Jak se roubují okurky?

Na co se Roubuji okurky

Jako podnož se nejčastěji používá tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia), která tvoří mohutný kořenový systém. Robustní kořeny pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny. Proto rostou roubované okurky bujně a vitálně. Navíc jim méně škodí nižší teploty.
Archiv

Kdy začít s roubováním okurek

Nejprve vysejeme okurky a asi za tři dny tykve fíkolisté (Cucurbita ficifolia). Jim udržujeme teplotu okolo 20 °C, okurkám však dopřejeme teplotu vyšší – asi 24 °C. V době tvorby prvního pravého lístku začneme s roubováním.

Jak hluboko se sází roubované okurky

Protože roubované rostliny porostou velkou plochu, je vhodné dodržet minimální spon výsadby 2×2 metry. Pozor na hloubku vysazení. Je nutné, aby roub i kolíček vyčníval nad povrch zeminy, aby se zabránilo jeho zakořenění. Tím by se totiž nejen ztratila výhoda roubování, ale vzniká riziko, že by celá rostlina uhynula.

Jak se starat o roubované okurky

Prvních 10 dní udržujte vyšší vzdušnou vlhkost. 6) V době, kdy začínají rostliny opět růst, odřežte stonek tykve těsně nad roubovaným místem. Asi za týden pak odřežte pod roubovaným místem kořen okurky. Při roubování musíte počítat s delší dobou na předpěstování sadby (o 2 – 3 týdny).

Proč se roubuje

Proč roubujeme Roubování je jednou z nejúčinnějších technik, jak zachránit a rozmnožovat staré a krajové odrůdy. Jelikož tato metoda nám umožňuje kombinovat několik odřezků i z ušlechtilých (vzácných) odrůd na podnož či větev jiného ovocného stromu, je více pravděpodobné, že vyroste geneticky přesná kopie.

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Jak Zaštipovat roubované okurky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak hluboko se sazi okurky

Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Okurky ocení také pravidelné hnojení a oporu pro růst (o tom si v našem článku také povíme).

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Kdy se ujme roub

9️⃣ Místo ošetřete štěpařským voskem. Zatřete pečlivě celé místo řezu, okraje roubovací pásky a řezy na koncích roubů. Následně už jen čekáte, jestli se rouby ujmou. Ideální čas pro roubování je od února přibližně do poloviny května.

Kdy se berou rouby

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Kdy je čas na roubování

V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru.

Jak zastřihnout okurku

Rostlinu okurky jistě bude vhodné táhnout na oporu, například na silnějších špagátcích a tak dále. Ideální je, když ve spodní části zbavíte rostlinu všech listů a zbyde pouze holý stonek. Také je vhodné vyštipovat zálistky za prvním listem. V případě, že má rostlina méně prostoru, nenechte zahušťovat boční šlahouny.

Jak se starat o okurky

Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření. Zalévat méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky. Teplota vody má odpovídat teplotě půdy, nemá být nižší. Nezalévat ke krčkům rostlin, podporovalo by se vytváření půdních houbových chorob, nebezpečných zvláště u hadovek.

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak dlouho plodí okurky

Dlouhá sklizeň – při dobrém počasí plodí okurky až do poloviny října. Menší nároky na vláhu – okurky lépe kryjí půdu a zabraňují tak odparu z jejího povrchu. Lepší zdravotní stav – polní okurky nenapadají obávaní nepřátelé skleníkových hadovek – svilušky.

Co potřebují okurky

Okurky jsou velmi náročné na teplo, úspěšně se pěstují v pařeništích a sklenících. Na venkovních záhonech prospívají na slunných a před větrem chráněných místech. Pro okurky jsou vhodné teplé a středně těžké půdy. Půdu je dobré vyživit kompostem nebo chlévskou mrvou.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Jak se roubuje

Roub, což u dřevin je obvykle upravená část letorostu a obecněji pak přenášená část rostliny, je při roubování přenesen na jinou pro roub připravenou rostlinu – podnož. Pro úspěch při roubování je nutné aby se napojily vodivé svazky a především pak kambium roubu a podnože.

Jak uložit rouby

▶️ Jak rouby skladovat

Rouby vám při skladování nesmí přeschnout, zplesnivět, narašit ani přemrznout. Potřebujete chlad, vlhko a stabilní teplotu nad bodem mrazu. Obvykle se napíchají seříznutým koncem do kbelíku, květináče nebo bedny s pískem nebo substrátem a do sklepa nebo nevytápěné garáže.

Jak stříhat rouby

Je-li mírná zima, je však vhodné řezat rouby až v prosinci. Pokud jsou v prosinci a lednu dny i noci mrazivé, počkáme na oblevu v lednu nebo únoru. rouby stříháme zahradnickými dvousečnými nůžkami nebo k jejich odběru použijeme zahradnický zavírací nůž známý jako žabka.

Jak řezat rouby

▶️ Jak rouby ze stromu odebrat

Pro odběr roubů použijte ostré zahradnické nůžky. Alternativně můžete použít štěpařský nůž. 💡 Tip: Pokud si můžete vybírat, řežte rouby z jižní strany koruny. Jednoleté výhony na této straně jsou nejvíce vyzrálé a mají nejvíce pupenů.

Proč Zaštipovat okurky

Zaštipování okurek má své opodstatnění

Je třeba myslet na to, že rostlina vyživuje nejen listy, ale také plody, které se na ní tvoří. Proto je důležité přistoupit k jejich prořezávání. Dalším důvodem je přísun vzduchu. Pokud bude mít rostlina bujné olistnění, proudění vzduchu bude nedostatečné a riskujete vznik plísní.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Jak roste okurek

Pěstování okurky na zahradě

Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C. Tyto rostliny rostou špatně ve stínu (například pod stromy) a když je půda kolem nich pokryta plevelem. Vyžadují úrodnou půdu bohatou na živiny a s vysokou kapacitou vody.