumujete samotné, můžete je přidat do smoothie, jogurtu a ovoce.

Jak dlouho roste dýně

Tykev musí dozrát

Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet.

Kdy se sklízí dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Jak nejlépe oloupat dýňová semínka

Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Jak dlouho péct dýňová semínka

Semínka šoupněte na cca 45 minut do trouby zahřáté na 120°C. Vytáhněte je, jakmile budou zlatohnědé a krásně křupavé. Při konzumaci je nezapomeňte oloupat.

Proč jíst dýňová semínka

Dýňová semínka mají jemně ořechovou chuť a jsou velmi dobře stravitelná. Můžete je jíst nejen samotná, ale také přidat do salátu nebo do polévky. Prospívají zdraví, protože jsou plná vitamínů, minerálů, mastných kyselin, obsahují zinek, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík i vápník.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Jak využít dýňová semínka

Opražená dýňová semínka můžeme použít na posypání dýňové polévky, různých dezertů, moučníků a podobně, jako oříšky nebo pražené mandle. A nebo je můžeme jen tak mlsat. S dětmi nebo s kamarádkami, mužští na takovou piplačku moc nejsou. Není to pochoutka, která se do pusy sype „plnou hrstí“.

Jak se loupou dýňová semínka

Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Které dýně jsou jedlé

Jedlé dýněŠpagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.Dýně žaludováMáslová dýněTykev muškátováVelkoplodá dýně Goliáš

Jak je zdravá dýně

Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.

Proč jíst dýni

Dýně je bohatá na vlákninu – napomůže nám k dobrému nasycení a vyprazdňování. Nejvíce je v dýni zastoupena voda (90-95 %), proto je její energetická hodnota velmi nízká. Ze základních živin v ní najdeme nejvíce sacharidů, které jí propůjčují příjemnou nasládlou chuť – bílkovin a tuků zde obsahuje opravdu minimum.

Jak se jí dýně

Zvenčí je hladká s žebrováním, podobně jako stopka, která dýni spojuje se zbytkem listnaté rostliny. Uvnitř je dýně dutá – vnitřek vyplňují pouze slonovinová semínka pokrytá vláknitou dužinou. Nejčastěji se konzumuje dužina dýně. Jedlé jsou však také listy, semínka, vlákna kolem semínek a slupka.