Jak se roubuje jabloň?

Jak se roubují stromy

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.
Archiv

Jak a kdy roubovat jabloně

Nejvhodnější dobou k roubování je konec března a duben, tj. v době počátku rašení jabloní až do počátku květu. Je to období, kdy stromy mají mízu a dobře se dají uplatnit způsoby roubování za kůru.
Archiv

Kdy se ujme roub

9️⃣ Místo ošetřete štěpařským voskem. Zatřete pečlivě celé místo řezu, okraje roubovací pásky a řezy na koncích roubů. Následně už jen čekáte, jestli se rouby ujmou. Ideální čas pro roubování je od února přibližně do poloviny května.

Kdy se roubují stromy

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.
Archiv

Kdy řezat rouby jabloní

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Jak funguje roubování

Při roubování dochází k funkčnímu spojení vybraných a upravených částí dvou rostlin tak, aby mohly srůst a jedna část pak vyživovala druhou. Různé druhy roubování využíváme například u ušlechtilých odrůd ovocných a okrasných stromů, vinné révy a keřů.

Na jakou podnož roubovat jabloň

V době psaní článku mají v nabídce několik druhů podnoží pro ovocné stromy. Jedná se zejména o jabloně – M9, M7 a M26, dále pak Colt a Gisela pro třešně a Myrobalán pro slivoně.

Jak udělat roub

Rouby odebíráme zásadně ze zdravých, jednoletých výhonů (letorostů) a silné přibližně jako tužka až prst. Ideálně pak z vnější a jižní strany stromu. Ta totiž bývá nejlépe osluněna. Nikdy nepoužívejte výhony rostoucí kolmo vzhůru (lidově takzvané vlky), nýbrž výhradně koncové výhony z obvodu koruny stromu.

Proč se roubuje

Proč roubujeme Roubování je jednou z nejúčinnějších technik, jak zachránit a rozmnožovat staré a krajové odrůdy. Jelikož tato metoda nám umožňuje kombinovat několik odřezků i z ušlechtilých (vzácných) odrůd na podnož či větev jiného ovocného stromu, je více pravděpodobné, že vyroste geneticky přesná kopie.

Co je to roub

Roub, což u dřevin je obvykle upravená část letorostu a obecněji pak přenášená část rostliny, je při roubování přenesen na jinou pro roub připravenou rostlinu – podnož. Pro úspěch při roubování je nutné aby se napojily vodivé svazky a především pak kambium roubu a podnože.

Proč se roubují stromy

Proč roubujeme Roubování je jednou z nejúčinnějších technik, jak zachránit a rozmnožovat staré a krajové odrůdy. Jelikož tato metoda nám umožňuje kombinovat několik odřezků i z ušlechtilých (vzácných) odrůd na podnož či větev jiného ovocného stromu, je více pravděpodobné, že vyroste geneticky přesná kopie.

Kdy roubovat ovocne stromy

V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru. Velmi starým a jednoduchým způsobem roubování, který však není k rostlinám příliš šetrný, je roubování do rozštěpu. Kolmo seříznutá podnož se naštípne roubovacím nožem a do škvíry se zasune do klínku seřezaný roub.