Jak se rádi v náklaďáku?

Jak se rádi v nakladaku

Řazení rychlostních stupňů u nákladního automobilu – Jízda

Převodovka je plně synchronizovaná( nemusíme dvakrát vymačkávat spojku při řazení nahoru(1-8) a nemusíme dvakrát vymačkávat spojku a dávat meziplyn při řazení rychlostí dolů(8-1). Zpátečku řadíme v každém motorovém vozidle vždy při úplném zastavení vozidla. .
Archiv

Jak řadit podle rychlosti

Rychlostní stupněstupeň: 0–15 km/hod – výhradně pro rozjezdy a přizpůsobení rychlosti v nepřehledných křižovatkách.stupeň: 15–35 km/hod – křižovatky, hustý provoz ve městě, obytné zóny a dalšístupeň: 35–55 km/hod – přehledné úseky v obci.stupeň: 55–80 km/hod – mimo obec.
Archiv

Jak řadit v nakladaku

Horní a dolní řada řadící páka dopředu (jako u osobního vozu řadíme 3) řadící páka dozadu (u osobáku je to 4) řadící páka vpravo dopředu (u osobáku 5) dopředu (stejně jako 1 nebo u osobáku 3) dozadu (stejně jako 2 nebo u osobáku 4) vpravo dopředu.
ArchivPodobné

Jak řadit podle otáček

Optimální otáčky

Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.
ArchivPodobné

Jak řadit při zastaveni

Správný postup je následující – po zastavení zůstaňte stát na brzdách, zhasněte motor se zařazenou jedničkou a dál mějte sešlápnutou spojku. Zatáhněte ruční brzdu a pusťte klasickou brzdu, čímž se auto postaví „na ručku“. Teprve potom, když auto pevně stojí na místě, pusťte spojku.

Jak řadit při předjíždění

Například chceme-li svižně předjíždět, hodí se za předjížděným autem podřadit o dva stupně, aby se motor dostal pořádně do otáček. Přeřazování o více stupňů nahoru můžeme použít třeba hned po předjíždění, kdy z vysokých otáček přeřadíme opět o dva stupně a necháme motor běžet v „cestovním režimu“.

Kdy radit na 2

Využití jednotlivých rychlostních stupňů

převodový stupeň: rychlost 0 až 15 km/hod (rozjezdy, nepřehledné křižovatky atd.) 2. převodový stupeň: rychlost 15 až 35 km/hod (křižovatky, obytné zóny, nepřehledné úseky atd.) 4.

Kdy radit 1

Raďte až v momentě, kdy to motor potřebuje

Pokud totiž zařadíte při nízkých otáčkách, auto nepotáhne a může ztrácet na rychlosti – to platí zejména při jízdě do kopce. V takovém případě budete muset znovu podřadit, takže jste v závěru dvakrát (a zbytečně) měnili rychlost.

Kdy radit 2

1. převodový stupeň: rychlost 0 až 15 km/hod (rozjezdy, nepřehledné křižovatky atd.) 2. převodový stupeň: rychlost 15 až 35 km/hod (křižovatky, obytné zóny, nepřehledné úseky atd.)

Kdy se dává neutrál

Neutrál se řadí v případech, kdy někde musím chvíli stát, ale nechci vypínat motor. Typicky když se stojí na červené před semaforem. Sice bych mohl mít celou dobu sešlápnutou spojku, ale to je nepohodlné. Neutrál někteří lidé řadí, když sjíždějí z kopce, aby je nebrzdil motor.

Jak správně sešlápnout spojku

2.)

Sešlápněte spojku, dejte nižší rychlostní stupeň, než jaký jste měli zařazený a opět pomalu pusťte spojku, motor vrní a brzdí. K úplnému zastavení nezapomeňte na brzdu. Pokud máte ještě zařazenou rychlost, nezapomeňte na spojku. Když zapomenete, budete znovu startovat.

Jak správně brzdit z kopce

Pokud musíte brzdit, brzděte krátce, ale intenzivně. Nemusí vám rovnou blokovat kola, ale raději v pravidelných intervalech více sešlápněte brzdu, aby auto více zpomalilo. Následně nechte auto kus popojet s uvolněnou brzdou, ať se brzdy stačí prouděním vzduchu ochladit.

Jak zastavit před krizovatkou

Před křižovatkou vždy musíme podřazovat.

První je na neutrál – nejčastější způsob, druhý je na rychlost, kterou máte zařazenou a před zastavením jen zmáčknout spojku-nejjednodušší způsob. Třetí – nejsložitější je podřazování /zařazování nižších rychlostí, tzv. brzdění motorem/.

Kdy brzdit se spojkou

Spojku si můžete otestovat za studena. Pokud uslyšíte klepání na volnoběh a zvuk zmizí při sešlápnutí spojkového pedálu, pak si můžete být jisti, že je se spojkou něco v nepořádku. Při horším opotřebení je klepání opravdu hlasité a neutichá ani po sešlápnutí spojkového pedálu.

Jak správně zastavit

Jak to dělat správněŘidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo.Při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.

Kdy jet na neutral

Když už musíte zastavit či zpomalit, snažte se využít maximum z kinetické energie k ujetí další vzdálenosti. Tedy daleko před cedulí Stop či omezením rychlosti vyřaďte na neutrál a plachtěte. Pokud potřebujete zastavit rychleji, brzděte motorem.

Jak daleko se smí stát od křižovatky

Dle zákona o silničním provozu „ Řidič nesmí zastavit a stát – na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní“. Obecně : řidič nesmí parkovat pět metrů před ohybem křižovatky a pět metrů za ním. Ten je dán zaoblením obrubníku.

Kde se nesmí zastavit

Zastavit a stát se nesmí zejména:

na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.

Jak daleko můžu stát od přechodu

Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.

Jak správně brzdit

Správné využití brzd

Páky jsou situovány na řídítkách, přičemž přední brzda se ovládá na levé straně, zadní pak na pravé. Obě brzdy by se měly používat rovnoměrně. Dávkovat brzdy je potřeba s citem, a to především přední brzdu. Její prudké zmáčknutí může mít za následek nepopulární let přes řídítka.

Kde zastavit na křižovatce

Řidič nesmí zastavit a stát

na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní; tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace….

Kde nesmím zastavit

Zastavit a stát se nesmí zejména:

na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.

Kdy plati zákaz zastaveni

Značky upravující zastavení nebo stání platí jen pro tu stranu pozemní komunikace, u níž jsou umístěny. Značka „Zákaz zastavení“ zde platí jen pro levou stranu této jednosměrné pozemní komunikace.

Kdy mohu zastavit na přechodu

Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním.

Jak řadit při Brzdeni

Při samotném procesu řazení je potřeba vždy přestat šlapat, případně odlehčit na co nejnižší intenzitu. V daný moment pak zařadit a začít opět šlapat. Na rovince lze toto provést v poklidu, před prudkým kopcem je pak třeba zařadit ještě před výjezdem.