Jak se roubují ovocné stromy?

Jak se roubuje jabloň

Jabloně roubujeme za kůru v době kvetení, kdy jde kůra na větvích dobře odchlípnout. Rány po řezu i v místě usazení roubu dobře zatřeme štěpařským voskem. Výhony z pomocných roubů zkracujeme v dalších letech na krátké čípky a po zacelení rány zcela odřízneme.
Archiv

Kdy se roubuje jabloň

Nejvhodnější dobou k roubování je konec března a duben, tj. v době počátku rašení jabloní až do počátku květu. Je to období, kdy stromy mají mízu a dobře se dají uplatnit způsoby roubování za kůru.

Jak funguje roubování

Při roubování dochází k funkčnímu spojení vybraných a upravených částí dvou rostlin tak, aby mohly srůst a jedna část pak vyživovala druhou. Různé druhy roubování využíváme například u ušlechtilých odrůd ovocných a okrasných stromů, vinné révy a keřů.

Jak na roubování stromu

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.
Archiv

Kdy roubovat ovocne stromy

V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru. Velmi starým a jednoduchým způsobem roubování, který však není k rostlinám příliš šetrný, je roubování do rozštěpu. Kolmo seříznutá podnož se naštípne roubovacím nožem a do škvíry se zasune do klínku seřezaný roub.

Kdy se ujme roub

9️⃣ Místo ošetřete štěpařským voskem. Zatřete pečlivě celé místo řezu, okraje roubovací pásky a řezy na koncích roubů. Následně už jen čekáte, jestli se rouby ujmou. Ideální čas pro roubování je od února přibližně do poloviny května.

Proč se roubují stromy

Proč roubujeme Roubování je jednou z nejúčinnějších technik, jak zachránit a rozmnožovat staré a krajové odrůdy. Jelikož tato metoda nám umožňuje kombinovat několik odřezků i z ušlechtilých (vzácných) odrůd na podnož či větev jiného ovocného stromu, je více pravděpodobné, že vyroste geneticky přesná kopie.

Jak udělat roub

Rouby odebíráme zásadně ze zdravých, jednoletých výhonů (letorostů) a silné přibližně jako tužka až prst. Ideálně pak z vnější a jižní strany stromu. Ta totiž bývá nejlépe osluněna. Nikdy nepoužívejte výhony rostoucí kolmo vzhůru (lidově takzvané vlky), nýbrž výhradně koncové výhony z obvodu koruny stromu.

Jak uložit rouby

▶️ Jak rouby skladovat

Rouby vám při skladování nesmí přeschnout, zplesnivět, narašit ani přemrznout. Potřebujete chlad, vlhko a stabilní teplotu nad bodem mrazu. Obvykle se napíchají seříznutým koncem do kbelíku, květináče nebo bedny s pískem nebo substrátem a do sklepa nebo nevytápěné garáže.

Kdy se roubují stromy

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Kdy se řežou rouby

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Jak stříhat rouby

Rouby je třeba stříhat ideálně zahradnickými dvousečnými nůžkami, případně můžeme použít zahradnický štěpařský nůž (takzvanou „žabku“). Každý ovocnář jej má stále po ruce a stále pěkně ostře nabroušený.

Kdy se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).

Na co se roubuje Merunka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Kdy začíná plodit Merunka

Rostlina plodí 3 roky po výsadbě a plně plodí více jak 30 let. V prvních letech po výsadbě se doporučuje na jaře první plody ostranit, aby strom nabral sílu do růstu koruny.

Jak rychle roste meruňka

Půda musí být záhřevná, lehčí až středně těžká. Nesnáší půdy těžké, studené a zamokřené, na nich předčasně odumírají. Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života, nejvyšší plodnosti dosahují mezi desátým a dvanáctým rokem.

Jak se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Jak dlouho roste ovocný strom

Ovocný strom se v podmínkách ČR nejčastěji množí očkováním. Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.

Kdy roubovat ze stromu na strom

Kdy roubovat Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.

Jak daleko sázet ovocné stromy od plotu

Přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků je pak zákonem vymezena na tři metry, a to u stromů, které obvykle přesahují výšku tří metrů. Pro menší stromy platí vzdálenost 150 centimetrů od hranice pozemku. Pravidla neplatí, pokud je na sousedním pozemku les, sad či pokud jde o strom zvláště chráněný.

Jak se starat o ovocné stromy

Aby měl strom dostatek vláhy, kterou pro dozrávání potřebuje, udělejte mu prostor okolo kmene. Odstraňte spadané plody a plevel, posekejte příliš vysokou trávu a půdu prokypřete. Pokud je potřeba, strom jednou týdně pořádně zalijte, aby se voda dostala i ke kořenům.

Co je strom na hranici pozemků

Co je těsná blízkost pozemku Pokud se jedná o strom, který může dorůst výšky přesahující 3 metry, považuje se jako přípustná vzdálenost pro výsev stromů 3 m od společné hranice pozemků. Výjimkou může být to, že existuje jiný právní předpis nebo místní zvyklost, z které by plynulo něco jiného.

Jak daleko od plotu mohu mít kompost

podle zákona č. 89/2012 Sb. , platí, že stromy dosahující výšky 3 m by měly být vysazeny nejméně 3 metry od společné hranice, ostatní 1,5 metru. Pro vzdálenost kompostu od hranice pozemku žádné pravidlo stanoveno není. Obecně by se sousedé měli zdržet všeho, co nad míru přiměřenou místním poměrům obtěžuje jiné.

Kdy a čím hnojit ovocné stromy

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Jak daleko od plotu můžu zasadit strom

“. Zákon stanovuje jako přípustnou vzdálenost pro stromy od společné hranice pozemků 1,5 metru, v případě stromů přesahujících výšku 3 metry jsou to 3 metry. V každém jednotlivém případě je ale důležité přihlédnout k místním poměrům dané oblasti.