Jak se rozdělují hnojiva?

Jak se dělí hnojiva

Vedle živin mohou obsahovat i humusotvorné a jiné látky, které nepřímým účinkem podporují výživu rostlin. Obecně dělíme hnojiva na dva základní typy – Organická hnojiva a Průmyslová hnojiva .

Jak se vyrábí hnojivo

Organické hnojivo se obvykle vyrábí z rostlinného nebo živočišného odpadu nebo z práškových minerálů. Nejčastěji obsahuje hnůj a kompost nebo moučku z kostí a bavlníkových semen. Organická hnojiva se obvykle prodávají jako výživa nebo "půdní kondicionéry" a ne jako hnojivo.

Co je hlavní složkou umělých hnojiv

Jedná se nejčastěji o dusíkatá hnojiva (síran amonný, dusičnan amonný vápenatý), fosfor (superfosfát), draslík (draselná sůl, síran draselný) a hořčík (síran hořečnatý). U tohoto typu hnojiva můžeme půdu také okyselit, například pomocí síranu amonného, ​​nebo naopak – odkyselit půdu pomocí dusičnanu vápenatého.

Jaké 3 základní prvky tvoří hnojiva

Základní hnojiva tvoří hlavně nejdůležitější živiny dusík, fosfor, draslík.

Co je to plně hnojivo

Pokud je hodnota NPK 6-8-6, výživa rostliny zahrnuje 6% dusíku, 8% fosforu a 6% draslíku (hmotnostní procenta). Hnojiva NPK obsahující základní prvky pro zdravý růst rostlin se často označují jako tzv. plná hnojiva. Mnohdy se setkáme také s termínem trojitá hnojiva.

Kdy se hnojí pole

Organickými hnojivy, jako je hnůj nebo kompost, hnojíme zpravidla na podzim. Močůvkou se hnojí v zimě. Granulovaná organická hnojiva je možné používat celé vegetační období. Nejznámějším organickým hnojivem je chlévský hnůj.

Kdo vyrábí hnojiva

Lovochemie, a.s., je největším výrobcem hnojiv v České republice a svým výrobním programem výrazně přispěla k rozvoji českého zemědělství. V současné době je hlavním zaměřením Lovochemie, a.s., výroba a prodej dusíkatých a vícesložkových hnojiv v pevné i kapalné formě.

Co obsahuje hnojivo

Hnojiva obvykle poskytují v různých poměrech tři hlavní biogenní prvky (dusík, fosfor, draslík), sekundární biogenní prvky (vápník, síra, hořčík) a někdy také stopové prvky, které jsou užitečné pro hnojení: bor, chlor, mangan, železo, zinek, měď a molybden.

Jak hnojit draslíkem

Draslík je v půdě pohyblivější než fosfor, ale ne tak výrazně jako dusík. Jednoletým plodinám stačí, když draselná hnojiva přidáme při obdělávání půdy. Na těžkých a středních půdách to bývá většinou na podzim, na lehčích půdách je kvůli nebezpečí vyplavení vhodnější jaro.

Co je to NPK hnojivo

NPK je směs minerálních látek složená převážně ze tří primárních živin potřebných pro zdravý růst rostlin. Chemická hnojiva a organická hnojiva ukazují svůj obsah živin třemi tučnými čísly na obalu. Tato čísla představují tři různé sloučeniny: dusík, fosfor a draslík, které můžeme také popsat písmeny N-P-K.

Jak fungují hnojiva

Hnojiva podle účinnosti

Dodávají rostlinám makro- nebo mikroprvky a patří mezi ně hnojiva průmyslová i statková. Nepřímá hnojiva neobsahují základní živiny v zásadním množství, ale vlivem na životní prostředí rostlin a metabolismus umožňují zvýšený příjem základních živin (což vede k vyšším výnosům).

Jak hnojit koňským hnojem

Toto hnojivo podporuje vývoj půdní mikroflóry a dobře se hodí třeba k přihnojování jahod, rajčat, paprik nebo brambor. Koňský trus také ideálně poslouží jako domácí hnojivo na růže a zároveň se používá i u plodin, které mají rády kořeny v teple, jako jsou například tykve.

Jak hnojit kravským hnojem

Kravský hnůj je na konci vegetačního období vhodné zapravit do záhonů, k sazenicím jahod i pod ovocné stromy a keře. Při aplikaci ke dřevinám je třeba mít na zřeteli, že nejvíc živin využijí drobné kořínky přibližně pod obvodem koruny, nikoli u paty stromu či keře.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Jak hnojit pole

Na podzim hnojíme především organickými pomalu působícími hnojivy (např. chlévský hnůj a zelené hnojení, případně i kompost). Chlévský (hovězí) hnůj (mrva) je ideální pro všechny typy půd. Do půdy však vpravujeme jen hnůj vyzrálý, ten nevyzrálý zapravíme do kompostu, nebo prostě necháme dál zrát.

Kdy se dává NPK

Hnojiva NPK se používají k základnímu hnojení půdy na začátku vegetace – tj. ještě před výsadbou rostlin. Některé rostliny jsou velmi náročné na spotřebu těchto tří základních látek, proto jim mohou být dodány pomocí hnojiva NPK také v průběhu sezóny.

Kdy hnojit Draselnou soli

Pokud i přes výše uvedené informace chcete použít chloridovou formu, tedy draselnou sůl, pro citlivé rostliny je třeba tyto rostliny hnojit na podzim. Chlór se tak přes zimu vyplaví do spodiny a nemůže nepříznivě ovlivňovat rostliny v době vegetace.

Kdy hnojit draslíkem

Pro jednoleté plodiny se zapravují draselná hnojiva zarytím zpravidla v průběhu obdělávání půdy. Na těžkých a středních půdách to bývá většinou na podzim, na lehčích půdách je kvůli nebezpečí vyplavení vhodnější jarní období.

Jak casto hnojit hnojivem

Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Jak správně hnojit

Na podzim hnojíme především organickými pomalu působícími hnojivy (např. chlévský hnůj a zelené hnojení, případně i kompost). Chlévský (hovězí) hnůj (mrva) je ideální pro všechny typy půd. Do půdy však vpravujeme jen hnůj vyzrálý, ten nevyzrálý zapravíme do kompostu, nebo prostě necháme dál zrát.

Kdy se hnojí granulovaným hnojem

Na rozdíl od klasické chlévské mrvy je možné fermentovaná granulovaná hnojiva používat nejen na podzim, ale i na jaře a vlastně během celého vegetačního období. I dávkování je velmi jednoduché a zvládne ho každý. Pokud jen vracíme do půdy ztracené látky, postačí dávkování 0,5 kg na 1 m².

Kdy sázet po hnojení

Kdy hnojiva vysadit a proč

Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Co s koňským hnojem

V koňském hnoji je jich totiž celá spousta, zejména pak dusík. Na ten si potrpí zejména listová zelenina, česnek, růžičková kapusta, ale také rebarbora. Kompostovaný hnůj můžete použít jako mulč, zarýt jej do půdy nebo jej rozhodit na trávník.

Co se dá pěstovat na hnoji

Zvířecí hnůj může do jisté míry nahradit i zelené hnojení, kdy se vhodné rostliny, například bob, brutnák, svazenka vratičolistá, řepka či hořčice zasejí na podzim či brzo na jaře a v době květu se zapraví do půdy.

Jak používat hnojivo NPK

Lze ho aplikovat na jaře i na podzim. Po zapravení do půdy by se měla pohnojená zemina dobře zavlažit. Aplikace během sezóny je stejná, předepsaná dávka hnojiva NPK se nasype okolo rostlin, zapraví se do půdy a důkladně se zalije. Hnojivo NPK smíchané se substrátem lze dávat i do pěstebních truhlíků.