Jak se pěstuje pomeranče?

Jak se pěstuje pomeranč ze semínka

Plody citronů, pomerančů, grapefruitů a mandarinek obsahují velké množství semen, která ochotně klíčí, a to i pokud je jen mělce zahloubíme do zeminy květináčů pokojových rostlin pěstovaných v bytě. Po zhruba třech týdnech se objeví vitální semenáček, který můžeme snadno přesadit do samostatného květináče.
Archiv

Kde se pěstují pomeranče

Dnes se citrusové plantáže rozprostírají při pobřeží v oblasti od Katalánska přes Valencii a Murcii až po Andalusii. České klimatické podmínky nejsou pro pěstování pomerančů to pravé ořechové.
Archiv

Jak dlouho zraje pomeranč

Plodem je kulovité hesperidium, což je bobule měřící až 10 cm, která zraje po devíti měsících. Vnější vrstva bobule je oranžová nebo žlutá s aromatickými žlázkami. Endokarp je složen z 10 nebo 14 oddílů z klínovitých, blanitých váčků se sladkou dužinou. Podle odrůdy může být dužina žlutá, oranžová až krvavě červená.

Jak zasadit pecku z pomeranče

Očištěné pecky z datlí dáme do nádobky s teplou vodou a postavíme na okenní parapet nad radiátor (musí v tu dobu samozřejmě hřát) nebo na jiné místo, kde můžeme zajistit nevychladnutí vody. Pecky necháme tři dny bobtnat, teprve potom je zasadíme do substrátu do dvou centimetrové hloubky.

Jak zakořenit citrón

Řízkování:řízkováním se dají množit především citróny,limetky apod. Z roubovaného citroníku,si uřízneme větvičku, která je částečně vyzrálá. seřízneme ji tak ,aby měla zhruba tři očka,list u spodního očka odstraníme a listy u zbylích dvou oček seřízneme o dvě třetiny,je to kvůli odparu vody,vyčerpalo by to řížek.

Kdy plodí citroník

Semenáče kvetou a plodí až po 15–20 letech. Zpravidla v únoru se rostliny probouzejí. Pučí nové listy, výhony, na vyzrálých větvích se objevují poupata. Až do doby, než budou tvořící se plůdky veliké asi centimetr, musíme držet teplotu na úrovni 16 °C.

Kdy rostou pomeranče

Plody začínají postupně zrát v prosinci kolem Mikuláše až do ledna. Nejlepší je pak se stromem zatřást a co spadne, je zralé.

Co se dá udělat z pomerančů

Z pomerančové šťávy chystáme osvěžující zmrzlinu, krémy a polevy. Kromě čerstvé šťávy používáme na jejich přípravu i 100% džusy. Pomeranči zdobíme moučníky, řezy a dorty. Kromě čerstvého ovoce a šťáv využijeme i kandovanou kůru, která je vhodná na zdobení a dochucování.

Jak se starat o pomeranč

K nejdůležitějším patří dostatek tepla, světla, vláhy a odpovídající půda. Optimální teplota pro růst většiny citrusů je 22 – 24 °C. Aktivní růst začíná již kolem 12 °C. Pokud teplota klesne pod 10°C přecházejí citrusy do stavu vynuceného klidu, který snášejí i několik měsíců bez poškození.

Jak zasadit pecku

Pecka se sází co nejdříve, protože si dlouho neudrží klíčivost. Jako substrát je vhodné použít dobrou zahradní zem s rašelinou a pískem. Semeno by mělo směřovat špičkou nahoru a vršek by měl ze substrátu vyčnívat. Pokud jsou oba konce kulaté, položte ji jen na povrch substrátu a zasaďte teprve po vyklíčení.

Jak se starat o citrusy v květináči

Citrusy vyžadují zejména v růstové periodě dostatek tepla a světla; teploty by ale neměly přestoupit 40 až 45 °C a v zimě by naopak neměly klesnout pod –3 až –5 °C, proto se doporučuje rostliny zimovat v nezámrzném prostředí. Ideální teplota v období vegetace je 22 až 28 °C.

Jak dlouho zraje citrón

Od kvetení až do uzrání plodů je u nejranější – mandarinka Unschiu 5 – 6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citrony za 7 – 8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11- 14 měsíců. U některých citrusů jsou na rostlině současně plody dozrávající, malé zelené, květy nebo poupata.

Proč nekvetou citrony

Citrusy potřebují ke svému životu především velké množství minerálních látek. Jsou to rostliny choulostivé na podnebí, nízké teploty a větrné počasí jim zrovna nesvědčí. Preferují stálejší tepelné podmínky, kolem 22-25°C, v nichž mohou s kratším obdobím vegetačního klidu kvést a plodit po větší část roku.

Kdy zastřihnout citrón

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování.

Jak správně jíst pomeranč

Základní úprava: Nakrojte kůru z obou stran, abyste ji pak mohli na měsíčky oloupat. Nevyhazujte ji, ale usušte. Pomeranč ale můžete jíst i s kůrou.

Co s přebytkem pomerančů

Z pomerančové šťávy chystáme osvěžující zmrzlinu, krémy a polevy. Kromě čerstvé šťávy používáme na jejich přípravu i 100% džusy. Pomeranči zdobíme moučníky, řezy a dorty. Kromě čerstvého ovoce a šťáv využijeme i kandovanou kůru, která je vhodná na zdobení a dochucování.

Kdy plodí pomeranc

jsou množeny řízkováním nebo roubováním, začínají kvést a plodit již ve druhém roce. Od kvetení až do uzrání plodů je u nejranější – mandarinka Unschiu 5 – 6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citrony za 7 – 8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11- 14 měsíců.

Jak opylovat pomerančovník

Pokud se chcete dočkat plodů, je rostliny třeba opylovat např. poklepáním vatovým tamponem nebo štětečkem na květy. Citrusovité rostliny tvoří následně žluté nebo oranžové plody podle svého druhu, z kterých se můžete radovat i několik měsíců.

Jak zakořenit pecku z avokáda

Asi nejznámější metoda pěstování avokád je ta ve vodě. Stačí opatrně vyjmout pecku z avokáda, opláchnout ji, zapíchnout do ní tři špeje a postavit ji na skleničku s vodou tak, aby voda sahala tak do poloviny pecky. Je důležité zjisti, kde má pecka vršek a kde spodek, aby nebyla ve vodě obráceně.

Jak zasadit pecku od jablka

Pokud chceme sázet pecky do země na podzim (konec září/říjen/listopad/začátek prosince, než začne být půda zmrzlá), tak je zasadíme do předpřipravené díry a zahrneme hlínou. Jablka a hrušky je možné pěstovat rozhozením drti po moštování a jemného zahrábnutí. Pecky se přihrnují zeminou na 3 až 4 násobek své velikosti.

Kdy začne plodit citronovník

Citrusy pěstované ze semene začínají kvést nejdříve po šesti letech, ale většinou mnohem později. Vyžadují dostatek světla, živin a ideálně i zimní odpočinek při nižší teplotě.

Čím hnojit citroník

V létě citrusy hnojíme intenzivně, jednou týdně, v zimě jen jednou za měsíc. Vhodné je speciální hnojivo pro citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení (mimo jiné by mělo obsahovat železo proti žloutnutí listů).

Na co pomaha pomeranč

Konzumací pomerančů přispíváme k celkové hydrataci těla, která podporuje psychické i fyzické zdraví, zlepšuje krevní oběh, optimalizuje funkci orgánů a maximalizuje metabolismus.

Jak je zdravý pomeranč

Kromě vitamínu C (kyseliny askorbové) jsou však pomeranče také významným zdrojem vápníku (pro ovoce nezvyklé) a draslíku. Dále malého množství vitamínu B1 a B2, karotenoidů a v populaci často deficitní kyseliny listové (udržuje zdravé spermie a chrání je před genetickým poškozením!).

Jaké ovoce se hodí k pomeranči

Saláty s pomeranči

Pomeranče jsou skvělé do zimních salátů, dají jim vůni a projasní je. Chuťově a barevně je doplňujeme se sladkými plátky banánů. Hodí se k nim mandarinky, kiwi a hrozny. Použití je snadné – stačí je oloupat, rozdělit na měsíčky a nakrájet na menší kousky.