Jak se rozmnožuje červený rybíz?

Jak rozmnožit červený rybíz

Keřové rybízy je možné množit zejména pomocí řízkování. Řízek je výhon zcela oddělený od mateřské rostliny. Při množení řízkováním by řízky rybízu měly být odděleny z bujně narostlých letošních výhonů. Ideální jsou řízky z mladých keřů, které nejsou silně plodící.
Archiv

Kdy a jak množit rybíz

Nejsnadnější a nejlevnější způsob rozmnožování černého rybízu je množení dřevnatými řízky. Řízky řežeme z jednoletých výhonů v délce 20 – 25 cm. Starší řízky se špatně ujímají. Řízky musíme řezat v údobí vegetačního klidu rostliny, pozdě na podzim nebo na jaře před vyrašením pupenů.
ArchivPodobné

Jak Mnozit rybíz

Řízkování drobného ovoce

Bylinnými řízky si jednoduše namnožíme rybíz ( červený, černý i bílý ), angrešt i jostu. Řízky odebíráme v červenci z nezdřevnatělých částí rostlin tak, aby velikost byla okolo 10cm, na spodní části řízku, která přijde do země, odstraníme listy.
Archiv

Jak prořezávat rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jak Řízkovat keře

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Kdy se roubuje rybíz

Rouby odebíráme v prosinci až lednu a uložíme je tak, aby nevyschly (vlhký písek ve sklepě nebo do novin a igelitu, to je pořád stejné). Roubovat se dá v době vegetačního klidu (podnož je bez mízy), nejčastěji kopulací (i anglickou – viz kapitola o roubování). To je již v předjaří (únor).

Jak se roubuje rybíz

Roub angreštu nebo rybíz před naočkovaná upravíme tak, že spodní část seřízneme do klínu a listovou plochu zmenšíme na polovinu, abychom zabránili odpařování vláhy. Klín zasuneme do rozštěpu a uvážeme lýkem nebo páskem fólie. Místo roubování nesmíme ošetřit voskem.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak prořezat červený rybíz

Průklest děláme hned po sklizni nebo v předjaří. Jako první vyřezáváme slabé, nevyzrálé nebo nemocné výhony. Z keře se snažíme odstranit také výhony, které korunu příliš zahušťují. Pro dosažení kvalitního výnosu a ovoce je nutná pravidelná obměna plodonosného dřeva v závislosti na odrůdě (20 – 25 %).

Kdy na jaře stříhat rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.

Jak se množí řízky

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Jak se množí řízkováním

Ideální je odebírat řízky z vrcholu rostliny. Odebíráme řízky se třemi až čtyřmi listy (nebo páry listů) těsně nad pupenem a nebo v paždí listu. Nesmíme zapomenout, že rostlina se na místě řezu často rozvětví.

Na co se roubuje rybíz

Na podzim nebo zjara zakořeněnou rostlinu odřízneme od mateřského keře a vysadíme tam, kam nás srdce nebo rozum táhne. Stromkový angrešt i rybíz ovšem musíme roubovat – na kmínek meruzalky ve výšce kolem 1 metru.

Jak množit meruzalku

Stačí dát koncem července nebo během srpna zakořenit buď zimní, nebo polodřevitý řízek. Oba typy snadno zakořeňují. Již dvouleté sazenice rozkvétají. Meruzalku lze zapěstovat i jako stromek, buš roubovaný na meruzalku alpskou, nebo pravokořenný, zapěstovaný z jednoletého prutu.

Co potřebuje angrešt

Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká. Před samotnou výsadbou lze do předpřipravené jámy přidat odleželý kompost či zetlelé listí.

Jakou půdu potřebuje červený rybíz

Červenému a bílému rybízu se daří nejlépe v humózních, živných, vlhčích půdách, s mírně kyselou reakcí. Černý rybíz je poněkud náročnější, dobře se mu daří spíše v půdách lehčích. Naopak snese více vápenatou půdu.

Na jakém dřevě plodí rybíz

Rybíz červený (Ribes rubrum) plodí na jednoletých loňských výhonech a na kyticovitých pupenech, které se vytvářejí na starším dřevě. Nejvíce květních pupenů je v horní a pak ve střední části výhonu. Naopak ve spodní třetině květní pupeny téměř chybí. Dobře vyvinuté dospělé keře mají mít 8 – 12 větví.

Jak se starat o červený rybíz

Rybíz červený a bílý má raději půdu lehce kyselou. Rybízu nevyhovují půdy suché a kamenité nebo těžké jílovité či půdy s vysokou hladinou spodní vody. Protože rybíz na jaře brzo raší, sázíme 1 – 2leté sazenice na podzim. Poškozené a příliš dlouhé kořeny jim zkrátíme, u nadzemní části odstraníme slabé výhony.

Čím hnojit rybíz na jaře

Při hnojení rybízu využíváme organická hnojiva jako je kompost (cca 2kg k jednomu vzrostlému keři – je nutné jej předem promíchat s půdou). Pakliže pěstujeme rybíz v těžší půdě, hnojíme spíše na podzim, při pěstování v lehčích půdách hnojíme naopak na jaře. Dbáme také na dostatečný přísun draslíku a fosforu.

Jak řízkovat keře

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Jak se množí rozmarýn

Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte. Náš tip: Vypěstujte si doma více bylinek a zkuste je i prodávat!

Jak rozmnožit jehličnany

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Kdy roubovat meruzalku

Roubovance zamázneme na řezu voskem, dáme je do vlhkého substrátu ve sklepě, a jakmile to půda dovolí, vysadíme je ven. Už na začátku února můžeme vyrazit ven roubovat pruty meruzalky, podnože všech jádrovin a peckovin, nebo třeba lísek. Výjimku, i když ne pro každého, tvoří broskvoň.

Kdy stříhat meruzalku

Na podzim se barví do odstínů žluté, oranžové a červené. Meruzalka se doporučuje každoročně po odkvětu sestříhnout o přibližně jednu čtvrtinu, aby se podpořil růst nových větví, které v dalším roce bohatě kvetou.

Kdy hnojit angrešt

Hnojení je v případě angreštu velmi důležité, ovlivňuje růst, plodnost, vitalitu i životnost rostliny. Hnojíme každým rokem zjara, a v době před kvetením. Nejlepší volbou se ukazuje Cererit, nebo NPK. Při náznacích poškození listů nezapomeneme dodávat draslík, nejlépe v období března, pomocí síranu draselného.