Jak rozdělujeme litiny
Při pomalém ochlazování vzniká šedá litina, při rychlém ochlazování vzniká bílá litina. Mají však nežádoucí vlastnosti a je nutné je dále zpracovávat: Šedá litina bývá modifikována (očkována) hořčíkem, vzniká litina tvárná neboli očkovaná (neboli vazná).
Jak se zpracovává litina
Litina na rozdíl od oceli má vyšší obsah uhlíku – nad 2%. Litina se dále zpracovává odléváním. Kuplovna je šachtová pec vybavená ocelovým pláštěm a žáruvzdornou vyzdívkou, do které je přes větrovody vháněn vzduch. Tavba probíhá při teplotě 1100 – 1300oC.
Jak se pozná litina
V porovnání s kovaným železem nebo ocelí je litina křehká, tvrdá a netvářitelná. Nelze ji ohýbat, natahovat ani kovat. Kvůli její malé pevnosti v tahu dochází před ohnutím nebo deformací k prasknutí.
Jak svařovat litinu
Svařování litin obecně.
Litin je celá dlouhá řada. Některé se dají svařit po předehřevu na cca 400°C elektrodami s vysokým obsahem niklu (nikelitky), jiné se doporučuje svařit bronzovými elektrodami s předehřevem kolem 250°C. Z dlouhodobé praxe musím upozornit, že se dá svařit skoro každá litina, kromě "bílé".
Jak se značí litina
Litina se dle ČSN značí: 42 xxyy.ab, přičemž:42 – třída norem pro hutnictvíxx – skupina materiálů: 23 – tvárná litina (litina s kuličkovým grafitem)yy – číslo * 10 udává pevnost v tahu, jednotky MPa.a (první doplňková číslice) – způsob tepelného zpracováníb (druhá doplňková číslice) – způsob odlévání odlitku.
Jak se vyrábí šedá litina
Výroba. Vyrábí se přetavením šedého surového železa a litinového šrotu v kuplovnách nebo v elektrických pecích. Tavenina se potom odlévá převážně do pískových forem. Předností šedé litiny je její dobrá zabíhavost i do složitých forem, relativně nízká tavicí a licí teplota (1100–1300 °C).
Jak se liší litina od oceli
Ocel je slitina železa, uhlíku a dalších legujících prvků, která obsahuje méně než 2,14 % uhlíku. Při obsazích uhlíku vyšších než 2,14 % se hovoří o litinách.
Jaký je rozdíl mezi litinou a oceli
Díky rozdílnému obsahu uhlíku, křemíku, manganu, fosforu, síry a dalších chemických prvků nabízejí různou metalografickou strukturu a vykazují mnoho různých mechanických vlastností a slévatelností. Obecně se má za to, že obsah uhlíku nad 2% je litina, zatímco uhlík obsahuje 0,1 až 0,5% jako litá ocel.
Jakou teplotu vydrží litina
Vydrží teploty do 250 °C.
Čím se sváří litina
Pro sváření šedé litiny použijeme např. elektrodu CHEM-WELD 6100. Ta umožňuje sváření litiny bez předehřevu. Teplota svařence musí být max 60°C, proto je nutné svařovat litinu po malých úsecích.
Jak spojit litinu
Nejběžnější technologií u svařování litiny je použití obalované elektrody. Vždy je však nutné vzít v úvahu základní faktory, které velmi podstatně určují svařitelnost litin. Jde zejména o vlastní chemické složení litiny, formu uhlíku v litině, mechanické vlastnosti, korozní napadení a prosycení tuky a oleji.
Co se vyrábí z šedé litiny
Šedá litina se používá na odlitky, kde nejsou kladeny vysoké nároky na pevnost a houževnatost, ve výrobě strojů, v automobilovém průmyslu, na umělecké odlitky, kanalizační trouby a armatury, odlitky pro stavební průmysl, radiátory ústředního topení ap.
Co to je litinové nádobí
Litinové nádobí je nádobí vyrobené z litiny. Ta má řadu vlastností, z čehož ceněné je především výborné vedení tepla a zároveň zachování tvarové stálosti ve vysoké teplotě. Z toho důvodu se litina využívá i pro výrobu krbových roštů.
Na co se používá šedá litina
Šedá litina se používá na odlitky, kde nejsou kladeny vysoké nároky na pevnost a houževnatost, ve výrobě strojů, v automobilovém průmyslu, na umělecké odlitky, kanalizační trouby a armatury, odlitky pro stavební průmysl, radiátory ústředního topení ap.
Co to je slitina
Slitina je tavením vzniklá směs kovu s dalšími kovy nebo jinými prvky či sloučeninami, obvykle ve formě pevného roztoku. Podle počtu složek se slitiny dělí na: Binární – dvě složky. Ternární – tři složky.
Jaký plyn se vhání do vysoké pece
Ke každé vysoké peci patří 3 až 5 ohřívačů větru. Pracují střídavě, přerušovaně tj. jeden předává teplo větru, další je předehříván atd. Vytápěny jsou vysokopecním plynem zpravidla s přídavkem zemního plynu nebo topného oleje.
Kdy se taví med
Měď | |
---|---|
Termodynamické vlastnosti | |
Teplota tání | 1084,62 °C (1 357,77 K) |
Teplota varu | 2562 °C (2 835,15 K) |
Skupenské teplo tání | 13 KJ/mol |
Kdy se roztaví hliník
Teplota tání některých prvků
Prvek | tt / °C |
---|---|
hliník | 658 |
stříbro | 961 |
zlato | 1064 |
měď | 1083 |
Kdo svařuje litinu
Pro sváření šedé litiny použijeme např. elektrodu CHEM-WELD 6100.
Jak odmastit litinu
Zaschlou mastnotu může odstranit i myčka na nádobí. Přidejte litinu k nádobí a zapněte. Ideální je pustit myčku na vyšší stupeň. Vyzkoušejte přidat litinové mřížky do myčky ve chvíli, kdy se ji chystáte čistit.
Jak péct v litinové formě
Je to kov, který můžeme vždy použít na jakémkoli sporáku, zejména pro indukci a samozřejmě v jakékoliv troubě. Vždy bychom však měli pamatovat, že k přenosu a vyložení takové formy z trouby je třeba používat kuchyňské rukavice, protože litina je velmi horká a obvykle nemá žádné izolované rukojeti z jiných materiálů.
Jak vypálit litinové nádobí
Natřete celý povrch nádobí speciální ošetřující pastou Petromax, nebo neutrálním rostlinným olejem. Nádobí vložte do trouby rozpálené na 180 °C a nechte 1–2 vypalovat. Poté troubu vypněte, pootevřete dvířka a nechte litinu pomalu vychladnout. Pozor!
Proč je litina křehká
Toto vyrobené surové železo nebo litina se dalo odlévat, ale díky relativně vysokého obsahu uhlíku (2-5%) bylo velice tvrdé a křehké.
Co to je mosaz
Mosaz je slitina mědi a zinku. Zvláštním druhem mosazi je tombak používaný k výrobě plášťů střel. Mosaz se používá již od starověku (1000 př. n. l.), tehdy ale jen ve velmi omezeném množství, protože ji bylo těžké vyrobit.
Co to je dural
Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší.